Retro sposoby na dolegliwości

Korzystając z szerokiej oferty środków farmakologicznych, często zapominamy o metodach stosowanych z powodzeniem przez nasze babcie.

Nie mając możdzierza możemy wykorzystać młynek do kawy.

 W Poradniku Zielarskim wydanym w latach międzywojennych znajdujemy kilka sposobów na zlikwidowanie drobnych dolegliwości.

Mdłości – nasącz chusteczkę kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty, melisy lub bazylii. Kiedy poczujesz że zbiera Ci się na wymioty, przyłóż ją do nosa i intensywnie wąchaj.

Na wzdęcia – 2 łyżeczki kminku rozetrzyj w moździerzu. Zalej ukropem.(wrzątek – red.) Pod przykryciem odstaw na 15 min. Pij w ciągu dnia 4 szklanki napoju między posiłkami.

Na zgagę – Liście mięty zalej szklanką ukropu. Zaparzaj 10 min. Pij 3 razy w ciągu dnia. Płaską łyżkę rozbitych w moździerzu korzeni arcydziegla zalej szklanką ukropu i parz pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia przez 10 – 15 min. Po odcedzeniu pij dwa razy dziennie po pół szklanki, pół godziny po jedzeniu. Kuracja powinna trwać 10 dni.

Na wrzody żołądka – łyżkę siemienia zalej szklanką ukropu. Napar odstaw na 15 min. Pij dwa razy dziennie po szklance. Możesz utłuc w moździerzu garść siemienia i zażywać trzy razy dziennie po łyżeczce.

Nalewka z orzecha włoskiego – leczy niestrawność i bóle żołądka. Pokrój 20 niedojrzałych łupin i świeżych liści. Zalej litrem białej (czystej – red.)
wódki, dodaj łyżeczkę cynamonu i kilka goździków. Odstaw w ciemnym szklanym naczyniu na tydzień.