Rozmawiali o zagrożeniach ASF

W Starostwie Powiatowym w Chojnicach odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące aktualnej sytuacji epizootycznej i działań podejmowanych w ramach zapobiegania pojawieniu się na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W siedzibie starostwa odbyło się spotkanie poświęcone wypracowaniu strategii i mechanizmów działania w przypadku wystąpienia ASF-u.   |  fot. St. Powiatowe

Wirus ten pojawił się w Polsce po raz pierwszy w 2014 roku i do tej pory rozprzestrzenił się w wielu częściach kraju. Wirus ten nie jest groźny dla człowieka lecz powoduje wysoką śmiertelność u świń i dzików. ASF nie dotarł na teren powiatu chojnickiego lecz fachowcy oceniają, iż nadal istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzenia, w szczególności wśród zwierząt wolno żyjących.

Z tego powodu, z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chojnicach we współpracy ze starostą chojnickim zorganizowano spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, kół łowieckich oraz nadleśnictw funkcjonujących na terenie powiatu chojnickiego. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Inspekcji Sanitarnej szczebla powiatowego jako członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- asw1.jpg

Omawiane były przede wszystkim działania wynikające z ministerialnego programu, mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie. Podkreślono duże znaczenie współpracy różnych instytucji na poziomie lokalnym i odpowiedzialność za skuteczność działań profilaktycznych ukierunkowanych na powstrzymanie rozprzestrzeniania, a co za tym idzie zwalczenie wirusa w całym kraju. Przedstawiono też aktualną sytuację dotyczącą grypy ptaków i wścieklizny.

St. Powiatowe