Spektakl i warsztaty w gminnych domach kultury

W miniony weekend miała miejsce kolejna odsłona projektu „Różne oblicza romantyzmu – od teatru do patriotyzmu”, który Gminy Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje dzięki dotacji w ramach ministerialnego programu „Kultura dostępna”.

Podczas spotkania z Grzegorzem Szlangą młodzież mogła poznać m.in. różne zabiegi, które stosuje się w teatrze do ukazania poszczególnych scen, porozmawiać o historii teatru a nawet zachowaniu się na widowni.   |  fot. Marta Potulska

W domach kultury - w Silnie i w Swornegaciach wystawiono monodram „Popatrz na Lusię” Viktorii Szopińskiej, w reżyserii Grzegorza Szlangi.  Wybór tego spektaklu  był nawiązaniem do teatru romantycznego, który sięgał też do form kameralnych tworząc teatr psychologiczny – dramaturgiem posługującym się tą formą był m.in. Cyprian Kamil Norwid.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono szkolną młodzież, która z wielką uwagą obejrzała ten przejmujący spektakl. Wielu z widzów z pewnością w bohaterce zauważyło siebie lub swoich kolegów – młodych zagubionych ludzi, którzy za wszelką cenę zabiegają o uwagę dorosłych. Świetnie zagrane przedstawienie było tylko początkiem piątkowego spotkania z teatrem.

Młodzi ludzie mogli porozmawiać z aktorką i reżyserem zarówno o samym spektaklu, jak i o jego tworzeniu. Wzięli udział w warsztatach psychologicznych, zaaranżowanych przez Viktorię Szopińską, na których poruszano problemy osamotnienia dziecka, samotności w tłumie, poszukiwania tożsamości czy trudnego okresu dojrzewania.

GOK. Fot. Marta Potulska