Święto haftu w Swornegaciach

W miniony weekend po raz kolejny obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku motywem przewodnim obchodów była droga. Wykorzystując motyw drogi instytucje związane z kulturą zapraszały do podróży po polskiej kulturze i historii.

Wyróżnikiem wystawy jest to, że możemy podziwiać zarówno hafty wykonane na elementach tradycyjnego stroju ludowego, jak i zaadoptowanie haftu kaszubskiego do współczesnej odzieży.   |  fot. Marta Potulska

By zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa. Również Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach aktywnie włączył się do tej ogólnoeuropejskiej akcji. 12 września w Swornegaciach odbyło się podsumowanie konkursu hafciarskiego, który GOK zorganizował w ramach projektu „MODA NA ETNO”.

Na konkurs wpłynęło ponad 130 prac hafciarek z Kaszub i Borów Tucholskich. Były to hafty kaszubskie wykonane na bieliźnie stołowej, poduszkach i makatkach, ale też na elementach strojów, również tych współczesnych. Prace te znalazły się na wystawie w Swornegaciach – zwiedzający ją mogli prześledzić drogę haftu kaszubskiego od początków XIII w do chwili obecnej. Obok haftów czepcowych, będących jednymi z najwcześniejszych prac hafciarskich, znalazły się tradycyjne wzory wykonane na torebkach, bluzkach, sukienkach.

Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody i wyróżnienia, które zostały wręczone właśnie podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Uroczystej gali towarzyszyła prelekcja etnografki – Kingi Turskiej Skowronek. Uczestnicy mogli też posłuchać kaszubskiej kapeli i skosztować regionalnych potraw. Spotkanie hafciarek z różnych regionów Kaszub było ciekawym doświadczeniem dla uczestników oraz organizatorów wydarzenia i przyczyniło się niewątpliwie do lepszego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Dorota Chmara. Fot. Marta Potulska