Rockowy sterowiec

Led Zeppelin – angielska grupa będąca jednym z pionierów hard rocka, uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii.

Led Zeppelin

Muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki klasycznej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, popu, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Zespół powstał przypadkiem, kiedy Jimmy Page, prowadzący gitarzysta rhythmandbluesowego zespołu The Yardbirds, po odejściu dwóch czołowych muzyków tego zespołu pozostał sam z basistą Chrisem Dreją. W celu wypełnienia zobowiązań koncertowych, Page dokooptował do grupy dwóch muzyków znanych z występów w lokalnej grupie bluesowej: wokalistę Roberta Planta i perkusistę Johna Bonhama, znanego jako "Bonzo". Zanim grupa została ostatecznie sformowana, opuścił ją Dreja, a jego miejsce zajął znany producent i multiinstrumentalista John Paul Jones. Zespół zaczął występować we wrześniu 1968 pod nazwą The New Yardbirds. ledzeppelin1969.jpg
Menedżerem zespołu został Peter Grant, który piastował tę funkcję przez cały czas istnienia Led Zeppelin. To głównie dzięki jego talentowi menedżerskiemu i sile perswazji wobec promotorów Zeppelini osiągali tak dobre wyniki finansowe. W październiku 1968, łącznie z rozpoczęciem nagrywania pierwszego albumu, pojawiła się nowa nazwa: Led Zeppelin. Jej autorstwo przypisuje się Keithowi Moonowi (miał on po nieudanym koncercie powiedzieć, że muzyka "unosiła się jak ołowiany sterowiec" - lead Zeppelin). Po korzystnym dla grupy orzeczeniu sądu, oddalającym pozew rodziny von Zeppelin (krewnych i spadkobierców Ferdinanda von Zeppelina), grupa pozostała przy nowej nazwie. Muzyka grupy, początkowo będąca dynamicznym bluesrockiem pod wpływem Jeff Beck Group, z czasem staje się wiodącym i najbardziej wpływowym gatunkiem w muzyce rockowej. Grupa definiuje taki gatunek jako hard rock.
W późniejszym okresie działalności muzyka grupy ewoluuje w kierunku nieco łagodniejszego i bardziej refleksyjnego brzmienia, w którym obok bluesa i rock and rolla coraz częściej słychać wpływy muzyki folkowe. W niektórych utworach zbliża się także do formatu rocka progresywnego (np. "Kashmir"). Muzyka grupy oparta jest na energicznej, ostrej grze sekcji rytmicznej, wibrującej grze gitary elektrycznej i sporadycznie także akustycznej, oraz ekspresyjnym śpiewie Planta. Gdy 25 września 1980 zmarł John Bonham (w wyniku całonocnej alkoholowej libacji uduszony w czasie snu własnymi wymiocinami), grupa rozwiązała się. Najsłynniejszą płytą zespołu jest czwarty album z listopada 1971, który w rzeczywistości nie nosił żadnej nazwy, ani nawet nazwy zespołu, zastąpionej czterema symbolami. Płyta ta powszechnie znana jest jako Led Zeppelin IV i zawiera jedną z najsłynniejszych ballad rockowych – "Stairway to Heaven".
5 pierwszych płyt (I, II, III, IV, Houses of the Holy) wydali w wytwórni Atlantic Records. 10 maja 1974 zespół założył własną wytwórnię, której nadał nazwę Swan Song Records. Wydali w niej swoje płyty Physical Graffiti, Presence, The Song Remains the Same, In Through the Out Door, Coda, a także promowali innych artystów. W 1992 roku Robert Plant wystąpił na The Freddie Mercury Tribute Concert. Podczas występu wykonał Thank You (intro), Innuendo i Crazy Little Thing Called Love. koncert_led_zeppelin.jpg
W 1995 roku grupa Led Zeppelin została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, gdzie zagrała razem z Neilem Youngiem. O zespole powstało wiele książek, w Polsce przetłumaczono i wydano tylko cztery: Młot Bogów – Saga Led Zeppelin (Hammer of Gods) napisana przez Stephena Davisa, Led Zeppelin. Niebiańskie progi (Led Zeppelin – A Visual Documentary) Paula Kendalla, Led Zeppelin: Hołd Dave'a Lewisa i Kiedy Giganci chodzili po Ziemi Micka Walla. W 2007 wydano ponadto pierwszą polską pozycję o zespole, Schodami do Nieba Witka Łukaszewskiego. Wydano także książeczkę z tekstami i tłumaczeniami piosenek Led Zeppelin. 12 września 2007, podczas konferencji prasowej, promotor Harvey Goldsmith potwierdził, że pozostali członkowie Led Zeppelin zagrają dla fundacji edukacyjnej Ahmeta Ertegüna, podczas show w O2 Arena w Londynie, w dniu 26 listopada 2007 r.. Bilety zostały udostępnione w formie loterii poprzez stronę Ahmettribute.com. Strona zawiesiła się w chwilę po ogłoszeniu wiadomości. W sumie 25 milionów osób zarejestrowało się w oczekiwaniu na 20 000 dostępnych biletów. W ostatniej chwili z powodu kontuzji palca Jimmy'ego Page'a koncert został przełożony z 26 listopada na 10 grudnia. Za perkusją zasiadł syn Johna Bonhama, Jason Bonham. W 2008 ukazały się dwa wydawnictwa wydane w formie boxów zawierających 4 płyty winylowe 180-gramowe. Pierwsze to poszerzone i zremasterowane The Song Remains the Same wydane 22 lipca, a drugie to Mothership wydane 26 sierpnia.

Muzycy: Jimmy Page – gitara, Robert Plant – śpiew, harmonijka ustna, John Paul Jones – gitara basowa, instrumenty klawiszowe, mandolina, John Bonham – perkusja.
wikipedia.pl

Dyskografia:
Led Zeppelin
Led Zeppelin II
Led Zeppelin III
Untitled (Led Zeppelin IV)
Houses Of The Holy
Physical Graffiti
Presence
The Song Remains The Same
In Through The Out Door
Coda
Remasters
Boxed Set 1
Boxed Set 2
The Complete Studio Recordings
BBC Sessions
Early Days - The Best Of Led Zeppelin Volume 1
Latter Days - The Best Of Led Zeppelin Volume 2
How The West Was