Słoneczne chce wyłączenia ul. Wiśniowej ze strefy równorzędnych skrzyżowań

Wczoraj (26.04.) w świetlicy przy ul. Jabłoniowej odbyło się zebranie sprawozdawcze samorządu mieszkańców osiedli Słonecznego, Leśnego i Metalowca. Nie było jednak dyskusji wokół sprawy budowy masztu 5G przy ul. Podlesie.

Obecny na zebraniu burmistrz odpowiadał na pytania mieszkańców i zdementował niepotwierdzone informacje.   |  fot. (je)

Zebranie poprowadził przewodniczący Samorządu Albin Orlikowski. Jak wcześniej zapowiedział, był obecny burmistrz Arseniusz Finster. Byli na nim także komendant Straży Miejskiej, dyrektor Wydziału Komunalnego oraz dzielnicowy z Komendy Policji, ale w trakcie zebrania nie zabrali głosu. Choć jeden z mieszkańców prosił w dyskusji o podanie stanu wypadkowości na osiedlu w związku z wprowadzeniem przed rokiem strefy równorzędnych skrzyżowań, gość z ul. Warszawskiej nie udzielił wyjaśnień.

W swym sprawozdaniu Albin Orlikowski przedstawił, jakie problemy z użytkowaniem ulic, niekiedy o nawierzchni gruntowej, występowały w minionym roku. Wspomniał oczywiście o staraniach samorządu związanych z niedopuszczeniem do budowy masztu telefonii komórkowej na terenie hospicjum prowadzonego przez Fundację PALIUM. Przy okazji poinformował, że być może stanie niedługo kolejny maszt 5G w pobliżu osiedla, bo wójt gminy Chojnice wydał zgodę na budowę tegoż przy ul. Bytowskiej.

W 2021 nie odbyły się z powodu pandemii żadne imprezy. Zaoszczędzone pieniądze zostały wydane m.in. na zakup nagłośnienia, stołu do gry w tenisa, blaszanego garażu. Poprosił władze miasta o realizację postulatu remontu świetlicy oraz o budowę wielofunkcyjnego boiska na terenie b. żwirowni. Skomentował także funkcjonowanie strefy równorzędnych skrzyżowań: - Mam mieszane uczucia, co do zasadności jej wprowadzenia. Nie raz ustępowałem pierwszeństwa, mimo że należało do mnie. Najczęściej na przecznicach do ul. Wiśniowej. Poruszający się na niej uważają, że mają pierwszeństwo na całej jej długości.

Burmistrz Arseniusz Finster w swych wystąpieniach odniósł się m.in. do petycji mieszkańców ul. Wróblewskiego, którzy od ok. 50 lat czekają na asfalt. W 2022 ma powstać projekt budowy, a realizacja ma nastąpić w 2023. Poinformował, że wkrótce na sugestię Albina Orlikowskiego będzie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami ulic Modrzewiowej i Leśnej, by zapoznali się z detalami prac drogowych, które wkrótce tam rozpoczną się.

Nie zabrakło wątku masztu 5G przy ul. Podlesie. W związku z odmową sieci Play na rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu, o którą prosi Fundacja Palium, burmistrz wystosował pismo do prezesa sieci PLAY, by wycofał się z budowy. Gdyby przystał na to, to wtedy pomógłby znaleźć nową lokalizację. - Mógłby stanąć maszt np. w Jarcewie czy na Zielonych Wzgórzach w sąsiedniej gminie, gdzie nie jest dobry zasięg – zadeklarował. Opowiedział się za budową boiska wielofunkcyjnego oraz za remontem świetlicy, ale na razie nie ma na to środków. Poinformował, że miasto zamierza sprzedać na cele usług turystycznych bądź medycznych teren, na którym jest boisko w Lasku Miejskim, opodal strzelnicy.

Do tej informacji nawiązał Krzysztof Haliżak w swym pytaniu. Wg niego zainteresowany inwestowaniem na terenie boiska jest Leszek Bonna, który rzekomo ma tam prowadzić usługi medyczne. Uważa, że lepiej ten teren wykorzystać na realizację zgłoszonego na zebraniu przez Leszka Zawadzkiego miasteczka komunikacyjnego. Burmistrz Arseniusz Finster stanowczo zaprzeczył, by jakoby rozmawiał z Leszkiem Bonną na temat jego planów inwestycyjnych na boisku w Lasku Miejskim.

W dyskusji mieszkańcy poruszali także m.in. problem budowy hurtowni budowlanej przy ul. Leśnej (nie powinna tam stanąć, po wyremontowaniu ulicy wprowadzimy ograniczenie tonażu); Wojciech Chylewski z osiedla Metalowiec dopytywał się, kiedy ruszą inwestycje na nim (od 2023 roku) i czy zostały zgłoszone do Polskiego Ładu (nie, gdyż za poradą posła A. Mrówczyńskiego zgłosiliśmy inwestycje do 10 mln zł); mieszkaniec ul. Wiśniowej postawił wniosek, by wyłączyć ją z systemu skrzyżowań równorzędnych, gdyż jej szerokość i nawierzchnia sugeruje kierowcom, że jest główna (burmistrz – to jest do rozważenia, być może tak zrobimy); należy uniemożliwić parkowanie na chodniku przy ul. Winogronowej; po wprowadzeniu płatnego parkowania przy szpitalu niektóre auta stoją na naszych ulicach czasem i tydzień; należy namalować, jak to jest na Zachodzie, pasy przerywane na każdych uliczkach przy równorzędnych skrzyżowaniach.

(je)