Starostwo nie będzie sponsorować amatorów i sportu niszowego

Wracamy do tematu przyznania środków drugoligowej Chojniczance przez Powiat Chojnicki w wysokości 10 tys. zł. miesięcznie. W związku z podpisaną umową przez urząd z klubem czytelnik zapytał, czy inne kluby mogą też liczyć na wsparcie finansowe?

W odróżnieniu do innych klubów wyższy jest stopień zainteresowania mieszkańców powiatu chojnickiego Chojniczanką, a promocja odbywa się na szczeblu ogólnopolskim.   |  fot. arch./A. Knitter

Otrzymał odpowiedź, w której m.in. podano, że "MKS Chojniczanka jest klubem grającym w najwyższej lidze w powiecie chojnickim, a jej mecze niejednokrotnie transmitowane są w telewizji publicznej oraz na portalach. Tym samym Powiat Chojnicki będzie promowany w całej Polsce. Borowiak Czersk jest beneficjentem corocznie ogłaszanych konkursów grantowych. W sytuacji, kiedy jakikolwiek klub z powiatu chojnickiego zagra w jednej z najwyższych lig, czyli ekstraklasa, I lub II liga, to powiat będzie wspierał taki klub."

Czytelnik powołując się na powyższą odpowiedź, zadał władzom powiatu kolejne pytanie: "- Czy Handball Czersk i Red Devils Chojnice - zespoły grające odpowiednio w II lidze piłki ręcznej i ekstraklasie futsalu również otrzymają 10 tys. zł miesięcznie za promocję Powiatu Chojnickiego?"

Odpowiedź ze starostwa publikujemy w całości:

„MKS Handball Czersk jest co prawda drużyną drugoligową, jednak to drużyna amatorska, a rozgrywki nie są prowadzone na poziomie ogólnopolskim, bo obejmuje część północnej Polski. W związku z tym drużyna nie jest w stanie zrealizować działań promocyjnych na takim poziomie, jak MKS Chojniczanka. Z kolei Red Devils rzeczywiście, patrząc na nomenklaturę, gra w Ekstraklasie. Futsal jednak jest odrobinę niszową dyscypliną, która wzbudza zainteresowanie mieszkańców tylko tych miast, które mają swoje drużyny i w dodatku w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kiedy dodatkowo zestawimy ze sobą ilość osób uczęszczających na mecze obu drużyn czy zainteresowanie klubami w social mediach, to piłka nożna jest na zdecydowanie wyższej pozycji. Również  potencjał reklamowy rywali MKS Chojniczanka jest wyższy, co pośrednio przekłada się też na potencjał reklamowy klubu. Wyższy jest także stopień zainteresowanie mieszkańców powiatu chojnickiego Chojniczanką, a promocja odbywa się na szczeblu ogólnopolskim. Zauważyć należy też, że Powiat Chojnicki od 15 lat współpracuje z klubem na wielu polach, nie tylko sportowych, ale też związanych na przykład z Klubem Biznesu czy też sferą opartą na działalności społecznej.” - – brzmi odpowiedź przysłana przez Monikę Garstecką, rzecznik Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

(red.)