Spotkajmy się w Kęsowie

Gmina Kęsowo zaprasza wszystkich zainteresowanych historią (i nie tylko) na swoją sztandarową imprezę czyli XII Piknik Historyczny. Festyn rodzinny połączony z inscenizacją walk granicznych z września 1939 roku odbędzie się w parku w Kęsowie.

Epizod odtwarzanych walk utrzymany zostanie w konwencji bojów nadgranicznych.   |  fot. D. Wałdoch

Oraz na polanie w bezpośrednim sąsiedztwie schronu bojowego "Lisia Góra". Zabawy, konkursy dla dzieci, występy młodych artystów, pokazy taneczne, występ kabaretu "Ciacho", pokazy Policji i Straży Pożarnej oraz koncert gwiazdy wieczoru, którym w tym roku będzie Mario Bischin to atrakcje, które czekają na uczestników w trakcie festynu.

Piknik Militarny w Kęsowie już na dobre zagościł w kalendarzu imprez kulturalno - militarnych naszego regionu. Główna atrakcją Pikniku - jak zawsze - będzie inscenizacja historyczna o walkach nadgranicznych w okolicach Kęsowa. Inscenizacja odbędzie się przy schronie "Lisia Góra" - około 3 km od Kęsowa - i na okolicznych łąkach okalających ten schron.

W inscenizacji wzbogaconej elementami pirotechnicznymi zostaną zrekonstruowane starcia 35 Pułku Piechoty wspartego batalionem ON "Czersk" z oddziałami Wehrmachtu. Pozycja Rytel ze schronem bojowym "Lisia Góra" jest  elementem planu ufortyfikowania rubieży polsko-niemieckiej, który realizowano latem 1939 roku, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Z braku czasu i funduszy nie mogło być mowy o przeprowadzeniu ciągłej linii obronnej wzdłuż całej kilkusetkilometrowej granicy z Niemcami.

Zbudowano więc tylko po kilka lub kilkanaście schronów na najbardziej zagrożonych odcinkach, a i tak w wielu miejscach prace fortyfikacyjne nie zostały zakończone na czas.  Pozycja Rytel, czyli sześć żelbetowych schronów usytuowanych wzdłuż południowo-wschodniej krawędzi bagnistej doliny rzeczki o nazwie Wytrych (!), lewego dopływu Kamionki. Kilkanaście kilometrów na zachód od niej, pomiędzy Chojnicami i Człuchowem, przebiegała w okresie międzywojennym granica II Rzeczpospolitej. Od granicy do owej doliny ciągnie się płaska bezleśna równina, której trudno było bronić.

Dopiero dolina Wytrychu stanowiła pierwszą naturalną zaporę na trasie spodziewanego ataku niemieckiego. Schrony nad Wytrychem zostały wzniesione według trzech podstawowych schematów. Każdy z nich składał się z małej żelbetowej komory z jednym lub dwoma stanowiskami strzeleckimi dla ciężkich karabinów maszynowych. Osłonę wejścia (bez drzwi) stanowiła tzw. przelotnia, czyli dodatkowa ścianka, przy której znajdowały się otwory strzelnicze.

Od strony przedpola schron był zabezpieczony trójkątną ostrogą, która chroniła otwór strzelniczy ckm przed odłamkami i zapiaszczeniem. Wszystkie schrony były dosyć dobrze zamaskowane ziemią od strony przeciwnika, a ostrzał z nich prowadzono jedynie po skosie. Warunki wewnątrz schronów były iście spartańskie. Niewielka przestrzeń nie pozwalała na zamontowanie jakichkolwiek urządzeń socjalnych.

Pozycja Rytel, jak większość polskich linii fortyfikacyjnych, tylko częściowo spełniła swoje zadanie w czasie kampanii wrześniowej. Przez kilka godzin udało się tutaj powstrzymać nacierające oddziały niemieckie, ale groźba oskrzydlenia zmusiła polskich żołnierzy do porzucenia schronów i wycofania się w kierunku lasów nad Brdą.

W imieniu Organizatorów zapraszam wszystkich widzów i maniaków militariów (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na "żywą lekcję historii" na polanę przy schronie bojowym "Lisia Góra".

Dariusz Wałdoch
Zapisz

 1. 20 czerwca 2018  08:56   To mogłeś pojechać i ...   anonim

  To mogłeś pojechać i zrobić, a nie się wymądrzać

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 19 czerwca 2018  19:38   czemu nie ma relacji z ...   zainteresowany

  czemu nie ma relacji z inscenizacji w Kęsowie ?!

  0
  0
  Odpowiedz
 3. 15 czerwca 2018  00:36   Zabawa w parku to nie dla ...   Zenek

  Zabawa w parku to nie dla mnie ale inscenizacja wrześniowych wydarzeń jak najbardziej ! Lubię oglądać takie widowiska.

  1
  0
  Odpowiedz
 4. 12 czerwca 2018  23:23   Polecam inscenizację !!!   anonim

  Polecam inscenizację !!!

  4
  0
  Odpowiedz
 5. 12 czerwca 2018  10:40   szkoda tylko,że impreza jest ...   widz

  szkoda tylko,że impreza jest mało rozreklamowana - ale ci co się interesują i lubią takie lekcje historii przyjadą na pewno :)

  4
  0
  Odpowiedz
 6. 12 czerwca 2018  08:50   Na inscenizacji przy schronie ...   Łukasz M.

  Na inscenizacji przy schronie w Kęsowie byłem już kilka razy, mimo że co roku widowiska są bardzo podobne (Krojanty powtarzają tę samą inscenizację już od wielu, wielu lat !) to warto je zobaczyć. Można się poczuć jakby się było w centrum wydarzeń. To za sprawą bliskości widza przy arenie wydarzeń. Na pewno w tym roku też pojadę z synem.

  5
  0
  Odpowiedz
 7. 11 czerwca 2018  18:13   Warto jechać! Fajne ...   hey

  Warto jechać! Fajne widowisko.

  5
  0
  Odpowiedz