Rolnicy głośno o swoich problemach

Na szczęście rolnicy z powiatu chojnickiego oszczędzili dziś kierowców spieszących się do pracy, szkoły czy na zakupy. O swoich problemach i postulatach powiedzieli głośno i wyraźnie, ale nie na ulicy, a na Starym Rynku.

Dziś rolnicy zebrali się na Starym Rynku, by powiedzieć o problemach i niszczeniu polskiego rolnictwa.   |  fot. (olo)

Od godz. 10.00 rolnicy z powiatu chojnickiego mówili głośno o tym, z jakimi borykają się problemami i jakie mają postulaty. Na początku dołączyli się też do nich samorządowcy, którzy szli składać kwiaty pod Bramę Człuchowską . - Życzę naszym rolnikom, by rząd dbał o nich tak samo jak o górników – powiedział wójt Zbigniew Szczepański.

- Nasza sytuacja w rolnictwie pogarsza się z każdym dniem. Wnosimy o pilne spotkanie i rozmowę z ministrem rolnictwa - mówił w imieniu rolników Marcin Cysewski, który wymienił też postulaty, prośby i żądania rolników. - Domagamy się wyrównania dopłat obszarowych. Nie może być w Unii Europejskiej rolnictwa dwóch prędkości, bo obecna sytuacja obniża naszą konkurencyjność i powoduje stale zmniejszające się dochody polskich rolników. Gospodarstwa rolne bankrutują.

Cysewski zwrócił się też do mieszkańców czyli konsumentów.  - Ja gospodaruje ponad 20 lat i wtedy żywiec był droższy niż dzisiaj. W hodowli została już tylko elita polskiej hodowli i też chce się ją dobić. Za chwilę wszystko będziemy mieli Made in Unia Europejska. To się robi już jakaś unia żydowska, bo to nie jest w porządku, że sprowadza się do nas mięso byle jakiej jakości, a nasze tuczniki w chlewach zostają i nikt nie chce ich wziąć. Jak tak może być. Zwracam się więc do konsumentów o patriotyzm, żeby kupowali nasze produkty, nawet jeśli będą droższe, bo przynajmniej wiedzą czym karmią swoje rodziny – mówił Cysewski.

Na Starym Rynku było widać też wielu policjantów, również w „cywilu”. Głos zabierali również inni rolnicy i ich przedstawiciele. Więcej w materiale wideo.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 15 lutego 2019  21:03   Pytanie   Konsument

  Czy ktoś kto głośno krzyczy ,zawsze musi mieć rację? .

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 11 lutego 2019  14:07   jak kupowac polskie wyroby? jak sa 2x drozsze niz zagraniczne, gdzie tu logika?   rudy z natury

  Wiekszosc ludzi patrzy na cene a nie na kraj pochodzenia... a co do polskiej jakosci to przemilcze..., ceny polskich produktow duzo duzo drozsze niz zagraniczne... to jakies nieporozumienie

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 3 lutego 2019  23:28   Wszyscy strajkuja   akademia morska

  NAUCZYCIELE , LEKARZE , POLICJA , ROLNICY , A NP GOSPODARKA MORSKA ROZJE.. I ROZKRADZIONA ! TA GRUPA LUDZI NIE STRAJKUJE BO KRAJ DAWNO O NICH ZAPOMNIAŁ ! TYLKO STALI BYWALCY ZAWSZE COS CHCĄ

  5
  0
  Odpowiedz
 4. 2 lutego 2019  13:48   Cała prawda (1)   Piorun

  Większość osób wypowiadających się w komentarzach nie ma wiedzy na temat funkcjonowania rolnictwa. Wszystkich bolą te dopłaty, bo rolnicy miliony biorą z tej Uni ! Prawda jest taka że nie musi być żadnych dopłat tylko równe zasady. Jak jest wspólny europejski rynek to niech rolnik polski, niemiecki, holenderski, czeski czy rumuński ma równe dopłaty obszarowe. Osobiście proponuję 0 euro. Wtedy to mieszczuchy oczy otworzą jak kilogram sera będzie kosztował 100 zł.

  3
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 lutego 2019  18:09   Napisz szczerze   Chojniczanin

   To ja zapytam.....czy w Polskim rolnictwie wśród niektórych istnieje problem nadmiernego stosowania środków chemicznych? Znacznego przekraczania rekomendowanych dawek pestycydów np. w dosuszaniu rzepaku, czy ilości używanych substancji chociażby w hodowli ziemniaka? Czy zdarza się że rolnik hoduje dla siebie i rodziny „za stodołą” a na sprzedaż te „chemiczne” bo ludzie i tak wszystko zjedzą?

