Punkt dla gości z Ukrainy

W Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowym powstanie punkt wsparcia osób narodowości ukraińskiej. Poprowadzi go Caritas, który wygrał konkurs ogłoszony przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Punkt pomocy i wsparcia powstanie w CE - W w Chojnicach.   |  fot. arch.

W specjalnym punkcie informacyjno – doradczym osoby z Ukrainy, które przebywają, pracują, mieszkają w naszym regionie, będą mogły bezpłatnie dowiedzieć się wszystkiego z zakresu opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej czy łączenia rodzin. Będzie też możliwość nauki języka polskiego, jednak komercyjnie.

- Takie punkty powstają najczęściej w miastach wojewódzkich, więc myślę, że to dobra informacja da Ukraińców w naszym regionie, że będzie taka pomoc w Chojnicach – mówi starosta Marek Szczepański. Niedawno do burmistrza Chojnic zwrócił się radny Mariusz Brunka, proponując powołanie pełnomocnika burmistrza ds. cudziemców zamieszkujących w Chojnicach oraz deklarował w imieniu Projektu Chojnicka Samorządność bezpłatny kurs języka polskiego dla cudzoziemców prowadzony przez wolontariusza.

Pierwsza odpowiedź z ratusza nie była zbyt optymistyczna, ale burmistrz obiecał, że ponownie sprawę przeanalizuje. Może warto w tej sytuacji połączyć siły?

(olo)

Zapisz

 1. 14 kwietnia 2019  17:56   Rozkładanie Polski   Zenek

  Szczepański, niech cię szlag trafi! Tu jest Polska, a nie wroga nam ukraina!!!

  3
  1
  Odpowiedz
 2. 6 kwietnia 2019  13:16   Bandera wyjazd z Polski. ...   julek

  Bandera wyjazd z Polski. Wracajcie na swoją samostijną Ukrainę, Tam jest wasze miejsce.

  10
  1
  Odpowiedz
 3. 5 kwietnia 2019  02:10   Ogarnij sie   Oj szczepan szczepan

  Szczepan ty chyba powinienes sie przejsc do szczepanka

  8
  4
  Odpowiedz
 4. 3 kwietnia 2019  18:34   nie po naszemu (1)   chojnice

  anty polskie zachowanie ten kto to wymyślił na bank ma ukraińskie korzenie

  15
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 5. 3 kwietnia 2019  16:17   Doszczętnie już odbiło ...   Szewczyk

  Doszczętnie już odbiło postkomunistom usadowionym przy korycie w Chojnicach. O co tu chodzi? Szykuje nam się jakaś podmiana ludności w Polsce? Czy ktoś słyszał, żeby Polacy wyjeżdżający na Wyspy Brytyjskie mogli tam oczekiwać takich przywilejów? Ocknijcie się ludzie bo pewnego dnia obudzicie się w innym kraju! I odstawcie to lewackie, antypolskie szambo od koryta. POBUDKA!

  19
  6
  Odpowiedz
 6. 3 kwietnia 2019  11:50   O filozof xyz się pojawił, ...   anonim

  O filozof xyz się pojawił, jako lewak ma zawsze specyficzny komentarz

  15
  8
  Odpowiedz
 7. 3 kwietnia 2019  11:34   POMOC (1)   xyz59

  Ta pomoc jest NIE jest propagowaniem UPA lub Bandery !!! To jest obowiązek wobec KAŻDEGO BLIŹNIEGO!!! PS Miliony Polaków migrujących do Europy otrzymało takie MINIMUM !

  9
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 3 kwietnia 2019  12:06   Wincyj Ukraińców....wincyj!   Chojniczanin

   xyz59 a dlaczego Polacy muszą emigrować? bo rządzący w tym kraju od lat 90tych robią wszystko by jak najwięcej ludzi stąd wyjechało, rozmontowanie Polskiego przemysłu i zastąpienie go zachodnim, tak samo z młodymi i ambitnymi. Chojnickie Janusze biznesu się cieszą bo Polaku "1300zl i umowa o dzieło....bo już mam Ukraińców na pana miejsce". Zdrajcy i tchórze, tak wygląda elita rządząca tego kraju.

   13
   1
 8. 3 kwietnia 2019  11:26   Tak dla otrźeźwienia władz powiatowych   anonim

  Przeciągający się kryzys na Ukrainie spowodował wzmocnienie radykalnych sił, także antypolskich. Jak powinna patrzeć na to Polska? Banderowcy, stanowiący ogromną siłę w ukraińskiej polityce, domagają się, by Polska oddała Ukrainie Przemyśl i kilkanaście powiatów. Według tych sił zbrodnie dokonane na Polakach w czasie II wojny światowej są nawet uzasadnione. Szokujące wieści płyną z kijowskiego Majdanu, gdzie opozycja od miesięcy prowadzi nieustanny protest, którego celem jest zmiana władzy na Ukrainie. Dominujące na Majdanie ugrupowanie, banderowska organizacja Prawy Sektor, żąda, by Polacy oddali Ukrainie Przemyśl oraz kilkanaście powiatów. Te żądania przedstawił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” jeden z liderów Prawego Sektora i jej rzecznik. „– Sprawiedliwość nakazywałaby, aby ziemie, na których Ukraińcy żyli od tysięcy lat, wróciły do Ukrainy” – domaga się Andrij Tarasenko. Zapewnia, że swoje cele banderowcy chcą osiągnąć metodami dyplomatycznymi. Mimo „rzezi wołyńskiej” zgotowanej przez banderowców Polakom Tarasenko twierdzi: – Odpowiedzialność Bandery za ludobójstwo na Wołyniu „to brednie”. Bandera zalecał stosowanie radykalnych metod, ale przecież z okupantem należy walczyć wszystkimi metodami.

  22
  2
  Odpowiedz
 9. 3 kwietnia 2019  11:21   Szczepański, a może by tak punkt wsparcia dla naszej młodzieży? (1)   Jaro

  Polska ma najwyższy wskaźnik samobójstw w Europie, wśród młodzieży szczególnie, tak samo z jej emigracją.....ale co tam niech giną i wyjeżdżają, ważne że ja mam ciepły stołek. W niektórych miastach już nawołują Polaków do nauki ukraińskiego, wpiszcie sobie w Google "ukraiński Lublin... Rządzą nami idioci którzy którzy w ogóle nie myślą o przyszłości tego kraju, od ministra rolnictwa po ministra zdrowia.

  22
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 10. 3 kwietnia 2019  10:48   Jeszcze im ptasiego mleczka ... (2)   anonim

  Jeszcze im ptasiego mleczka dajcie

  24
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 3 kwietnia 2019  20:50   Masz za złe, że Ukraińcy noszą koszulki   wikary ze starej fary

   z wizerunkiem Bandery, dla nich to taki sam bohater, jak dla was wyklęci, też nosicie koszulki z ich wizerunkami, nie znając prawdy o tych "bohaterach"!

   9
   2
  • 3 kwietnia 2019  11:19   Panie starosto trzeba było dodać   anonim

   PA i Bandera są traktowani za wschodnią granicą jak bohaterowie, jak twórcy niepodległości Ukrainy, choć znowelizowana ustawa o IPN wprost stanowi, że propagowanie banderyzmu jest u nas obłożone sankcją. Ale dla Ukraińców UPA i Bandera są ikonami ruchów narodowych, współtwórcami państwa ukraińskiego. Także bohaterami kultury popularnej, to przecież ich żołnierze wyklęci. Ukraińcy noszą koszulki z Banderą czy posługują się czerwono-czarną flagą, którą wykorzystywała UPA.

   14
   0