Rondo, już oficjalnie, im. rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś (1.03.) po południu odbyła się uroczystość oficjalnego nadania tzw. rondu biszkoptowemu, imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Z okazji obchodzonego dziś Dania Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami miasta przeszedł pochód.

Podczas uroczystości nadania imienia rondu rotmistrza Witolda Pileckiego, wstęgę przecinali poseł Aleksander Mrówczyński oraz burmistrz Arseniusz Finster.   |  fot. A. Zajkowska

Od 10 lat 1 marca w Polsce, jako święto państwowe, obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Chojnicach, jak i wielu innych miastach, odbyła się uroczysta msza świętą w intencji niezłomnych. Nabożeństwo odprawiono w bazylice mniejszej. Po nim, pod świątynią, zebrał się poczt sztandarowy oraz mieszkańcy Chojnic, którzy wysłuchali okolicznościowego listu spisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Odczytał go radny Bartosz Bluma. Następnie, o godz. 15.30 ruszył pochód ku pamięci żołnierzy wyklętych. Skierowany był on w stronę ronda biszkoptowego, któremu właśnie dziś oficjalnie nadano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. - Wielkiego bohatera i wielkiego patrioty. Człowieka, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Człowieka, który walczył w kampanii wrześniowej. Człowieka, który dobrowolnie został osadzony w Auschwitz i stamtąd uciekł. Człowieka, który walczył w powstaniu warszawskim.

- Człowiek, którego niestety bezpieka zamordowała w 48 roku. Wyrażam wielką radość z faktu, że Chojnice dołączają do dużego grona miast, które uhonorowały rotmistrza Pileckiego - mówił Arseniusz Finster podczas uroczystości. - Myślę, że rotmistrz był jedynym, który podczas swojej działalności zdobył się na odwagę by wejść do nieludzkiego obozu, obozu niemieckiego, bo tak trzeba go nazwać, by tam pomagać innym. By informować innych co tam jest, co się dzieje w nim dzieje, mimo że wiedział czym to grozi.

- Bardzo się cieszę, że miasto Chojnice, moje miasto, ma rondo imienia bohatera Pileckiego - podkreślił Aleksander Mrówczyński. Zarówno burmistrz jak i poseł dziękowali wszystkim, którzy dążyli do tego by w Chojnicach postawić rotmistrzowi symboliczny pomnik, przypominający o nim, jego dokonaniach i poświęceniu. Są to radny Sławomir Rząska, Bartosz Bluma, Rycerze Kolumba, NSZZ „Solidarność”.

Anna Zajkowska

Zapisz

 1. 10 marca 2020  12:20   Możecie   Emeryt

  sobie to rondo nazwać rondem kogo chcecie. Dla mnie było i pozostanie rondem "Biszkoptowym"

  1
  1
  Odpowiedz
 2. 4 marca 2020  14:52   Nie wiem,czy Pan Rotmistrz ...   Svenson

  Nie wiem,czy Pan Rotmistrz Pilecki byłby zadowolony,że jego nazwisko jest przedmiotem politykierstwa,dyskusji poniżej Jego poziomu.To wszystko tylko uwłacza jego pamięci.Proszę ,przestańcie .Można stworzyć w Parku Miejskim piękną enklawę pamięci o narodowych i lokalnych bohaterach i tam uczcić popiersiem pamięć tego Wielkiego Człowieka !.A rondo....cóż ?,to tylko rondo !!!

  3
  3
  Odpowiedz
 3. 4 marca 2020  09:36   Patriota (2)   Piotr.

  Wszystkie te wpisy pokazują ilu jeszcze bolszewików mieszka w chojnicach ----dno.

  6
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 4 marca 2020  20:59   patriota   piotr

   Co za różnica bolszewik czy esbek albo sługus sowiecki.

   0
   2
  • 4 marca 2020  20:40   Sam jesteś pajacu ...   wolf

   Sam jesteś pajacu bolszewikiem :)

   2
   2
 4. 3 marca 2020  09:05   Wiejski lans :) Lubi jak się ...   Josef

  Wiejski lans :) Lubi jak się go pokazuje to w nagrodę przynajmniej Jarek w Sejmie poklepie :) Żenujący spektakl.

  12
  8
  Odpowiedz
 5. 2 marca 2020  20:48   Ci co przecinali i co czytali ...   anonim

  Ci co przecinali i co czytali jak to się ma do sędziego trybunału pana s.p

  6
  5
  Odpowiedz
 6. 2 marca 2020  20:41   Co za żenada   Xxx

  Co za żenada

  10
  7
  Odpowiedz
 7. 2 marca 2020  18:34   Burmistrz jest rąbnięty- nie w ten sposób honoruje się Pileckiego   D

  tylko pomnikiem a nie jakąś tablicą w ruchliwym rondzie. Należało nazwać rondo Bohaterów Getta, a nie Pileckiego.

  11
  8
  Odpowiedz
 8. 2 marca 2020  17:42   czerwony pomponik   anonim

  i nawet ten pan w sukience nie przyciągnął swoja... płomienna mowa..... wyznawców....

  12
  5
  Odpowiedz
 9. 2 marca 2020  16:33   wstyd (4)   kiki

  Poseł ponownie na uroczystości w dżinsach. Czy to zapasy z wrocławskiego PCK, który okradali koledzy z PISu ?

  20
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 marca 2020  20:15   ty ort   benek

   pamiętasz taką bajkę o misiu,myśl....myśl ...myśl...ech ciężko

   0
   0
  • 2 marca 2020  20:15   Ty "benek"   Ort

   Co mówią lekarze kiedy cię widzą? Pewnie, że byłbyś odpowiednim osobnikiem do badań przez konsylium biegłych psychiatrów, tak? Poddaj się tym badaniom, zarobisz sporo kasy, ale przedtem wykup sobie korepetycje, bo takiej bezładnej pisaniny jeszcze nie widziałem.

