Szachiści bawili się razem

30 kwietnia Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice i Świetlica Gimnazjum nr 1 w Chojnicach zorganizowały XVI Regionalny Turniej Szachowy „Bawmy się razem” w szachach szybkich.

Rozgrywki szachowe cieszą się sporym zainteresowaniem.   |  fot. (m.n.)

Współorganizatorzy to Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór sp. z o.o. oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Chojnicach.
Patronat Honorowy nad turniejem objął poseł na Sejm RP Aleksander Mrówczyński. Chojnice odwiedzili szachiści z Białorusi, Gdyni, Bydgoszczy, Grudziądza, Świecia, Legnicy, Tczewa a także z bliższych miejscowości takich jak Lipusz, Czersk, Brusy, Czarna Woda.

Turniej odbywał się tempem 15 minut dla zawodnika. Wzięło w nim udział 47 szachistów w wieku od 6 do 64 lat. Naprzeciwko siebie często siadali nastolatkowie i dziadkowie. W klasyfikacji generalnej najlepszymi okazali się - mistrz międzynarodowy IM Sergei Khamitskiy z Mińska (Białoruś), który zdobył 8 punktów, 2- gie miejsce zajął IM Krzysztof Żołnierowicz (KSz Gambit Świecie) z dorobkiem 7,5 pkt. 3- cie miejsce zajął Michał Karpus (UKS Rotmistrz Grudziądz) z 7 punktami.

W kategorii juniorów do lat 12 wzięło udział 10 dzieci. Najlepszym był Kajetan Żygadło (UKS FALA Świekatowo), który zdobył 5,5 pkt. W klasyfikacji generalnej ten 12-sto latek zajął 12- ste miejsce. Kolejne miejsca zajęli z 5-cioma punktami Szymon Malinowski (TKKF Rzemyk Gdynia) i Kacper Skrzypczyński (UKS SP11 Skoczek Tczew).

Na podium w kategorii juniorek do lat 18- stu kolejno stanęły Czapiewska Joanna (Klawkowo) – 4 punkty, Czapiewska Aleksandra (Klawkowo)- 3 punkty i Gawin Emilia (CkiB Brusy) - 3 punkty. W klasyfikacji juniorów do lat 18- stu wzięło udział 10-ciu juniorów. I miejsce wywalczył Mateusz Jarzembiński (UKS WDA Lipusz) – 5pkt, II – gie miejsce zajął Dawid Warsiński (CKiB Brusy) z 5- ma punktami przed Krzysztofem Warsińskim (CKiB Brusy) - 4 pkt.

Najmłodsi chojniccy szachiści to 6-ciolatki z przedszkola Jarzębinka Zuzanna Kąkolewska, Tymoteusz Tyborski, Kornelia Ryta, którzy dzielnie sobie radzili na 64 polach. Najlepszą wśród kobiet okazała się Anna Majewska wychowanka UKS Ósemka Chojnice, która zdobyła 4,5 ptk. II miejsce zajęła z 4 punktami Marta Belka z Zakrzewa.

Najlepszym szachistą w kategorii do 1400 został Janusz Sękowski (Czersk), któryzdobył 4,5 pkt, a w kategorii do 1800 najwyżej uplasowali się Zbigniew Mielczarski (Sławno) – 6,5 pkt, Zbigniew Kamiński (Czersk) z 6-cioma punktami i Kordian Adamczyk – 5,5 pkt.

Sędzią głównym była Grażyna Turzyńska. Turniej przebiegał w miłej atmosferze. Wielu mogło się sprawdzić siadając naprzeciw mistrzów międzynarodowych, mistrzów fide i innych szachistów z wysokimi kategoriami. Nie było łatwo zdobywać punkty. Podziękowania dla organizatorów za wysiłek włożony w dobrą organizację turnieju.