Pytania w sprawie parkowania. Policja odpowiada

Czytelnik za naszym pośrednictwem prosi policję o udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy jest dozwolone parkowanie pojazdu tyłem, tak jak na załączonym zdjęciu (parking przy ul. Gen. Maczka w Czersku).

Pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni” – brzmi odpowiedź z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach.   |  fot. nad.

Czytelnik, właściciel auta na zdjęciu – parkującego tyłem, mówi, że otrzymuje skargi od mieszkańców, którzy zwracają mu uwagę, aby nie parkował w ten sposób. Mieszkaniec bloku chce się dowiedzieć jak policja ustosunkuje się do przedstawionej kwestii.

Odpowiedź z policji:

„W odpowiedzi na powyższe zapytanie Referat Ruchu Drogowego KPP Chojnice informuje, że kwestie zatrzymania  i postoju pojazdów szczegółowo reguluje Kodeks drogowy w art. 46 – 50.

Ustosunkowując się do kwestii parkowania dot. parkowania w miejscowości Czersk przy ul. Gen. Maczka należy zauważyć, że jeżeli parkowanie odbywa się na stanowiskach znajdujących się w zatoce postojowej to przepisy nie określają, czy samochód ma być ustawiony przodem czy tyłem. ( zakaz parkowania tyłem do budynku -  to nie kwestia przepisów, a kultury kierowców ).

Odmiennie przedstawia się sytuacja jeżeli parkowanie odbywa się na chodniku ( jeżeli na jego części dozwolone jest parkowanie ), tu zastosowanie ma art. 47 Prd:

1.Dopuszcza się zatrzymanie lub postój pojazdu na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dmc. nieprzekraczającej 2,5 t. , pod warunkiem że:

na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub postoju;

szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni” – brzmi odpowiedź z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach.

(red)

 1. 1 grudnia 2019  19:17   Zwolennik parkowania przodem. (1)   anonim

  Jak widać z załączonego zdjęcia, parking jest niezgodny z przepisami chyba że się mylę.Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym została określona z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. Wynosi ona 1) dla samochodów osobowych: a) 7 m - w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie, b) 10 m - w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie, c) 20 m - w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych, Proszę dokonać pomiarów i wystąpić do właściciela o likwidację parkingu jeżeli nie spełnia warunków.

  4
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 1 grudnia 2019  20:47   Rozporządzenie z 2002 a bloki z którego?   Joker

   Jak sam zauważyłeś rozporządzenie weszło w życie w 2002 r. A bloki były oddane w którym? Zostały dopuszczone do użytkowania w takiej konfiguracji w jakiej są i to jest święte. Prawo nie działa wstecz...

   7
   1
 2. 30 listopada 2019  20:46   Proponuję wyjechać do ...   anonim

  Proponuję wyjechać do Niemiec i parkować po niemiecku, a Polakom w Polsce pozostawić wolność wyboru.

  8
  5
 3. 30 listopada 2019  20:27   Do DW   Życzliwy

  Największą swinią i imbrcylem jestes Ty! Swoimi komentarzami pokazujesz gdzie sie wychowales i jaką przedstawiasz inteligencję. Podejrzewam ze przebywales zbyt dlugo w chlewie i stąd twoja teza "jesli wpadniesz miedzy wtony.." Wielki europejczyk sie znalazl co sezon u bauera swinie oprzatal, ot i mądrości nabrał. Daruj sobie.

  11
  4
 4. 30 listopada 2019  14:25   do DW (1)   anonim

  jesteś myślący inaczej czy z Czerska? czujecie wali na mile czereśniakiem.

  14
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 5. 30 listopada 2019  13:57   Zawsze należy parkować (1)   Driver

  PRZODEM DO WYJAZDU, obojętnie czy na parkingu, czy w garażu! Dlatego żeby można jak najszybciej opuścić dane miejsce np. w czasie pożaru! Dotarło do czepialskich którym niedługo jak tej baletnicy, zawadzi koło d..... rąbek od spódnicy. Niektórym już się pod kopułą nieźle poprzewracało.

  18
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 listopada 2019  19:33   zrób to np.w Niemczech , no ...   gwe

   zrób to np.w Niemczech , no ale tam to zacofanie a tu wysoka kultura motoryzacyjna.Trudno dyskutowac z drewnem.

   1
   9
 6. 30 listopada 2019  12:14   Wolność   ???

  Niech sobie każdy parkuje jak mu się podoba. Po co komplikować każdą sprawę, wręcz policja powinna się cieszyć, bo według nich kierujący pojazdem w tej sytuacji zachowuje większą czujność.

  19
  6
 7. 30 listopada 2019  11:47   ten kierowca moim zdaniem to ... (10)   dw

  ten kierowca moim zdaniem to zwykły *****k, nie zdaje sobie sprawy idiota, ze odpalając auto, spaliny idą na okna budynku bezposrednio do mieszkań.Po prostu zwykły cham i wsiun.

  7
  46
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 1 grudnia 2019  01:05   A że smogiem wali na kilometr z lokalnych pieców to nikomu nie przeszkadza   kierowca

   A że smogiem wali na kilometr z lokalnych pieców to nikomu nie przeszkadza. Co w przypadku kiedy budynek jest po zwietrznej a auto nie. wy naprawde nie macie innych problemów.

   10
   1
  • 30 listopada 2019  20:38   Aleś ty glupi   Współczujacy DW.

