Przygotowują się do walki z ASF

W Gminie Chojnice sprowadzono z Chin 10 tys. maseczek, z odpowiednimi certyfikatami, oraz 50 kombinezonów. Trafiły do gminnego magazynu zarządania kryzysowego. Zakupy kosztowały 32 tys. zł i posłużą m.in. przy walce ze skutkami afrykańskiego pomoru świń.

Mapka stanu rozprzestrzeniania się ASF na północy Polski. Czerwone przekreślone kropki - ogniska choroby u świń. Żółte punkty – przypadki ASF u dzików. Niebieski kolor - teren zagrożony, czerwony - obszar objęty ograniczeniami. Żółty - teren ochronny.   |  fot. bip.wetgiw.gov.pl

Koszt maseczek i kombinezonów, za sztukę, to kolejno 2, 20 zł oraz 200 zł. Środki ochrony osobistej Gmina Chojnice kupiła nie tylko z myślą o epidemii koronawirusa, ale także o zbliżającym się do granic powiatu chojnickiego, afrykańskiego pomoru świń.

- Kupiliśmy to na rezerwy naszego magazynu zarządzania kryzysowego. Zdaniem mojego pełnomocnika do spraw zarządzana kryzysowego Adama Kuklewskiego jest już taka konieczność. Wynika to z tego, że afrykański pomór świń, ASF, jest już od naszego powiatu w odległości około 100 km. Jest coraz bliżej - informuje Zbigniew Szczepański.   

- ASF to duże zagrożenie dla hodowców świń. Jest to też niestety sytuacja, w której będziemy znajdywać po lasach padnięte dziki. A żeby dalej nie dochodziło do rozprzestrzeniania pomoru to będzie trzeba tych zwierzaków szukać, zbierać je i utylizować - dodaje wójt. Zadanie to będzie należało m.in. do gminnych ochotniczych straży pożarnych.

Anna Zajkowska