Remont w bloku - jak się przygotować?

Remont w blokowym mieszkaniu to sytuacja uciążliwa nie tylko dla jego właścicieli, ale również dla sąsiadów. Dyskomfort daje się odczuć zwłaszcza w blokach z czasów wielkiej płyty – ogromnie akustycznych i niekiedy pozbawiających mieszkań intymności.

Planując remont mieszkania, należy poczynić niezbędne przygotowania. Zminimalizujemy wówczas ryzyko popełnienia wielu błędów oraz problemów, które jak wiemy, nie omijają żadnego inwestora.   |  fot. ilustrac.

Tym bardziej, jeżeli w ramach remontu planujemy skuwanie tynków i glazury, co może generować pył i kurz, a te lubią „wędrować” po klatce schodowej i przez okna do sąsiadów. Jak przygotować się do remontu, aby był on możliwie mało odczuwalny w bloku?

Planowanie remontu – wskazówki ogólne

Właściciel mieszkania ma prawo je wyremontować w dowolnym czasie i bez uzyskiwania pozwoleń, o ile planowane prace remontowe nie obejmują części wspólnych bloku i jego konstrukcji (np. ścian nośnych, instalacji wodnych i kanalizacyjnych).

Remont należy prowadzić tak, aby nie zakłócać spokoju pozostałym mieszkańcom i porządku publicznego. Według powszechnie przyjętych zasad, cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6. Trzeba jednak jasno podkreślić, że charakter tej zasady nie jest prawny, a jedynie zwyczajowy; Kodeks wykroczeń przewiduje penalizację zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego, bez wskazywania godzin. Zatem zakłócanie może obejmować każdą porę. Dlatego wskazane jest uprzedzenie sąsiadów, że będzie prowadzony remont i z góry przeprosić za niedogodności.

Większy remont najlepiej zaplanować na sezon wiosenno – letni. Chodzi o to, aby można było często otwierać okna albo pracować przy otwartych, ze względu na unoszący się pył i kurz, a także opary farb, lakierów, klejów i rozpuszczalników. Z uwagi na duże obłożenie ekip remontowych pracami wiosną i latem, trzeba zamówić takową już zimą lub nawet jesienią na wiosnę przyszłego roku.

Jak przygotować mieszkanie?

Do dużego (generalnego) remontu mieszkanie należy odpowiednio przygotować, aby uniknąć niepotrzebnego wydłużenia prac. Konieczne jest sporządzenie kosztorysu i planu prac, następnie zakupienie materiałów. Najlepiej robić zakupy samemu, chyba że dysponujemy znajomą, zaufaną ekipą remontową. Powierzanie pieniędzy obcej ekipie jest ryzykowne.

Na czas remontu najlepiej wyprowadzić się z mieszkania. Jeżeli nie ma takiej możliwości, remont trzeba będzie przeprowadzić we wszystkich pomieszczeniach kolejno. W pomieszczeniu, do którego ma wejść ekipa w pierwszej kolejności, zsuwamy meble na środek, zdejmujemy dywan, firanki i zasłony, wynosimy sprzęt RTV, obrazy ze ścian, rośliny doniczkowe. Jeżeli ma być wymieniana podłoga, trzeba będzie wynieść meble. Po wyremontowaniu pierwszego pomieszczenia podobnie postępujemy z drugim i kolejnymi.

Gruz, który powstaje podczas skuwania tynku i glazury, trzeba na bieżąco usuwać. Dlatego konieczne jest zamówienie usługi jego wywozu. Można to zrobić w jednej z wielu firm, zajmujących się profesjonalnie wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Firmy takie wypożyczają kontenery, które podstawiane są w umówione miejsce w ustalonym terminie, a następnie po napełnieniu odbierane, a gruz jest legalnie wywożony i poddawany recyklingowi.

Gruz, odpady i ich umieszczanie w kontenerze

Mając przygotowany zakres i plan prac remontowych wiemy, ile w przybliżeniu gruzu powstanie w ich toku. Ułatwi to podjęcie decyzji o wielkości kontenera, który trzeba będzie zamówić. Ale na tym nie koniec; należy znaleźć miejsce, gdzie kontener na gruz można podstawić bez naruszania porządku na osiedlu. Nie może on tarasować dróg dojazdowych i pożarowych, nie wolno go też ustawić samowolnie w innym miejscu. Niezbędne jest zwrócenie się do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, który wyznaczy miejsce.

Jeżeli mieszkamy na wyższej kondygnacji, wynoszenie gruzu np. w wiadrach i przewożenie windą może być uciążliwe i czasochłonne. Firmy usługowe wywożące gruz dysponują jednak rozwiązaniem, dzięki któremu można tego uniknąć. Jest to tzw. rękaw do gruzu, czyli zsyp umożliwiający bezpieczne zrzucanie gruzu z wyższych pięter bloku wprost do kontenera. Firmy wywożące gruz dysponują takimi zsypami o różnej długości; można zamówić rękaw wraz z kontenerem. Wystarczy podać przy składaniu zamówienia, na którym piętrze będą prowadzone prace remontowe. W Poznaniu zarówno kontener, jak i rękaw można zamówić między innymi w firmie Gruzownik.

Rękaw do gruzu to nie tylko wygoda dla remontujących. To również ochrona mieszkających niżej sąsiadów przed ewentualnymi skutkami remontu. Jeżeli np. remontujemy balkon i kładziemy na nim płytki, dzięki rękawowi zaprawa murarska bądź fragmenty płytek nie będą spadać, zanieczyszczając sąsiadom wiszące na balkonach pranie lub demolując skrzynki z kwiatami.

W kontenerze można umieszczać, oprócz gruzu, także określone odpady budowlane. Niektóre z nich są dość lekkie, np. styropian, kartony lub worki foliowe. Należy pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed rozniesieniem po osiedlu wskutek np. silniejszego wiatru, bowiem uprzątnięcie nieporządku leżeć będzie w naszej gestii.

(mat. zewnętrzny)