Przydrożne drzewa wciąż niebezpieczne

W latach 2012 - 2014 w wyniku najechania na drzewo na drogach województwa pomorskiego zginęło 129 osób a 1047 zostało rannych. W okresie tym odnotowano w sumie 756 tego rodzaju wypadków.

Przydrożne drzewa przyczyniają się do tragicznych wypadków na polskich drogach.   |  fot. M.N.

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego o opracowanie danych na temat liczby przypadków „najechania na drzewo” w województwie pomorskim. Raport trafił właśnie na biurko Wojewody.

Z materiałów WITD wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat najwięcej przypadków najechania na drzewo odnotowano na drogach powiatowych, gdzie w 324 wypadkach zginęło 48 osób. Jeszcze więcej ofiar pochłonęły zdarzenia, do których dochodziło na drogach wojewódzkich. Tam w 257 wypadkach zginęło 58 osób. Na tym tle znacznie lepiej wypadają drogi krajowe i gminne, na których w ostatnich trzech latach śmierć w wyniku najechania auta na drzewo poniosły w sumie 23 osoby.

Dane te, choć mogą przerażać, prezentują się znacznie lepiej niż kilka lat temu. Porównując liczby bezwzględne zdarzeń drogowych do lat 2006 - 2009 liczba wypadków w poszczególnych powiatach zmalała o ponad 60 procent. Również na drogach krajowych w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków z najechaniem na drzewo zmalała o ponad 50 procent.

Z opracowanego dla Wojewody materiału wynika, że najwięcej wypadków z najechaniem na drzewo w latach 2012-2014 odnotowano w powiatach: starogardzkim (87), kartuskim (83), słupskim (70), kościerskim (64). Najwięcej osób zginęło w powiatach: puckim (13), słupskim (12), kartuskim (11) i wejherowskim (10).

Jak zaznaczono w podsumowaniu raportu drzewa rosnące przy krawędzi jezdni wpływają w wielu przypadkach negatywnie na zachowania uczestników ruchu drogowego. Wojewoda zamierza zwrócić się do służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, aby rozpatrując wnioski o pozwolenie na wycinkę drzew pod uwagę brały również kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Nie ulega jednak wątpliwości, że stosowanie się kierowców do obowiązujących przepisów to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę tak dramatycznych statystyk.

Roman Nowak, Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego

  1. 12 sierpnia 2015  15:33   Dziś stanowią zagrożenie   anonim

    Zwyczaj sadzenia przydrożnych drzew wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to podróżowano konno, a drogi były nieutwardzone. Wtedy to drzewa wyznaczały linię drogi – miało to niemałe znaczenie w nocy czy po obfitych opadach śniegu. W czasie wojen drzewa osłaniały ruchy wojsk. Latem cień drzew dawał ulgę w czasie upałów. W tamtych czasach przydrożne drzewa spełniały bardzo pożyteczną rolę. W miarę rozwoju motoryzacji, poprawy jakości dróg i wzrostu prędkości podróżowania, przydrożne drzewa stawały się coraz większym zagrożeniem w ruchu drogowym, gdyż każde wypadnięcie pojazdu z drogi i zderzenie z pniem drzewa przeważnie kończy się tragicznie.

    0
    0