Reportaż TVP z Chojnic w 1972 cyfrowo zrekonstruowany

Trzydziestominutowy reportaż telewizyjny zrealizowany w Chojnicach latem 1972 roku przez ośrodek regionalny TVP w Gdańsku został zrekonstruowany cyfrowo i jest bezpłatnie dostępny online na stronie TVP.

Tak w obiektywie telewizyjnej kamery prezentował się ówczesny Plac Bojowników PPR w 1972 r.   |  fot. Screen TVP

Informację otrzymaliśmy od firmy Artemis, która na zlecenie TVP zajmuje się wdrażaniem unijnego programu polegającego na digitalizacji jej archiwum z nagraniami z lat 70 i 80 ub. wieku. W reportażu są migawki z centrum miasta, z placów budów zakładów pracy i osiedla mieszkaniowego. Jest i autobus MZK jadący ulicą 31 Stycznia przez ówczesny pl. Bojowników PPR, czyli dzisiejszy Stary Rynek. Na tym placu i w jego okolicach reporter TVP Gdańsk pyta chojniczan jak się im żyje, jakie mają plany na przyszłość.

Ekipa TVP zajrzała do Bramy Człuchowskiej, gdzie Albin Makowski i Julian Rydzkowski opowiedzieli o zbiorach muzealnych. Następne kadry, to okolice pomnika szarży pod Krojantami, gdzie przeprowadzono wywiad z kpt. Waldemarem Glokiem, który we wrześniu 1939 był adiutantem dowódcy 1 Batalionu Strzelców ppłk. Zacnego. Po wizycie przy pomniku Ofiar II wojny światowej i Kinoteatru (dziś w tym miejscu ChCK), w Zakładach Rybnych i Chojnickich Fabrykach Mebli, dziennikarz przeprowadził wywiad z dyrektorem Stoczni Jachtowej Edmundem Mindakiem.

Zajrzał też na plac budowy Mostostalu, gdzie dyrektor Włodzimierz Mrowiec wspomniał, że firma zatrudni ok. 1600 osób, a produkcja ruszy w przyszłym roku. Reporter odpytał także kierownika grupy robót z bydgoskiej Przemysłówki Józefa Kojdera o postępy prac na budowie Mostostalu oraz sąsiedniego ZREMB-u. Ostatnim rozmówcą reportera z TVP Gdańsk był prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Stanisław Lipiński. Przeprowadzono go na osiedlu Budowlanych, pokazano także migawki z kończącej się budowy pięciu domów wielorodzinnych przy ul. Spółdzielczej.

Ostatnie kilka minut reportażu, to występ kaszubskiego zespołu folklorystycznego nad brzegiem nie rozpoznanego jeziora. Może ktoś z Czytelników pomoże nam w uzupełnieniu tej informacji?

Całość reportażu do obejrzenia tutaj. W fotogalerii 21 screenów z zrekonstruowanego materiału.

(je)