Świadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Wypłata rekompensaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możliwa jest w dwóch przypadkach - gdy sprawca wypadku nie został ustalony oraz gdy był on nieubezpieczony. W niniejszym artykule dokładniej opiszemy każdą z tych sytuacji.

Kiedy dochodzi do klasycznych wypadków drogowych, albo rozmaitych form stłuczek komunikacyjnych, masz sposobność ubiegania się o wypłatę stosownej rekompensaty w postaci standardowego odszkodowania.   |  fot. (nad.)

Sprawca nieustalony

Jeśli sprawca wypadku drogowego nie został ustalony, może przysługiwać nam odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Według prawa, możliwa jest jedna z dwóch sytuacji - szkoda materialna lub ubytek na zdrowiu.

W przypadku uszkodzenia ciała procedura jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy jedynie udowodnić, że uraz został spowodowany przez pojazd mechaniczny, którego kierowcy nie udało się ustalić. Wysokość odszkodowania jest skorelowana ze stopniem uszkodzenia ciała oraz rozległością i długotrwałością obrażeń. Wysokość odszkodowania powinna wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia oraz zrekompensować ograniczone dochody związane z nieobecnością w pracy lub niemożnością wykonywania pracy jako samozatrudniony.

Trudniej jest otrzymać rekompensatę za szkodę materialną. Wniosek o rekompensatę można składać tylko w sytuacji, gdy w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia ciała, które trwało dłużej, niż 14 dni. Ten warunek sprawia, że większością szkód materialnych UFG się po prostu nie zajmie. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, jeśli poszkodowany posiadał AutoCasco. Wtedy UFG pokryje tylko tą część rekompensaty, której nie pokryło AC + zrekompensuje utracone zniżki.

Sprawca nieubezpieczony


Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego kierującego pojazdem. Jeśli jednak się zdarzy, że sprawca wypadku drogowego poruszał się pojazdem bez ubezpieczenia, poszkodowanym należy się odszkodowanie według zasad przyjętych dla sprawcy nieustalonego. dla którego nie została zawarta umowa ubezpieczenia OC, sytuacja poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę na osobie kształtuje się w sposób analogiczny, jak w przypadku wypadków spowodowanych przez nieustalonego sprawcę. Jeśli w wyniku zdarzenia uszkodzone zostały tylko rzeczy materialne, UFG musi wypłacić odszkodowanie.

Jak zgłosić szkodę?

Jak podpowiada ekspert z portalu odszkodowaniazoc.pl szkodę do UFG można zgłosić za pośrednictwem dowolnej firmy ubezpieczeniowej, oferującej ubezpieczenia OC. Taka firma już później zajmuje się tą sprawą aż do momentu wypłaty należnego odszkodowania. Wypłata odszkodowania (lub kwoty bezspornej, jeśli poszkodowany uznał, że przyznane odszkodowanie jest zbyt niskie) musi nastąpić w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

(nad. reklama)