Rockowe klimaty

10 czerwca w Pubie Kornel odbędzie się koncert zespołów rockowych z Miast partnerskich. Zespoły Wrath (death metal, Emsdetten, Niemcy) i Striking Justice (hardcore, Hengelo , Holandia).

Plakat

Przyjeżdżają do Polski w ramach trwającej od 2006 roku współpracy muzyków z Chojnic, Emsdetten i Hengelo. Została ona zapoczątkowana gdy w składzie oficjalnej delegacji miasta Emsdetten, która przybyła aby wziąć udział w Dniach Chojnic w 2006 roku, znalazły się 2 kapele rockowe: Out of the Blue i Ms Hopeless and the Desasterboys. Peter Ullrich, wokalista i gitarzysta Ms Hopeless and the Desasterboys, nawiązał wtedy pierwsze kontakty z muzykami z Chojnic. Zaprosił też zespół Livestock do wystąpienia na festiwalu przeciwko rasizmowi i dyskryminacji, odbywającym się w jego mieście i organizowanym przez zrzeszające młodych ludzi stowarzyszenie Dettenrockt.

Od tego czasu kapele z Chojnic około 2 - 3 razy w roku odwiedzają miasto partnerskie Emsdetten oraz pobliskie Hengelo, które jest z kolei holenderskim partnerem miasta Emsdetten. Podobnie wykonawcy z tych ośrodków odwiedzają Chojnice i pobliskie miasta. Oprócz koncertów w ramach współpracy odbywają się warsztaty, wymiana doświadczeń oraz wzajemna pomoc (np. młodzież z Chojnic dwukrotnie pomagała w organizacji festiwalu przeciwko rasizmowi i dyskryminacji w Emsdetten). Wymiana muzyczna jest organizowana przez muzyków zespołów  rockowych i metalowych z poszczególnych miast (z Chojnic są to m.in. Mass Insanity, Insecticide, Serce, Layo), fanów muzyki oraz organizacje pozarządowe takie jak Rockinitiative Emsdetten, Dettenrockt czy Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Wyjazdy są finansowane ze środków samorządów oraz w ramach projektów wspieranych środkami m.in. Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej czy Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Wrath i Striking Justice zagrają 3 koncerty w dniach: 10 czerwca (Chojnice, Pub Kornel, godzina 19.00, "wjazd" - 5 zł), 11 czerwca (Słupsk, Motor Rock Pub, godzina 20.00, "wjazd" - 8 zł) i 12 czerwca (Bydgoszcz, Estrada Stage Bar, godzina 20.00, "wjazd" - 8 zł). W Słupsku w roli supportu wystąpi lokalny zespół Charging Summersault. Natomiast podczas koncertu w Bydgoszczy gościom towarzyszyć będzie chojnicki skład Insecticide grający metalcore. Organizację koncertów wspiera Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej dzięki dofinansowaniu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 
Michał Karpiak
Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej
www.frzchicz.free.ngo.pl