Sandry Brdy wydają książki o Kosznajderii i album o 100 latach żeglarstwa

Prezes LGD Sandry Brdy Grażyna Wera – Malatyńska zaprasza na rajd rowerowy po Kosznajderii, promocje wydawnictw o historii tej krainy i o 100 latach żeglarstwa na jeziorze Charzykowskim.

Prezes LGD Sandry Brdy z monografią o Kosznajderii.   |  fot. (je)

Po ośmiu latach od powstania monografii o historii Kosznajderii, pod egidą LGD Sandry Brdy ukazuje się jej II wydanie. - Rozdziały w niej są poszerzone, znalazły się w niej nowe zdjęcia; jest też nowy rozdział, w którym opisano szkolnictwo – zachęcała na konferencji w UG prezes Grażyna WeraMalatyńska. Promocja odbędzie się 12.05, o g.17 w Czytelni MBP w Chojnicach. Jej uczestnicy będą mogli wejść w posiadanie monografii za darmo.

W trakcie powstawania jest kolejne wydawnictwo o Kosznajderii, ale tym razem zajmuje się czasami po 1945 roku. Pracuje nad nim zespół, którym kieruje profesor Cezary ObrachtProndzyński. W ostatnią sobotę maja (28.05) przewidziana jest kolejna edycja Rowerowego Rajdu Kosznajderskiego. Tradycyjnie start będzie przy siedzibie PUP przy ul. Lichnowskiej.

Trasa będzie wiodła przez Lichnowy, Sławęcin, Ciechocin do Ostrowitego, gdzie nad miejscowym jeziorem odbędzie się piknik z konkursami i konsumpcją ciasta przygotowanego przez miejscowe koło KGW. Powrót do Chojnic będzie przez Silno. Prawie cała trasa będzie po ścieżkach rowerowych. Niewielkie odcinki po drogach szutrowych. Wpisowe 10 zł.

Gotowy jest album fotograficzny dokumentujący 100 lat historii chojnicko-charzykowskiego żeglarstwa śródlądowego. Przy zdjęciach będzie ich obszerny opis. Promocja tego jubileuszowego wydawnictwa zaplanowana jest w CE-W Chojnice 20.05. - Nestor żeglarstwa Otton Weiland był Kosznajdrem z pochodzenia, gdyż urodził się w Jerzmionkach niedaleko Zamartego. W ten sposób, można powiedzieć, historia Kosznajderii połączyła się nam z dziejami żeglarstwa – zauważyła prezes LGD Sandry Brdy.

Więcej w relacji video.

(je)