Repatrianci z Kazachstanu żyją już w Ostrowitem

Dziś poznaliśmy rodzinę repatriantów, która przyjechała do Ostrowitego w gminie Chojnice z Kazachstanu. Ania, Jan, Anastazja i Władysław czują się tu dobrze i układają sobie na nowo życie.

Nowi mieszkańcy gminy Chojnice z Kazachstanu z samorządowcami.   |  fot. (olo)

Czteroosobowa rodzina radzi sobie coraz lepiej. Na początku największą barierą był brak znajomości języka polskiego, ale po kilku miesiącach pobytu w gminie Chojnice już można z nimi porozmawiać po polsku. Rodzina Anny i Jana z dziećmi Anastazją i Władysławem swoje nowe gniazdko dostali z gminy Chojnice w Ostrowitem.

Dzięki zastrzykowi pieniędzy z rządu i wsparciu gminy mieszkanie maja już gotowe i urządzone. Dziś dostaną na konto kolejne wsparcie rządowe – ok. 50 tys. zł. To ma im pozwolić na start w nowe życie. Rodzice będą wkrótce szukali pracy, Anastazja chodzi do Zespołu Szkół w Chojnicach, a Władysław do SP w Ostrowite (uczy się w Sławęcinie). - Jesteśmy jedną z pierwszych gmin w regionie, która podjęła decyzję o przyjęciu repatriantów.

- Na początku miała to być rodzina uchodźców z Syrii, potem rodzina z Ukrainy. Nie było łatwo, mieliśmy po drodze trochę różnych komplikacji, ale cieszymy się, że już jesteście u nas i wróciliście do korzeni – powiedział do nowych mieszkańców gminy Chojnice z Kazachstanu wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, który wręczył nowej rodzinie symboliczny klucz. – Chcemy, abyście się tutaj super czuli.

Nowi mieszkańcy dostali też do powieszenia flagę Polski oraz gminy Chojnice. - Pomału i wszystko będzie dobrze – mówią nowi mieszkańcy Ostrowitego.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 3 grudnia 2017  11:09   yyyyyyyyyyyy   chojniczanin

  Panie Wójcie!Niech Pan przesłucha swoich wypowiedzi:mówi yyyyyyyyyyy mówi yyyyyyyyyy mówi yyyyyyyyyyyyyy mówi yyyyyyyyyyyy i tak w kółko.Proszę uczyć się wypowiedzi np.od burmistrza Finstera.Powodzenia!

  2
  1
  Odpowiedz
 2. 1 grudnia 2017  10:02   No cóż mieszkanie   Bart

  wyposażone i urządzone, plus 50 tyś. to żyć nie umierać.

  3
  3
  Odpowiedz
 3. 30 listopada 2017  20:40   a co tam robi 311 niech wreszcie coś zrobi z ul Reymonta (1)   wyborca

  a nie pozuje jak pajac do zdjęć, czuje wybory? I tak będzie klęska

  6
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz