Studia podyplomowe – co warto wiedzieć przed zapisem?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na pewno pomoże w znalezieniu lepszej pracy. Niestety edukacja w naszym kraju nie jest całkowicie darmowa.

Studia podyplomowe stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich wybór nie powinien być decyzją pochopną. Często to spora inwestycja finansowa, którą należy dokładnie przemyśleć.   |  fot. nad.

Decydując się na studia podyplomowe, trzeba liczyć się i z nakładem pieniężnym i z koniecznością poświęcania wolnych weekendów. Mimo wyrzeczeń zdobycie dodatkowej wiedzy na pewno wyjdzie na dobre.

Zapisać się czy nie?

Decydując się na zdobycie dodatkowego wykształcenia, warto wziąć pod uwagę, iż studia podyplomowe trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się przeważnie w weekendy, a taki system może być uciążliwy zwłaszcza dla osób, które pracują zawodowo. Oczywiście zjazdy nie są organizowane w każdą sobotę czy niedzielę, lecz zazwyczaj co dwa tygodnie. Tę kwestię warto jednak sprawdzić, wybierając uczelnię. By podjąć ostateczną decyzję, warto wcześniej sprawdzić na https://wsaib.pl/ jakie kierunki są oferowane i czy zamiast studiów podyplomowych może lepszym wyjściem z sytuacji będą dodatkowe szkolenia podnoszące kwalifikacje.

Jakie trzeba ponieść koszty?

Niestety studia podyplomowe do tanich nie należą. To ile faktycznie trzeba będzie zapłacić za semestr, można sprawdzić na stronie wybranej szkoły bądź w sekretariacie. Czasem można trafić na dobre zniżki, trzeba tylko na bieżąco śledzić wybrany kierunek. Do kosztów na pewno trzeba będzie doliczyć nie tylko same dojazdy na wykłady, a uczelnie często oddalone są od domu o setki kilometrów, lecz także dodatkowe materiały szkoleniowe, których studia nie zapewniają. Jak widać, za wiedzę trzeba słono płacić, jednak patrząc przez pryzmat możliwości podniesienia swoich kwalifikacji a tym samym możliwości otrzymania dobrze płatnej pracy na pewno uda się zrekompensować straty.

Kto może zapisać się na studia?

Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto chce podnieść poziom swojej wiedzy. Warunkiem jest jednak wcześniejsze ukończenie studiów licencjackich bądź podyplomowych.

Studia podyplomowe to wiedza praktyczna

Osoby, które zapisały się na studia podyplomowe, muszą nastawić się na ogrom zajęć praktycznych, prezentacji czy pracy w grupach. Oczywiście wszystko zależy jaki kierunek został wybrany. Prócz ćwiczeń dochodzi też teoria, dlatego zajęcia czasem trwają przez większą część dnia.

Jaki kierunek wybrać?

Na to pytanie każdy zainteresowany musi sam sobie odpowiedzieć, bo wybór kierunku powinien być zgodny z zainteresowaniami, jak i wcześniejszym wykształceniem. Niestety wiele osób decyduje się na studia, które są zlokalizowane jak najbliżej miejsca zamieszkania, co na pewno nie przyniesie pozytywnych korzyści. Lepiej studiować z dala od domu, ale kierunek, który faktycznie będzie niósł za sobą przyszłość.

Czy można opuszczać zajęcia?

Opuszczanie zajęć nie jest mile widziane przez wykładowców. Mimo iż studia są płatne, to każde nieuzasadnione opuszczenie zwłaszcza ćwiczeń, może spowodować nawet niedopuszczenie do zaliczenia bądź wydalenie ze szkoły. Takie sytuacje zdarzają się, jednak jeśli student ma ponad 20% nieobecności.

(materiał partnera)

Zapisz

 1. 5 listopada 2018  17:31   co warto wiedzieć przed zapisem?   anonim

  .....a to że w Chojnicach bez znajomości możesz pomarzyć o wypłacie większej niż 3 tys. na rękę.

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 5 listopada 2018  14:59   Edukacja może być DARMOWA (1)   Lilka

  Dlatego świetną alternatywą w Chojnicach (przynajmniej dla mnie) okazała się policealna szkoła zawodowa PASCAL - główną zaletą to to, że jest całkowicie DARMOWA - nawet wpisowego nie musiałam zapłacić, - zjazdy są tylko w weekendy, - wymagane jest 50% frekwencji - nauczyciele są sympatyczni, I już wiem, że jak skończę swój kierunek to wybieram się na następny!

  4
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 listopada 2018  20:57   Popieram   Zbyszek

   Zgadzam się w 100 %. Zapisałem się do Pascala i jestem zadowolony.

   2
   0