Schab pieczony

Schab najczęściej przeznaczony do smażenia oraz do pieczenia i wędzenia. Przykładowe wyroby wędliniarskie uzyskane ze schabu to polędwica łososiowa, polędwica sopocka, schab pieczony.

Schab pieczony

Składniki: 1 kg schabu, 20 dag boczku, dwie kiełbasy (śląska, toruńska itp.), kostka rosołowa, dwie duże cebule, kilka listków laurowych, trzy ząbki czosnku, pieprz ziołowy, zioła do mięs duszonych, sól, pieprz, olej, magii

Sposób przyrządzania: Mięso myjemy i osuszamy papierowymi ręcznikami. Dokładnie zwilżamy mięso olejem. W środek schabu wbijamy ostry nóż i nacinamy raz poziomo raz pionowo (na krzyż) i w powstałe nacięcie wciskamy dwie kiełbaski. Obsypujemy schab pieprzem ziołowym i zwykłym, ziołami, solą i czosnkiem. Pozostawiamy schab w lodówce na około trzy godziny lub na całą noc. Układamy nasiąknięty schab w brytfannie i wkładamy do mocno rozgrzanego piekarnika. Wcześniej na wierzchu układamy pokrojony w plastry boczek. Dusimy pod przykryciem około 2 godz. aż mięso będzie miękkie i rumiane. Po 1,5 godz. mięso obsypujemy krojoną cebulą, w kubku rozpuszczamy kostkę rosołową i zalewamy nią schab, doprawiamy magii i przykrywamy. Pod koniec pieczenia odkrywamy brytfannę w celu odparowania nadmiaru wody i podpieczenia. Schab podawać z ryżem i mizerią pokrojony w grube 2 - centymetrowe plastry.