Śmieci w centrum Chojnic?

Z okazji Światowego Dnia Środowiska Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z o.o. zorganizował niestandardową wystawę. Otóż w samym centrum Chojnic można natknąć się na… śmieci!

Wystawa miała zaintrygować mieszkańców i zachęcić do refleksji na temat zagrożenia jakie dla środowiska stwarzają porzucone odpady.   |  fot. A.Knitter

Dzięki otwartości i życzliwości Burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera możemy dzisiaj wystosować nietypowy apel do mieszkańców naszej planety. W ten niekonwencjonalny sposób chcemy promować poprawne postępowanie z odpadami. Koniec z wywożeniem odpadów do lasu! Mieszkańcy każdej gminy mogą skorzystać ze swojego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

W takim miejscu można bezpłatnie oddać odpady takie jak: odpady wielkogabarytowe, opony samochodowe, elektroodpady, odpady budowlane czy niebezpieczne. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem PSZOKu lub kontakt telefoniczny, aby mieć pewność, że odpady zostaną przyjęte. Nasza wystawa budzi skrajne emocje. Jednym się podoba, inni są zniesmaczeni. Rozumiemy te negatywne uczucia, bo przecież to naturalne, że drażni  nas nieporządek. Przez naszą akcję chcemy uświadomić ludziom jak niebezpieczne są porzucone odpady.

Odpady pozostawione w centrum miasta budzą wstręt i oburzenie,  ponieważ naruszają nasze poczucie estetyki. Jednak pewnie wszyscy mamy świadomość, że prędzej czy później służby komunalne posprzątają te śmieci. A co w przypadku miejsc oddalonych od miasta? Odpady porzucone w lesie lub na poboczu drogi, niezależnie czy będzie to plastikowa butelka, stara lodówka, fotel czy opona, stwarzają wielkie zagrożenie dla środowiska. Czas rozkładu takich przedmiotów trwa kilka pokoleń.

Zanim jednak to nastąpi z odpadów uwalniają się substancje, które zanieczyszczają glebę, wody podziemne, a nawet powietrze. Odpady stanowią również duże zagrożenie dla zwierząt, które albo zjadają plastikowe elementy, albo się w nich plączą. Pamiętajmy też, że porzucone odpady to zagrożenie pożarowe dla użytków leśnych. Mamy nadzieję, że nasza akcja odwiedzie choć jednego mieszkańca od zamiaru wywiezienia odpadów do lasu. Czasem mamy takie poczucie, że nasze działanie jest nieistotne dla środowiska. To wielki błąd!

Każda nasza decyzja ma konsekwencje, nawet ta dotycząca śmieci. Jeśli dobrze posegregujesz odpady, pomagasz w odzyskiwaniu surowców wtórnych! Jeśli zawieziesz starą pralkę do PSZOKU przyczynisz się do recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego. Warto być dobrym dla środowiska!

Regina Bluma. Fot. A. Knitter i A. Zajkowska