RIO Gdańsk akceptuje uchwałę RG ws. pomocy dla Białowieży

Zwrot akcji nastąpił w sprawie pomocy publicznej od Gminy Chojnice w kwocie 50 tys. zł adresowanej dla Gminy Białowieży, która boryka się z problemem pomocy dla uchodźców przekraczających granicę z Białorusią.

Zaplanowaną kwotę 50 tys. zł Gmina Chojnice przeznaczy na pomoc dla OSP Białowieża – poinformował Wójt Zbigniew Szczepański.   |  fot. ilustrac./A. Zajkowska

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku zaakceptowała projekt uchwały Rady Gminy, ale jej odpowiednik w Białymstoku nie zgodził się na jej przyjęcie przez samorząd gminy Białowieża. Poinformowali o tym przed wczorajszą (4.11.) konferencją prasową wójta Zbigniewa Szczepańskiego - Skarbnik Gminy Białowieża oraz wójt Albert Litwinowicz. Obaj włodarze znaleźli jednak wyjście awaryjne.

Zaplanowaną kwotę 50 tys. zł Gmina Chojnice przeznaczy na najbliższej sesji Rady na pomoc dla OSP Białowieża. Jej członkowie także są zaangażowani w pomaganie uchodźcom, którzy mają do pokonania kilka kilometrów bagien i trzęsawisk w Puszczy Białowieskiej, nim wejdą na teren Polski i Gminy Białowieża. Za te pieniądze UG Białowieża zakupi sprzęt dla OSP, który był zaplanowany w budżecie tej podlaskiej gminy. Wójt Zbigniew Szczepański wyjaśnił, sposób ten wzorowany jest na darach przekazywanych w 2017 po pamiętnej nawałnicy. Wówczas samorządy adresowały ją do konkretnych OSP w gminie lub na remont niektórych dróg.

(je) fot. OSP Białowieża