Rafał Trzaskowski będzie się tłumaczył z wiecu wyborczego m.in. w Chojnicach

Kilka dni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, poinformował w swoich mediach społecznościowych, o wezwaniu go na stołeczny komisariat w charakterze osoby, która podczas kampanii wyborczej złamała art. 54 Kodeksu Wykroczeń.

Wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego w Chojnicach odbył się 30 czerwca 2020 r.   |  fot. A. Zajkowska

„Korespondując niedawno z policją prosiłem o wyjaśnienie jej agresywnych działań wobec pokojowych demonstrantów (chodzi o Protest Kobiet - przyp. red.). Wciąż czekam na odpowiedź. Tymczasem dostałem... wezwanie w związku z rzekomym naruszeniem przepisów porządkowych. Ot, taki dialog.

Rozumiem, że wg PiS nie mam prawa osobiście dbać o bezpieczeństwo na ulicach Miasta Stołecznego Warszawa? Natomiast, moich współpracowników wzywa się na policję w wielu miejscach w kraju sugerując, że łamaliśmy przepisy antycovidowe w czasie kampanii. Ciekawe czy wzywają sztab Prezydenta Dudy?” - pisał 9 grudnia na Facebooku, Rafał Trzaskowski.

Zgłoszenie o wykroczeniu z art. 54 KW, artykułu mówiącego o naruszeniu przepisów o zachowaniu w miejscach publicznych, przez kandydującego wówczas na urząd prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego, wpłynęło na początku lipca m.in. na chojnicką komendę. - Prowadzimy czynności w sprawie zgłoszenia czynności o wykroczeniu, które skierowane zostało do naszej jednostki przez jednego z mieszkańców powiatu chojnickiego. Jak wynikało z przekazanej informacji, do której zostało dołączone zdjęcie z mediów, podczas wiecu wyborczego w dniu 30 czerwca miało dojść do popełnienia wykroczenia z art. 54 KW - informuje mł. asp. Justyna Przytarska, oficer prasowy KPP w Chojnicach.

Prezydenta Warszawy, na stołeczny Komisariat Rejonowy, wzywa się  „w charakterze osoby, co do którego istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie w sprawie o wykroczenie z art. 54 KW”. Za opisane wkroczenie można dostać 500 zł kary grzywny lub naganę.

Anna Zajkowska