Przykład dobrych praktyk

Przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach wzięli udział w Giełdzie Projektów dotyczących wielokulturowości w edukacji historycznej.

Wśród zaprezentowanych projektów znalazło się zadanie Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.   |  fot. nadesłane

Wydarzenie było jednym z elementów konferencji „Międzykulturowość w edukacji historycznej” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie.

Celem całej konferencji była m.in. próba odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać wiedzę i refleksję o przeszłości do odkrywania potencjału różnorodności w społecznościach lokalnych.

Podczas Giełdy Projektów, przedstawionych zostało 11 przedsięwzięć z Polski i zagranicy, które, zdaniem organizatorów, mogą posłużyć za działania modelowe w obszarze edukacji międzykulturowej i historycznej.

Wśród zaprezentowanych projektów znalazło się zadanie Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach - pn.: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszeb  Polsczi”, realizowane w 2013 r. w ramach projektu dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski , program Patriotyzm Jutra w Swornegaciach.

Kluczowym działaniem tego projektu było stworzenie zdalnej gry przestrzennej pt.: „Detektywi kaszubskiej historii” opartej na historii Swornegaci i tradycjach kaszubskich.  Gra jest formą rozrywki a jednocześnie przybliża turystom historię i różnorodność kulturową Kaszub.

Gracze odwiedzają punkty usytuowane we wsi i najbliższej okolicy i rozwiązują zadania dotyczące lokalnej tradycji, rękodzieła, języka i wydarzeń historycznych. Wszelkich niezbędnych do realizacji gry informacji udzielają pracownicy Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.

Po prezentacjach organizacje i instytucje kultury, biorące udział w konferencji, mogły  bliżej zapoznać się z założeniami  wybranych projektów oraz  wymienić się swoimi  doświadczeniami. Wartością dodaną była możliwość zwiedzenia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z kuratorem.

B. Życzyńska

fotoreportaz.jpg