Sukces bruskich akordeonistów

Akordeon to znowu cieszący się wielkim zainteresowaniem instrument muzyczny przeznaczony nie tylko do gry solowej.

To musi być brzmienie ...   |  fot. www.bck-bytow

Pprzede wszystkim, do gry zespołowej (Kaszubski Rekord 2010 w jednoczesnej grze na tym instrumencie to 268 grających).

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Brusach to również bardzo dobrze znany, przez dzieci i młodzież instrument, za sprawą Zespołu Akordeonowego "AKORD". Po sukcesie tego zespołu we wrześniu 2009, na Międzynarodowym Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej w Koszalinie, przyszło kolejne wielkie osiągnięcie.

Zespół z PMDK w Brusach w sobotę 27 marca, zdobył II miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "CONCERTINA 2010" w Giżycku, w kategorii D zespołów kameralnych. To jak do tej pory, największy sukces młodych instrumentalistów. Zespół tworzą: Szymon Ossowski (akordeon I) , Michał Copa (akordeon II), Wojciech Lewiński (akordeon III), Wojciech Czapiewski (akordeon IV), Mikołaj Bruski (akordeon basowy) oraz instruktor - nauczyciel Mirosław Stoltmann. Wywalczone II miejsce to sukces osiągnięty ciężką i systematyczną pracą tych młodych ludzi (spotykają się w tym składzie zaledwie od 3 lat, 2 razy w tygodniu na próbie zespołowej oraz w sekcjach instrumentalnych ) a także za sprawą bardzo dobrych instrumentów jakie zespół z PMDK posiada (2 nowe włoskie akordeony PIGINI).

Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku, to bardzo prestiżowa impreza, w której udział biorą instrumentaliści z całej Polski i zza granicy; amatorzy, uczniowie szkół muzycznych, studenci Akademii Muzycznych, muzycy zawodowi, dzieci i dorośli. W jury zasiadają znane osoby z muzycznego środowiska, profesorowie Akademii Muzycznych z Warszawy, Katowic i Gdańska m.in. prof. Krzysztof Olczak, prof. Joachim Pichura.

Z.G.