   7
   1
 5. 2 lutego 2019  11:10   Rolnicy   Olga

  Mam znajomego rolnika z okolicy. On przejął gospodarstwo po zmarłym ojcu, a ojciec po swoim. Także gospodarzyli od zawsze. Jak byłam dzieckiem jeździliśmy z rodzeństwem i rodzicami w czasie wakacji pomagać w pracach. Wtedy to były ciężkie czasy i praca też była ciężka, nie było maszyn i dużo pracy wykonywali się ręcznie. Dzisiaj znajomy tak wyprowadził gospodarstwo że aż miło patrzeć. On nie narzeka, nie jeczy. Ma piękne gospodarstwo i jak mówi byle tylko zdrowie było, z resztą sobie poradzi. Można? Można.

  10
  0
  Odpowiedz
 6. 1 lutego 2019  08:26   To jest dramat !   Rychu

  Masz racje emerycie w komentarzu poniżej, warto nadmienić że wygaszanie Polskich Norm Żywieniowych zainicjował Lech Wałęsa w 1993 roku, i ludzie jedzą ten korporacyjny syf bez opamiętania. To co się dzieje od końca lat 90tych a już w ogóle po wejściu do EU w 2004 to jakaś masakra. Spożywanie leków i gównosuplementów wzrosło ponad 20 krotnie koncerny wydawały ok. 25mln dolarów na reklamę w końcu lat 90tych, a obecnie jest to ponad 2mld! Przodujemy w tym również na tle innych państw, „programowanie” przez reklamy w TV jest porażające. Każdy taki gównolek przy intensywnym stosowaniu latami ma jakieś skutki uboczne, im więcej i dłużej jego zażywasz tym większe prawdopodobieństwo że pomoże to w "nakręceniu" kolejnej patologii, to paradoks że ludzie tego nie dostrzegają, że pomimo coraz większego oblegania aptek coraz bardziej chorują, a także nieświadomość korelacji śmieciowe pożywienie=patologia organizmu.Jedzenie ubogie w składniki odżywcze, napakowane pestycydami, konserwantami, wzmacniaczami smaku, słodzikami. Stojąc w kolejce w markecie zwrócicie uwagę na to co większość ludzi kupuje. Myślicie ze wielu z nich zastanawia się nad składnikami w tej żywności, czasem nawet zakazanymi w innych krajach a w Polsce nie? Imbecyle z Ministerstwa Edukacji do dzisiaj nie pojęli, że dzieci powinno uczyć się w szkołach właśnie takich rzeczy! Ważniejsze jest wałkowanie przez dziesiątki godzin na biologii tematów o pantofelkach i amebach zamiast chorobach, wyniszczających nałogach i dbaniu o zdrowie, bisfenolach i innym rakotwórczym gównie, albo o reakcjach tlenków z kwasami na chemii zamiast użytecznej wiedzy na temat właśnie sztucznych dodatkach do żywności, czy reakcjach stojących za produkcją wielu produktów spożywczych jak np. chleb, sery czy nawet piwo. Produkuje się imbecyli którzy nauczają, a ci produkują imbecyli którzy potem umierają na raka jedząc byle gówno i mając w ***** to, czym oddychają. Nie mając przy okazji żadnych możliwości wykorzystać szczątkowej wiedzy którą wynieśli ze szkoły, a jednocześnie nie mając podstawowej wiedzy na temat otaczającego ich na co dzień świata. Chcę widzieć to w mediach równie często jak temat szczepionek. Chcę widzieć protestujące społeczeństwo na syf który korporacje serwują ludziom. Żądam edukacji społeczeństwa na szeroką skalę i przywrócenia Polskich Norm Żywieniowych!

  8
  7
  Odpowiedz
 7. 31 stycznia 2019  21:16   Jeżeli wszystko od rolnika takie smaczne i zdrowe (1)   Antonio

  to jak to się ma do reportażu o krowach? Z nich też będą smaczne i zdrowe wyroby? K..... mać chciwość nie ma granic, liczy się kasa!

  15
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 stycznia 2019  22:03   To jest odsetek ludzi którzy ...   Obywatel

   To jest odsetek ludzi którzy są nieutrzciwi. Z nimi Wymiar Sprawiedliwości zrobi porządek.Taką mam nadzieję Proszę nie oceniać wszystkich Rolników przez pryzmat nieutrzciwych jednostek.

   3
   9
 8. 31 stycznia 2019  21:15   "Życzę naszym ... (3)   rolnik

  "Życzę naszym rolnikom, by rząd dbał o nich tak samo jak o górników – powiedział wójt Zbigniew Szczepański". Zapomniał Wójt o pomocy rządu dla rolników poszkodowanych suszą. O umorzeniu raty podatku przez Wójta jakoś ucichło !!! Dopłaty zależą od europosłów a tam niestety nasi europosłowie z ugrupowania bliskiemu Wójtowi działają na szkodę Polski. Proszę się zastanowić co się mówi bo ludzie to słyszą.

