Sporo chojniczan na Zlocie Pojazdów Militarnych

Żar lejący się z bezchmurnego nieba, wyschnięta ziemia, która od wielu dni nie widziała kropli wody i kurz – taka sceneria towarzyszyła zlotowiczom i gościom podczas jubileuszowego XV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie.

T - 34 wzbudzał zainteresowanie i to na tyle duże, iż z przjażdżki korzystały także panie.   |  fot. D. Wałdoch

Zlot rozpoczął się w czwartek (16.08.) o godzinie 17:00 uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na maszt z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestr wojskowych. Przez cztery dni uczestnicy zlotu podziwiali grupy rekonstrukcyjne, nauczyli się wiele o historii wojskowości, podziwiali sprzęt na żywo, a także wzięli udział w koncertach i pokazach. Jak zwykle nie zabrakło tam militarnych atrakcji oraz koncertów polskich zespołów rockowych, przy których dźwiękach bawiło się liczne grono zlotowiczów i turystów.

Zlot zgromadził tysiące uczestników - tych oficjalnie zarejestrowanych w Sztabie Zlotu było ponad 3500 osób (nikt nie posiada danych ile osób uczestniczących w Zlocie nie było zarejestrowanych - powodem tego były najprawdopodobniej zbyt wysokie opłaty wprowadzone przez Organizatorów). Przybyło także ponad 560 pojazdów militarnych więc było co oglądać a jak ktoś był chętny to mógł także odbyć przejażdżkę na takim sprzęcie po tankodromie. Do Bornego Sulinowa zjechały czołgi, wozy pancerne, haubice samobieżne, motocykle i różnej maści pojazdy wojskowe.

Jak co roku, organizatorzy na każdy dzień Zlotu przygotowali mnóstwo atrakcji. Konne pokazy poświęcone “Husarii – pierwszej formacji pancernej Rzeczypospolitej”, rekonstrukcje militarne, przejazdy i prezentacje najciekawszych pojazdów wojskowych wraz z komentarzem oraz jarmark militarny. Przybyło także liczne grono rekonstruktorów mundurów różnych armii świata więc było na czym "oko zawiesić". W sobotę na terenach zlotowych, w godzinach późno wieczornych i nocnych odbył się pokaz pirotechniki, fajerwerków i laserów z okazji jubileuszu XV - lecia Zlotu.

Mogę powiedzieć krótko - takiego pokazu fajerwerków nie powstydziłby się Jurek Owsiak a pokazy laserowe niewiele odbiegały od tych, które na swoich koncertach prezentuje Jean - Michel Jarre. Pokaz został nagrodzony przez rzeszę kilkunastu tysięcy widzów gromkimi brawami a sprawcą tego całego "zamieszania" pokazowego był Leszek Olszewski. Jubileuszowy XV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie zakończył się w niedzielę 19 sierpnia.

Na imprezie bawiło się wielu chojniczan, którzy tradycyjnie rok w rok zjeżdżają na Zlot - i to zarówno uczestników jak i oglądających turystów, którzy tylko na jeden dzień przyjechali do Bornego Sulinowa aby zobaczyć tę największą imprezę rozrywkową w stylu militarnym w Polsce. Można było zauważyć wielu chojniczan (znanych z widzenia a także osobiście) i wiele samochodów a także autokarów na chojnickich tablicach rejestracyjnych.

Niestety - wszystko co dobre szybko się kończy. "Przedłużony" tydzień minął szybko i trzeba było wracać do codzienności.  Nadzieja w tym, że za pół roku (luty 2019) większość z uczestników znowu przybędzie do Bornego Sulinowa na Zimowy Zlot Militarny i będzie okazja do spotkań i wymiany doświadczeń w temacie naszej pasji, którymi są militaria w szerokim tego słowa znaczeniu.

Dariusz Wałdoch

 1. 26 sierpnia 2018  17:39   Spotkaliśmy się i ...   Mumin

  Spotkaliśmy się i pogaworzyliśmy,było fajnie ! Pozdrawiam !

  4
  0
 2. 26 sierpnia 2018  15:28   Ciekawy sposób na spędzenie ...   Maciej R.

  Ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Mają chłopaki pasję i za to pełen szacun ! Szkoda,że nie ma takiej imprezy w bliżej Chojnic bo raczej Krojant nie można do tego zaliczyć ;-) A i mundury niczego sobie !

  6
  0
 3. 25 sierpnia 2018  20:23   Warto było być uczestnikiem ...   anonim

  Warto było być uczestnikiem tej imprezy - było zaje....ście !!!

  6
  0
 4. 25 sierpnia 2018  17:58   Szkoda, że tak szybko mija ...   zlotowiczka

  Szkoda, że tak szybko mija czas.....bo na złocie było świetnie (no może pogoda trochę przesadziła)...do zobaczenia zimą.

  8
  0
 5. 24 sierpnia 2018  21:04   Impra,której długo nie ...   skierka

  Impra,której długo nie zapomnę ! Wspaniali ludzie tam przyjeżdżają :)

  9
  0
 6. 24 sierpnia 2018  18:42   Panie Darku robi Pan ... (1)   Zbigniew

  Panie Darku robi Pan fantastyczną robotę, czytałem już kilka Pana relacji i zapewniam, że na kolejnym zlocie już będę, pozdrawiam

  8
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 7. 24 sierpnia 2018  17:11   Za sprawą Waszego ...   Patryk z ekipą

  Za sprawą Waszego poprzedniego artykułu o zlocie wybraliśmy się tam w kilka osób na 3 dni i teraz ... żałujemy,że były to TYLKO 3 dni ! Niesamowita impreza ! Kiedy następna ? Podobno zimowy zlot też jest w Bornem - już planujemy wyjazd.

  12
  2