„Strategiczna Gra Matematyczna” rozstrzygnięta!

Zdolności matematyczne, umiejętność kreatywnego myślenia, wyobraźnia i… sprawność fizyczna – tylko tyle lub aż tyle wystarczyło, aby wygrać „Strategiczną Grę Matematyczną”.

Wyścig z czasem motywował drużyny do szybkiego rozwiązania zadań i wyboru odpowiedniej strategii.   |  fot. nadesłane

Szybki umysł pomagał rozwiązać matematyczne zadania i zagadki, a szybkie nogi przemieszczać się między salami i w efekcie dotrzeć na metę Gry. Zabawa została rozegrana w Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowym w Chojnicach. „Strategiczna Gra Matematyczna” to konkurs matematyczny przygotowany przez Wydział Edukacji i Sportu oraz Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowe w Chojnicach w ramach działalności Lokalnego Centrum Nauczania Kreatywnego w projekcie Zdolni z Pomorza.

Grę we wtorek (28 maja) rozegrali uczniowie szkół ponadgimnazjanych, dzień później z zadaniami zmagali się gimnazjaliści. Grę podjęło osiem szkół ponadgimnazjalnych, reprezentowanych przez dwuosobowe drużyny: ZSP nr 1 w Chojnicach, II LO w Chojnicach, LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach, Technikum nr 2 w Chojnicach, Technikum nr 3 w Chojnicach, LO im. Wincentego Pola w Czersku, Katolickie Liceum w Chojnicach.

1

Gimnazjaliści reprezentowali dziewięć gimnazjów z powiatu chojnickiego: Gimnazjum nr 1 w Chojnicach, Gimnazjum nr 2 w Chojnicach, Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, Gimnazjum w Czersku, Gimnazjum w Łęgu, Gimnazjum w Nowej Cerkwi, Gimnazjum w Brusach, Katolickie Gimnazjum w Chojnicach oraz Akademickie Gimnazjum w Chojnicach.

Wszyscy zawodnicy spotkali się na starcie „Strategicznej Gry Matematycznej”, gdzie poznali zasady oraz otrzymali kartę czasową. Zasady nie były skomplikowane, jednak ich zastosowanie wymagało racjonalnego liczenia nie zadań a…czasu. Uczniowie do rozwiązania mieli sześć zadań, po dwa w każdej sali. Mogli je rozwiązać jako drużyna lub indywidualnie pracować na sukces drużyny. W przypadku rozdzielenia drużyny, do czasu gry zostało doliczanych 10 minut karnych. W każdej chwili mogli jednak wezwać się na pomoc, przez telefon komórkowy i wspólnie rozwiązać zadanie, z którym jeden z zawodników nie mógł sobie poradzić. W przypadku matematycznej bezsilności mieli prawo jeden raz zrezygnować z zadania i przejść do kolejnego. Wówczas jednak otrzymywali 20 minut karnych.

Stracone cenne minuty uczniowie mogli nadrobić odpowiadając na pytania matematyczne. Tutaj jednak również premiowana była współpraca drużynowa. Za prawidłową odpowiedź udzieloną przez pełen zespół przysługiwały 3 minuty a za odpowiedź indywidualną minuta. Przejście do sali było możliwe tylko w przypadku podania właściwego wyniku zadania lub rezygnacji z jego rozwiązania. Po zatwierdzeniu przez komisję konkursową wyniku ostatniego zadania, należało jak najszybciej udać się na metę.

2

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zdecydowanie preferowali grę drużynową, nie ryzykując utraty żadnych minut. Gimnazjaliści postawili na ryzyko rozdzielenia i nadrabianie minut bonusami czasowymi. Każda metoda była dobra, byle dotrzeć jak najszybciej do mety. A wyścig był naprawdę zacięty. Różnice między wbiegnięciem drużyn wynosiły zaledwie kilka minut. Te minuty jednak zdecydowały o ostatecznym czasie gry i zwycięstwie szkół.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych „Strategiczna Gra Matematyczna” wyłoniła odpowiednio najszybsze i najlepsze matematycznie drużyny. Pierwsi na metę wbiegli Andrzej i Kamil z II LO w Chojnicach i cierpliwie czekali na kolejny zespół. Okazała się nim reprezentacja LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach: Janek i Łukasz. Wkrótce po nich przybyli Kuba i Arek z LO im. Wincentego Pola w Czersku. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablety i etui ufundowane przez Zarząd Powiatu Chojnickiego oraz indeksy Sopockiej Szkoły Wyższej z opłaconym pierwszym rokiem studiów; za drugie miejsce odtwarzacze mp4 ufundowała firma Meblik. Trzecie miejsce zostało nagrodzone zestawami książek matematyczno - fizycznych podarowanymi przez Zarząd Powiatu Chojnickiego oraz Wójta Gminy Chojnice.

3

Wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjna okazała się drużyna Gimnazjum w Czersku. Filip i Paula podjęli ryzyko rozdzielenia się i stracili tym samym 10 minut, jednak kolejne zadania i pytanie matematyczne rozwiązywali już wspólnie, dzięki czemu odrobili z nawiązką stracony czas, zyskując aż dwunastominutowy bonus czasowy. Zaraz po nich na metę wpadły reprezentantki Gimnazjum nr 2 w Chojnicach: Magda i Karolina a krótko po nich Małgosia i Weronika z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Różnica między drugim a trzecim miejscem wynosiła zaledwie dwie minuty. Zdobywczynie trzeciego miejsca zarzucały sobie, że za wolno biegały.

Nagrody były równie cenne, jak w przypadku szkól ponadgimnazjalnych. Filip i Paula otrzymali tablety i etui ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Czersku oraz licencje na programy antywirusowe, do Magdy i Karoliny trafiły odtwarzacze mp4 przyznane przez Meblik sp. z o.o. a Małgosia i Weronika wzbogaciły się o zestawy książek ufundowanych przez Wójta Gminy Chojnice.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Choć nie wszyscy wygrali, każda drużyna spisała się fantastycznie, tym bardziej, że zadania były wymagające. Autorami zadań było Regionalne Centrum Nauczania Kreatywnego przy Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz chojnickie nauczycielki matematyki: Lucyna Słupikowska i Krystyna Mleczek.

3

Laureatom życzymy radości z użytkowania nagród a wszystkich uczniów zachęcamy do trenowania biegów podczas wakacji. Nowa gra już w przygotowaniu!

Emilia Kalitta