  11
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 lutego 2019  17:40   Ty "zulus"   Anty Zulus

   Nie strasz bo się ze***** cymbale. Precz z solidaruchami, ciebie razem z nimi przeflancować do Afryki.

   5
   2
  • 2 lutego 2019  15:23   Ty "Anty ...   zulus

   Ty "Anty Solidaruch" jak ci sie nie podoba to wyjazd z Polski. Masz szczęście, bo jak bym cie spotkał gdzieś za rogiem to brrr...Precz z komuną!

   2
   5
  • 31 stycznia 2019  21:58   Ty "rolnik" zanim zaczniesz pier...... o europosłach   Anty Solidaruch

   działających według ciebie na szkodę Polski. To dobrze przyjrzyj się twojej ukochanej "dojnej zmianie", to już są gangsterzy pod wodzą Capo di Capi Kulawione Liliputina. Niech zaczną teraz program dla siebie "więzienie ", u innych widzieli źdźbło w oku a u siebie nie widzą belki, "sprawiedliwi" aż do bólu.

   8
   5
 9. 31 stycznia 2019  20:25   Uwaga! Jeśli masz poniżej ... (3)   emeryt

  Uwaga! Jeśli masz poniżej 30 lat, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, za czym tak tęsknią twoi rodzice, babcie i dziadkowie w kwestii odżywiania. Z sentymentem wspominam mleko w butelkach. To było prawdziwe mleko, mleko, które kwaśniało! Z nostalgią wspominam smak bułek z piekarni (nie nadmuchanych) posmarowanych prawdziwym a nie dzisiejszym masłem i margaryną z „cudownymi" leczniczymi właściwościami. Pamiętam oranżadę w proszku, której nikt nie rozpuszczał w wodzie tylko wyjadał prosto z małej torebeczki oblizanym wcześniej palcem. Nie wspomnę o smaku szynki, kiełbasy krakowskiej, jałowcowej, toruńskiej, podwawelskiej i wielu innych, smakach, jak chociażby konserwy tyrolskiej, wieprzowiny w sosie własnym (Yano) gdzie zawartość mięsa była 98 proc, reszta to sól i przyprawy. Nawet kaszanka, czy tamte parówki nawet smakiem nie zbliżyły się do dzisiejszych, za to o chemii to uczyliśmy się w szkole a nie na podstawie dzisiejszych etykiet na produktach. A dziś Zero mięsa w kiełbasie. Zamiast niego kości, skóra i tłuszcz. Jemy zmielone kości, świńską skórę i tłuszcz. Jakość wędlin gwałtownie się pogarsza. Czy rząd przywróci obowiązkowe normy na kiełbasę? Raczej nie. Polskie Normy, dzięki którym zakup kabanosów lub podwawelskiej w dowolnym sklepie w kraju gwarantował dokładnie tę samą jakość i smak, przestały obowiązywać w grudniu 1993 roku. Mimo to właściwy minister mógł jeszcze przez 10 lat nakazywać w poszczególnych przypadkach ich stosowanie. Prawdziwa wolna amerykanka (albo lepiej, wolna europejka) zaczęła się wraz z naszym wstąpieniem do Unii. Od 1. 01. 2003 roku Polskie Normy są całkowicie dobrowolne, a zastąpiły je Normy Zakładowe, które ustala właściciel zakładu. Dlatego często widziany na etykiecie napis: „Produkt spełnia Normy Zakładowe” tak naprawdę nic nie znaczy, bo każdy zakład ustala je sobie sam. W praktyce oznacza to, że właściciel zakładu może całkowicie legalnie i zgodnie z prawem wstawić do sklepów dowolny produkt spełniający normę, którą ten właściciel sam ustanowi. Np. szynkę o zawartości mięsa wieprzowego 7% i naszpikowaną bardziej niż pacjenci szpitala polowego pod Stalingradem.

  12
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 7 lutego 2019  10:37   cebulak PRL to sie nie ...   anonim

   cebulak PRL to sie nie zaczyna od 1980 r, ale znacznie wcześniej, ja żylem w tym systemie 30 lat i powiem ci ze powielasz bzdury, jak wam wtłoczono do lba

   2
   0
  • 7 lutego 2019  00:36   Tak. Szczególnie miło wspominam lata 80   cebulak

   Tak. Szczególnie miło wspominam lata 80. Te uginające się półki z przepysznymi wyrobami mięsnym. Prima sort Kiedyś to byli czasy, teraz nie ma czasów.

