„Samorząd jako wspólnota”, czyli debata o 30-leciu samorządu terytorialnego

W zeszłym tygodniu (27.05.) obchodziliśmy w Polce 30 rocznicę pierwszych po drugiej wojnie światowej w pełni wolnych wyborów. Z tej okazji w czwartek w ChCK odbędzie się debata włodarzy miasta i gminy Chojnice oraz zaprzyjaźnionych samorządów.

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja im. Stefana Batorego oraz Urząd Miasta Chojnice.   |  fot. mat. organizatora

Data 27 maja traktowana jest jako święto powstania, czy raczej powrotu, Polski samorządowej. Żeby uczcić ten okrągły jubileusz w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się debata, w której głos zabiorą burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański,  prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Ta część programu zaplanowana jest między godz. 11.00 - 12.30. Zaraz po debacie odbędzie się 30 minutowa konferencja prasowa z wymienionymi wcześniej włodarzami. O godz. 13.00 odbędzie się panel ekspercki. Wezmą w nim udział Maria Eichler (Chojniczanin.pl), Robert Chomicki (Stowarzyszenie  Rozwoju „Inspiracje”), Andrzej Chmielewski (radny gminy Pruszcz Gdański) oraz Zdzisława Hołubowska (Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno).

- W gronie doświadczonych samorządowców, aktywnych mieszkańców, obserwatorów i komentatorów życia lokalnego będziemy rozmawiać o przyszłości Polski lokalnej oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy doświadczenie 30 lat samorządu dobrze nas przygotowało do wyzwań? Jak wzmacniać siłę samorządu rozumianego jako wspólnota wszystkich mieszkańców? Jak w pełni wykorzystywać siłę społeczeństwa obywatelskiego i społecznej samoorganizacji? Jakie są największe zagrożenia dla lokalnej podmiotowości? - informuje Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic.

Wydarzenie zaplanowano na czwartek 4 czerwca. Początek o godz. 11.00. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa odbędzie się ono bez udziału publiczności. Zainteresowani tematem mogą jednak śledzić je na żywo na facebookowym profilu burmistrza Arseniusza Finstera, Miasta Chojnice, Polityki, Fundacji Batorego oraz na stronie weekendfm.pl.

Anna Zajkowska