Słowiański sezon w grodzisku Owidz rozpoczęty

Grodzisko Owidz to miejsce, w którym zrekonstruowano słowiański, XI-wieczny gród z prawdziwego zdarzenia. Zlokalizowany jest na wzgórzu, nad rzeką Wierzycą, około 2 km koło Starogardu Gdańskiego.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej przyczyni się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej.   |  fot. (Zak.)

Oddalony jedynie 80 km od Chojnic, był jednym z silniejszych na obecnym Kociewiu i jest obecnie największy na Pomorzu. Dzisiaj to miejsce stało się centrum zapomnianej prawie kultury Słowian. Odwiedzając Owidz możemy zobaczyć jak mieszkali i żyli nasi przodkowie, na początku minionego tysiąclecia.

Stare chaty i prymitywne, historyczne stroje uczestników imprez tematycznych przenoszą nas do czasów średniowiecza. Grodzisko jednak nie ogranicza się tylko do imprez w klimacie tamtych czasów, ale również gości młode zespoły i solistów, wszelkich gatunków muzycznych. W amfiteatrze znajdującym się na terenie grodziska, 29 kwietnia na Festiwalu Kultury Hip-Hopu „HipHop Pomo(r)że” zagrali DjHWR, DjOdme, Hamst, Chudini, DjTe, MIXER, 4x4, Kartky, Emes Milligan i Bboy Machina.

Kolejnego dnia odbył się koncert na Otwartej Scenie Muzycznej. 30 kwietnia zaprezentowali się tu tacy artyści jak: Sovereign, Julia Kalkowska, Blue Willmingtons, Northern, Michalina i Artur, Kamil Zaremski i Requiem, Daniel Rehmus, Mass Insanity z Chojnic, The Safety Pin oraz Banderola. Imrezę bezbłędnie poprowadził Wojciech „Loki” Belka.

1 maja w grodzisku spędzano sportowo i rekreacyjnie. Dzieci i dorośli próbowali prostych zabaw z dawnych czasów jak rzucanie obręczą, malowanie drewnianych tarcz obronnych czy strzelania z łuku.

Poza tym można było zjeść domowej roboty smakołyki, przygotowane przez regionalne koła gospodyń. Na ogniskach natomiast, wypiekano podpłomyki, czyli placki z mąki, które były głównym przysmakiem w czasach, kiedy sól była rarytasem tylko dla bogatych.

W dniach 2 - 3 maja prowadzono zajęcia historyczne na świeżym powietrzu, z których goście mogli się dowiedzieć co nieco o życiu i kulturze naszych przodków.  Kto nie zdążył odwiedzić Grodziska w tą majówkę, ma jeszcze szansę wziąć udział w nadchodzących uroczystościach.

9 - 11 czerwca odbędzie się wielkie słowiańskie Święto Stado na które zjadą się rodzimowiercze bractwa z całej Polski. Jak obchodzono święto w zeszłym roku można zobaczyć - tutaj. Natomiast 15 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie karczmy słowiańskiej – Na Podgrodziu, znajdującej się w grodzisku, gdzie można będzie zasmakować w tradycyjnych potrawach przy iście biesiadnej atmosferze tamtych czasów.

Śledźcie nasz portal, dlatego że będziemy jeszcze pisać o Owidzu. Między innymi o otwarciu Muzeum Mitologii Słowiańskiej zainicjowanym przez Chojniczan, Radosława Sawickiego oraz Marcina „Żyłę” Czarnowskiego. Zdradzimy tylko, że uruchomienie muzeum nastąpi w drugiej połowie czerwca tego roku.

(Zak.)

  1. 4 maja 2017  20:29   fajnie tam. przydałoby się ...   kaszub

    fajnie tam. przydałoby się coś takiego w Chojnicach.

    5
    1