   7
   3
  • 2 marca 2020  20:14   ufff   kiko

   Jeżeli ci Benek zabrakło tchu..pokaż PALUCHA

   4
   4
  • 2 marca 2020  19:22   a czemu z PISu   benek

   ja wiem że byli tacy co tak łupili Polaków że pieniędzy nie było na nic,a przemysł można było oddać w obcy kapitał by Polak był niewolnikiem w swoim kraju za pełne swoje konta w eurolandzie,młodzi łatwo się dają manipulować zagrywkom lewackim bo niezaznali tego że wcześniej obietnice wyborcze w Polsce nigdy nie były spełniane,dopiero rząd PISu realizuje to co obiecuje,lewacy chcą tylko głosów ale wy młodzi dzisiaj nie mielibyście pracy a jak by była to za granicą albo za najniższą gdzie nad uchem że jak się nie podoba to stu za bramąmłodzi zaPOmnieli że rząd PO chciał zrobić sobotę normalnym dniem pracy,TVN was wyprowadzi.....

   2
   7
 10. 2 marca 2020  16:06   Czy to grób Pileckiego czy tabliczka informująca o nazwie ronda?   Anna

  Czy to grób czy pomnik Pileckiego ustawiono na tym rondzie? Że składają tam kwiaty i wieńce i klęczą? W takim razie stworzono sytuację zagrażającą życiu nie tylko kierowców ale i też życiu przechodniów, gdzie będą oni chcieli złożyć kwiat na rondzie przez co będą chcieli wejść na środek ronda zagrażając sobie i samochodom oraz pasażerom. A tablica odwraca uwagę kierowców swoim rozmiarem i ulokowaniem. Kto dopuścił do takiej sytuacji? Wybudujcie mu pomnik a nie żeby pomniejszać zasługi stawiać idiotycznie niebezpieczny i ohydny znak tabliczki ulicznej, która tabliczką nie jest. Za chwilę będzie tam duży budynek mieszkań i sklepów przez co większy ruch i wypadki będą na pewno. Brak szacunku dla Pileckiegi i brak szacunku dla bezpieczeństwa mieszkańców i dbania o miejsce zieleni oraz historycznie inne otoczenie. Antyżydowskie posunięcie.

  18
  5
  Odpowiedz
 11. 2 marca 2020  15:48   Tablica jest ohydna i zagraża bezpieczeństwu samochodów   d

  Nie stawia się tablic pośrodku ronda tylko przy rondzie, na ulicy.

  19
  1
  Odpowiedz
 12. 2 marca 2020  15:47   Dlaczego tablica jest większa niż tablicy ulic-Pilecki nigdy w Chojnicach (2)   Obyw

  nie był i nie jest z miastem związany. Natomiast jest to miejsce dwóch cmentarzy żydowskich i rondo winno być, jeśli już, nazwane nazwiskiem żydowskiej polki czy polaka związanego z chojnicami bezpiśrednio lub pośrednio. To jest skandal- przywłaszczanie sobie terenu tego typu przez pis, burmistrza i radnych Chojnic.

  20
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 marca 2020  18:31   Do Anonima   D

   no to ewidentnie jesteś antysemitą, który nie tylko nie przyznaje prawa ludności Chojnic do zaznaczenia obecności ale i ohydnie obraża i poniża tych którzy mają inne wyznanie, i robi to metodami rodem z obozu koncentracyjnego.

   7
   1
  • 2 marca 2020  16:36   Zgadzam sie rondo powinno ...   anonim

   Zgadzam sie rondo powinno nazywać się np. Pejsowate, albo rondo AJ-Waj

   1
   10
 13. 2 marca 2020  08:52   gdzie reszta ludzi??? (1)   Czytelnik

  Jeśli to takie ważne święto gdzie reszta księży??? Odpowiedz nasuwa się sama tylko jeden ks z królowej polski nie kryje swojej sympatii do władzy obecnej pis i to jest smutne :-( czytelnik

  20
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 marca 2020  11:13   Uważasz, że wszyscy   Lars

   mają czuć sympatię do PIS-u, niby z jakiej racji? Ja czuję do nich zupełnie co innego!

   11
   8
 14. 2 marca 2020  06:33   wielka frekwencja...   mieszkaniec

  jakie Tłumy się zebrały..... brak wolnych miejsc .....

  31
  12
  Odpowiedz
 15. 1 marca 2020  23:45   Dla mnie i dla wielu innych ... (1)   anonim

  Dla mnie i dla wielu innych to i tak jest i będzie rondo podpaskowe albo po nowemu rondo Bonny.

  34
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 16. 1 marca 2020  22:19   Nareszcie!   Nowowiejski

  O rotmistrzu Pileckim dowiedziałem się od narodowców we Wrocławiu. Zainteresowałem się dość głośnym dochodem pod zielonymi i biało czerwonymi chorągwiami. Pochód szedł od placu Bema, obok Uniwersytetu, w kierunku rynku. Stałem koło Hali Targowej, jakieś dwie laski na wysokich obcasach pytała się: - kto to? Jedną z nich powiedziała, że, - jakiś Pilecki, czy coś, że chyba p-e-d-a-ł-y. Przyłączyłem się do tego pochodu, wtedy się dowiedziałem, kim był rotmistrz Pilecki i było mi wstyd, że dotąd nie wiedziałem.

  15
  25
  Odpowiedz