Sierpniowy rajd po zlotach militarnych

Wakacje w pełni. Sezon wakacyjny sprzyja zlotom i piknikom militarnym. Na te imprezy czekają z utęsknieniem wszyscy fani "militarnych klimatów". Nie inaczej jest i w Chojnicach, gdzie jest wielu zwolenników tego typu imprez.

Na półwyspie helskim podczas inscenizacji widzowie będą mogli zobaczyć amerykański czołg M4 Sherman w akcji.   |  fot. D. Wałdoch

Sierpień obfituje w tego rodzaju wydarzenia. Praktycznie co tydzień, w jakiejś miejscowości odbywa się piknik lub zlot militarny i trudno jest wybrać ten jedyny "punkt docelowy", do którego się wybrać. Ale dobre przygotowanie logistyczne potrafi to wszystko pogodzić. Zloty i pikniki militarne to nie tylko dobra zabawa ale dzięki inscenizacjom batalistycznym, które są tam odtwarzane jest to prawdziwa lekcja historii, którą mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Tegoroczny "wypad militarny" udało nam się tak zaplanować aby wybrać najciekawsze inscenizacje historyczne. I tak na "pierwszy ogień" wybraliśmy Jastrowie ( 09-11.08.2019 ) z widowiskiem historycznym "Bój o Podgaje 1945" https://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/14599,PODGAJE-NIEWYJASNIONA-ZBRODNIA-artykul-dr-Macieja-Maciejowskiego.html oraz inscenizacją historyczną "Ostatnie walki na Wale Pomorskim".

Kolejnym przystankiem na naszej "wyprawie militarnej" będzie Borne Sulinowo i Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych ( 15-18.08.2019 ). To dla nas impreza sztandarowa - to już XVI edycja tej imprezy ! Zlot w Bornem Sulinowie to jakby podsumowanie tego wszystkiego, co udało nam się osiągnąć i zdobyć w tym temacie nowego, idealne miejsce na wymianę doświadczeń a także zdobycie nowego "szpeju" i oczywiście czas na dobrą zabawę i nawiązanie nowych "militarnych" znajomości. Organizowanie Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie na pewno w dużej mierze podyktowane jest militarną historię tego miasta.

Tak naprawdę  28 października 1992 roku z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał ostatni eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach żołnierzy jednostki rakietowej. Był to ostatni oddział bojowy armii rosyjskiej, który opuścił Polskę. Garnizonowy klimat jednak pozostał i zaowocował corocznym festynem milltariów. Tegorocznym tematem przewodnim zlotu w Bornem Sulinowie są "Wojska Tysiąclecia" z pokazem husarii oraz niezwykle efektowna inscenizacja "Karbala" (wszyscy pamiętamy film !). Było to największe starcie bojowe żołnierzy polskich od czasów II wojny światowej, które przez wiele lat było tematem tabu. Takim dodatkowym "smaczkiem" będzie możliwość spotkania i porozmawiania z uczestnikami boju o City Hall w irackiej Karbali.

Na deser zostawiliśmy sobie "D-Day Hel 2019" ( 21-24.08.2019 ) - fantastyczną inscenizację bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów

historycznych rekonstrukcji wojskowych. Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne.

Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.

Podsumowując - czekają nas dwa tygodnie wypoczynku ale w dynamicznej formule. Pobyt na zlotach mamy zamiar połączyć ze zwiedzaniem historycznych umocnień militarnych, których to na tych terenach nie brakuje. W imieniu Organizatorów zapraszam wszystkich chojniczan interesujących się historią i wojskowością na w/w imprezy. Lekcje historii w takiej odsłonie będą na pewno ciekawym doświadczeniem.

Dariusz Wałdoch

 1. 7 sierpnia 2019  18:55   W piatek jesteśmy w ... (1)   Zyga

  W piatek jesteśmy w Jastrowiu a potem jedziemy na Borne :-)))

  5
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 3 sierpnia 2019  16:51   trudne wyzwanie przed Wami ...   Franz

  trudne wyzwanie przed Wami :-))) powodzenia życzę ! od 14.08. będę w Bornem !

  11
  5
 3. 3 sierpnia 2019  05:54   Zbiórka jak zawsze na ...   Landkreis Schlochau

  Zbiórka jak zawsze na Canpolu ?

  9
  7
 4. 2 sierpnia 2019  20:14   do D.W.   militarni pasjonaci

  My jedziemy na pewno do Jastrowia i Bornego Sulinowa ! Świetne imprezy i doborowe towarzystwo. Do zobaczenia na zlocie ! Skontaktuję się z Tobą na priv. aby uzgodnić co i jak :)

  13
  7
 5. 2 sierpnia 2019  14:04   Szacun za pasję i ...   chojniczanin

  Szacun za pasję i zainteresowania ! I cytując klasyka, powiem tak: "to nie są tanie rzeczy" :-) Powodzenia na "militarnym szlaku" !

  17
  6
 6. 2 sierpnia 2019  13:46   Kolejny dzban, ktory nie ma ...   anonim

  Kolejny dzban, ktory nie ma pojęcia co napisał.

  12
  10
 7. 2 sierpnia 2019  13:25   STARE DZIADKI JAK MALE DZIECI (3)   MIGUEL CAMPINELLO

  SIE POPRZEBIERAJA I UDAJA KOMANDOSOW I ROZNYCH ZOLNIERZY! JESZCZE LOPATKA, WIADERKO I NIECH SIE IDA BAWIC DO PIASKOWNICY.

  8
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 2 sierpnia 2019  20:18   twoje przebranie to pewnie ...   anonim

   twoje przebranie to pewnie komża ministrancka z żorżety ?! d*pka nie boli ?!

   14
   10
  • 2 sierpnia 2019  13:41   do Miguela pajaca   anonim

   Słyszałeś synku o czymś takim jak Caps Lock ?! Naciśnij to na klawiaturze bo ty chyba jesteś jakiś popapraniec,takie dziecko specjalnej troski.

   16
   8
  • 2 sierpnia 2019  13:34   Pewnie chciałbyś się z ...   Viola

   Pewnie chciałbyś się z nimi tak pobawić w tej "piaskownicy" ale mamusia zabrała ci pieniążki co zarobiłeś na zbieraniu puszek i wszystko przechlała - bo ty patologicznie obciążony jesteś bękarcie !

   16
   8