   Polecam wrócić do chlewu i pogadać z koleżankami. Zerknij bałwanie jeden na kierunek wiatru. Obojętnie chlewiarzu jak auto będzie zaparkowane spaliny mogą lub tez nie unosic sie w kierunku budynku. Pewnie tego nie pojmiesz bo przez swoją głupotę nie dasz rady ale uwierz, dwa i pół metra (przeciętna dlugosc samochodu) nie zrobi żadnej różnicy.

   7
   2
  • 30 listopada 2019  19:55   Do "dw" ******   GCH-0007

   Czego się tak podniecasz ty bucu, pewnie nie masz nawet prawa jazdy, nie mówiąc o samochodzie ale drzesz mordę jak jakiś mistrz kierownicy. Dobrze, że te spaliny ***** nie lecą prosto do twojego pustego łba.

   9
   3
  • 30 listopada 2019  19:48   Tesli to ty gamoniu na oczy ...   Dw

   Tesli to ty gamoniu na oczy nie widziałes a co dopiero jazda. Pooglądaj sobie neta to podbudujesz swoje ego motoryzacyjny nieuku.A jak jestes takim wsiokiem to radze pomieszkac na Zachodzie w cywilizowanym kraju i zaczac tam robic swoje porzadki. Swinia zostanie swinią nawet jak będzie miała kokardkę na szyji.

   1
   8
  • 30 listopada 2019  19:44   Jak widze chlew nadal kwiczy ...   DW

   Jak widze chlew nadal kwiczy swoje, bo uwaza ze wie lepiej.Słuchaja swiniaki.Zwracam sie tak bo inaczej swiniaki nie rozumieją.Parkuje sie przedem, tak jak w Niemczech parkuje sie samochody na ulicy zgodnie z obowiązującym kierunkiem jazdy..Tak jest tam gdzie jest kultura motoryzacyjna a nie chlew cebulakow, Czemu mnie to nie dziwi, czemu jak widze te idiotyczne wpisy to wyzywam was od swin?Bo jestescie prymitywni.Dla waszej informacji bydło.Spędziłem połowę swojego zycia na Zachodzie, połowę bydlaki.I ilukrotnie wracam i widze bydło które zasuwa, wyprzedza jak idioci i parkuje gdzie mu sie podoba to wiem , ze swinie muszą jeszcze wiele sie nauczyc, a zwłaszcza kultury motoryzacyjnej.Dziwne ze bydło jak przekracza Odrę to zaczyna jezdzic wolnie i odrobinę zaczyna myslec.Dziwne prawda? bydlaki.Ale oczywiscie mozecie jechac do Włoch tam jest wolna amerykanka i brak porzadku i widocznie chlew i brak Ordungu bardzo wam swinie odpowiada.To moj ostatni post bo wiem ze chamstwu najlepiej słuzą mandaty i najlepiej aby jak najwyzsze.

   1
   11
  • 30 listopada 2019  15:42   Do "dw"   tubylec

   Treść twojego postu (?) to najlepsze świadectwo tego CZYM , nie KIM jesteś. Wielki europejczyk (specjalnie z małej litery-bo nie zasłużyłeś na to by dla ciebie (też z małej) trudzić się z wciskaniem "shift-a) się odnalazł! Dobrze, że z stąd wyjechałeś bo obcowanie z takimi jak ty nie należy do przyjemności. Nawet dla tych co parkują tyłem Teslą.

   13
   2
  • 30 listopada 2019  14:18   No widzę ze chlew sie ...   dw

   No widzę ze chlew sie odezwał.Słuchajcie młoty co piszę.Jestescie takim chlewem jak ten który tak samo robi parkując na zachodzie Europy.Takie bydło jak wy bedąc w NIiemczech na zwróconą uwage , ze nie parkuje sie tyłem pod okna, zwija ogon(lub ignorują, a potem robia idiotyczne miny i agresywne zachowanie) i parkuje tak jak inni obywatele bo boi sie ze dostanie mandat od policji.Rozumiecie bydło???Przodem , zawsze przodem bydlaki.Wbijcie to sobie do tepych łbów cebulaki.Takie bydło jak wy jest tylko powodem do wstydu jak sie zobaczy nie tylko jak parkują, ale i jak jezdzą, jak "robią" a raczej nie "robią" korytarza zycia.Takie bydło nie powinno jezdzic autami dopoki, dopoty nie nauczy sie kultury oraz myslenia.Więc bydlaki zaparkujcie sobie pod oknem otworzcie okno i niech wasza mamusia powdycha swieze powietrze na ssaniu z samego rana.Zapewnie równiez rozgrzewacie z 10 minut auto az ciepełko sie zrobi w szrocie.Wczesniej nigdy nie przyszło mi do głowy tak sie odnosic ale jak widze chamstwo, buractwo cebulaków którym się "nalezy", tym którzy są "europejczykami " a nie maja ani grama empatii.Splunąc na was to tak jak pogłaskac po głowce i dac przyzwolenie na takie chamstwo.

   2
   21
  • 30 listopada 2019  13:40   Ty to jesteś stuknięty......   Malkolm

   Ty to jesteś stuknięty......

   10
   6
  • 30 listopada 2019  13:36   Spaliny mu szkodzą???   pieszy

   A ten co najczęściej mu zwraca uwagę robi to stojąc w otwartym oknie zaciągając się w tym czasie podłym jakościowo "skrętem".... Ale spaliny mu...szkodzą.

   17
   3
  • 30 listopada 2019  13:32   Co za bzdura! To nie ciągnik ...   anonim

   Co za bzdura! To nie ciągnik rolniczy ani czołg, żeby w jakiś okrutnie dziwny sposób spaliny miały wejść prosto do czyjegoś mieszkania. Na pewno nie w jakichś ogromnie większych ilościach.

   13
   4