   1
   2
  • 1 lutego 2019  13:10   podpisuję się pod tym   1

   podpisuję się pod tym

   0
   5
 10. 31 stycznia 2019  19:55   Wyobraź sobie grupę ludzi, ...   z netu

  Wyobraź sobie grupę ludzi, którzy w Stanach Zjednoczonych spowodowali znacznych rozmiarów zatrucie powietrza, przyczynili się do zabicia milionów ryb z powodu zanieczyszczenia rzek oraz z niewyobrażalnym okrucieństwem obchodzili się z setkami milionów zwierząt hodowlanych. Czy ci ludzie to terroryści? Nie, to legalnie działająca firma, zajmująca się przemysłową hodowlą swin. Jak relacjonuje niedawny numer znanego miesięcznika "The Ecologist", właśnie ci ludzie coraz bardziej zdecydowanie wchodzą na polski rynek i chcą z naszego kraju uczynić bazę wypadową do podboju rynków europejskich. co my możemy zrobić? Najlepiej byłoby chyba nie jeść mięsa w ogóle, ale jeżeli już ktoś lubi, to niech unika taniej wieprzowiny sprzedawanej w supermarketach. Jest duże prawdopodobieństwo, że pochodzi ona właśnie z przemysłowej farmy. Dużo lepiej kupować mięso od sprawdzonego, lokalnego producenta.

  9
  7
  Odpowiedz
 11. 31 stycznia 2019  19:45   sądząc po komentarzach ... (1)   anonim

  sądząc po komentarzach stukniętych w Chojnicach nie brakuje, jak wam rolnicy kolą oczy żryjcie marketowe ochłapy wspierając obcy kapitał i żywność GMO, oj głupi naród, głupi, panowie policjanci jedzą nasze mięso, bo tak ochraniają ich, żeby żaden z lewaków idących w marszu w tle nie zaczał krzyczeć faszyści, bo rolnicy mieli polskie flagi, a teraz każdy patriota jest tak nazywany.

  6
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 12. 31 stycznia 2019  19:37   Fakt dostają dopłaty z ...   a.

  Fakt dostają dopłaty z Unii, ale nasze - nasza żywność jest dużo lepsza i zdrowsza. M.in. w Holandii ***** karmione są granulkami, dzięki którym następuje ich szybki wzrost i masa ciała. Nasze mięso i wędliny mają smak i zapach, nie to co zagranicą.

  6
  7
  Odpowiedz
 13. 31 stycznia 2019  18:17   Lenie kasę za darmo biorą z ... (1)   As

  Lenie kasę za darmo biorą z UE i 500 plus

  11
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 5 lutego 2019  13:41   odpowiedź   Joker

   kasę za 500 też możesz brać, tylko dzieci się dochowaj. A nie mów że kasę za darmo biorą i że są leniami bo na gospodarstwie miesiąca byś nie wytrzymał, fizycznie a już nie mówię o psychice. Nie masz urlopu, wolnej soboty ani niedzieli.

   0
   2
 14. 31 stycznia 2019  17:33   Stań za czymś bo inaczej padniesz przed wszystkim (1)   Rychu

  Światełko dla Owsiaka pełny rynek....protest rolników, garstka i pier.olenie w komentarzach....szkoda jeszcze że policja ich pałami nie pogoniła, choć zarejestrowani już są....bo mają problem z wodzem Kaczyńskim i jego dworem.

  11
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 1 lutego 2019  13:09   Co ma piernik do wiatraka? ...   1

   Co ma piernik do wiatraka? Owsiak do rolników? Ale zawsze lepiej szukać różnic niż podobieństw, więc Tobie daleko i do Owsiaka i do rolników i po prostu do człowieka, który jest tolerancyjny wobec innych.

   3
   5
 15. 31 stycznia 2019  16:16   Jak im za mało wszystkich dopłat, i klepią biedę. (1)   robol z fabryki

  To proszę bardzo, sporo zakładów potrzebuje pracowników /niewolników/ za najniższą krajową. Wtedy będą opływać w luksusy. Swoją drogą to te pieniądze które dostają dzięki temu, że jesteśmy w UE, nie parzą ich w ręce? Przecież o ile dobrze pamiętam to rolnicy nie chcieli aby Polska była w UE.

  14
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 1 lutego 2019  13:07   A wiesz po co są dopłaty, D ...   1

   A wiesz po co są dopłaty, D O P Ł A T Y, już z nazwy wynika - taka zagadka na weekend :) A parzą Ciebie, zazdrość nasza cecha narodowa...

   1
   7
 16. 31 stycznia 2019  16:09   Niech weżną się do roboty ... (2)   As

  Niech weżną się do roboty a nie strajkować

  12
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 stycznia 2019  20:01   Do As   Obywatel

   Dzięki tym "leniom"jak Ich brzydko nazywasz to Ty żyjesz. To Rolnicy ciężko pracują abyś miał co jeść

   8
   7
  • 31 stycznia 2019  16:15   As, jak widać z wypowiedzi, ...   anonim

   As, jak widać z wypowiedzi, dogłębnie poznał problemy rolników.

   9
   10