Śmiertelne potrącenie 12-latki na przejściu dla pieszych

Policjanci z Chojnic i Brus pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności potrącenia na przejściu dla pieszych 12-letniej dziewczynki. Do zdarzenia doszło w niedzielę ok. 14.00 na drodze wojewódzkiej nr 235 na wysokości m. Żabno.

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 31- letni kierujący audi potrącił pieszą, która przechodziła przez przejście dla pieszych. 12-latka pomimo podjętej reanimacji w wyniku poniesionych obrażeń zmarła.   |  fot. facebook.com/KPP Chojnice

W niedzielę 17.04. około godziny 14.00 oficer dyżurny chojnickiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego miało dojść na drodze wojewódzkiej nr 235 na wysokości miejscowości Żabno. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostali skierowani policjanci z wydziału ruchu drogowego wraz z technikiem kryminalistyki.

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący audi jadący od strony Brus zatrzymał się przed przejściem dla pieszych ustępując pierwszeństwa trójce nastolatków, którzy przechodzili przez oznakowane przejście dla pieszych, a kierujący jadący z kierunku Chojnic z nieustalonych przyczyn nie ustąpił pierwszeństwa pieszym w wyniku czego potrącił 12-letnią dziewczynkę.

Piesza pomimo ponad godzinnej akcji ratującej życie, w wyniku poniesionych obrażeń poniosła śmierć. Badanie kierującego na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że był trzeźwy. W związku z zaistniałym wypadkiem policjanci  31-latkowi zatrzymali prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny od samochodu.

Zgodnie z decyzją prokuratora zwłoki zostały zabezpieczone do badań sekcyjnych, a mężczyzna został zatrzymany i trafi do policyjnego aresztu. Teraz pod nadzorem prokuratora policjanci będą szczegółowo wyjaśniali przyczyny i okoliczności tego tragicznego wypadku.

Policjanci przypominają, że nawet bardzo dobre warunki drogowe wymagają szczególnej uwagi, zarówno od pieszych, jak i od kierowców. W przeważającej większości wypadków z udziałem pieszych winni są kierowcy, jednak zwiększona czujność niechronionych uczestników ruchu drogowego może zdecydowanie zmniejszyć liczbę tych zdarzeń.

Stróże prawa informują, że kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z kolei piesi powinni dbać o własne bezpieczeństwo, stosować się do obowiązujących przepisów, a dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa nosić elementy odblaskowe nawet w terenie zabudowanym. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

facebook.com/KPP Chojnice