Radni na wizji lokalnej na dworcu

Omówienie inwestycji przy pomocy nawet najlepiej wyrysowanych plansz daje tylko częściowe pojęcie o tym, jaki będzie efekt inwestycji w obrębie dworca.

Chojniccy radni dzisiaj skonfrontowali koncepcję modernizacji węzła z rzeczywistością.   |  fot. (ro)

Dlatego chojniccy radni wraz z projektantem i dyrektorami wydziałów w ratuszu odpowiedzialnych za inwestycję wybrali się na rekonesans w terenie. Przypomnijmy, że budowa węzła integracyjnego to jedna z największych unijnych inwestycji w mieście, szacowana na ok. 60 mln złotych. W dużej części będzie dofinansowana z funduszy unijnych, partnerami finansowymi są też powiat chojnicki i spółka PKP PLK S.A.

- Inwestycja to nie tylko zagospodarowanie dworca i jego najbliższego otoczenia - referował Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano Inwestycyjnego UM w Chojnicach. - To także budowa ścieżek rowerowych. Jedna trasa będzie wiodła z dworca przez ul. Dworcową, Aleję Brzozową, Wyszyńskiego aż do skrzyżowania z Człuchowska. Druga – ulicami Towarową, Dworcową, Piłsudskiego do Placu św. Jerzego.

Pod tym hasłem ukrywa się też zakup 8 autobusów, w tym 4 hybrydowych jako zwiększenie taboru MZK. Tylko na ten cel zagwarantowano ponad 9 milionów złotych. - Przetarg będzie ogłaszany już w tym roku, ale mamy informację z MZK, że obecnie ceny nowych autobusów szybują w górę.

Kolejnym elementem węzła integracyjnego będzie sieć 7 stacji roweru miejskiego. Radnych interesowały różne niuanse związane z inwestycją. Dociekali, jak będzie zagospodarowany główny budynek dworca kolejowego i całe jego otoczenie, a także nowe elementy. Informacji udzielali: Jacek Domozych, Tomasz Kamiński i projektant Zdzisław Kufel.

Najwięcej emocji wzbudził jednak budynek noclegowni. Wedle projektu zamiast  niego ma się pojawić parking. Jednak wojewódzki konserwator zabytków upiera się, by wpisać ten zrujnowany budynek do rejestru zabytków i pozostawić. - W kontraście z wyremontowanym dworcem będzie to antyreklama tej inwestycji! – oburzali się radni.

(ro)

  1. 11 stycznia 2017  21:38   Piękny dworzec (1)   anonim

    Panie Kufel, niech Pan nie maluje dworca na żółto i okleja styropianem, z szacunku dla historii i przyszłych pokoleń. Dworzec jest z czerwonej cegły, oddajcie mu pierwotny wygląd!

    11
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  2. 11 stycznia 2017  11:17   Bylem w ten dzien na dworcu i ...   anonim

    Bylem w ten dzien na dworcu i specialnie zamowiono panie sprzatajace aby wszystko wypucowac przed wizyta radnych :))) Nasza wladza przeciez nie bedzie chodzic po brudnym dworcu, jak musza robic normalni podrozni. Co prawda trawy na zielono nie malowali w ten dzien, ale to pewnie przez to ze nie ma tam nigdzie trawy, a nawet gdyby byla to pod sniegiem ciezko dostrzec.

    4
    7
  3. 10 stycznia 2017  16:42   Tak trzymać Pani konserwator ... (1)   Chojniczanin

    Tak trzymać Pani konserwator ! Nie popuszczać w temacie noclegowni. Ten zabytek, który trwale wpisany jest w chojnicki dworzec musi zostać. Nie dość, że rozbierają zabytkowe wieże ciśnień i budynki przy ulicy Nad Dworcem to jeszcze chcą rozebrać zabytkowy budynek noclegowni. Macie na rewitalizację "górę" pieniędzy - na remont noclegowni też wystarczy - najwyżej mniej zostanie dla Was w postaci nagród do podziału za rewitalizację dworca.

    23
    11
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 10 stycznia 2017  18:30   Stary kolejarz   anonim

      Nie odpuszczać. Ta noclegownia to miejsce poczęcia wielu chojniczan!

      5
      9