Przychodnia wiejska w Chojnicach na czarnej liście NFZ (aktualizacja)

NFZ opublikował listę poradni, z którymi nie przedłuży umów po 1 lipca. Powód? Nadużywanie teleporad. POZ w Chojnicach przy ulicy Kościerskiej ma zapewnione finansowanie tylko do 30 czerwca br.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że część poradni udzielała powyżej 90 proc. teleporad, a to "nie gwarantuje bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem". Dotyczy to także przychodni w Chojnicach.   |  fot. ilustracyjne

Poradnia POZ, do której byli zapisani pacjenci, udzielała ponad 90% teleporad. Ten poziom nie mógł zagwarantować bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem. Umowa tej placówki z NFZ wygasa 30 czerwca, ale Fundusz nie zamierza jej przedłużyć - to komunikaty, jakie oddziały NFZ opublikowały w tej sprawie.

Co ciekawe w uzasadnieniu nowego zarządzenia prezesa NFZ obniżającego wyceny za teleporady placówek, które udzieliły ich ponad 90 proc. jest 400. Zatem 339 nadal działa, a tylko 71 ma nieprzedłużone kontrakty. Według eksperta PZ resort zdrowia postanowił ostatnią decyzją ukarać około 60 tys. pacjentów, których od 1 lipca pozbawia się opieki podstawowej nie tylko lekarza, ale także położnej, pielęgniarki środowiskowej. Przerwany zostanie cały proces leczenia, pielęgnacji obłożnie chorych, nie odbędą się planowane badania.

Pacjenci tych placówek nie pozostaną bez opieki - zapewnia MZ. Oddziały wojewódzkie NFZ, w których miały miejsce przypadki nadużywania teleporad, przygotowały wykazy placówek, które udzielą pacjentom niezbędnej pomocy medycznej od 1 lipca 2021 roku - taki komunikat pojawił się na stronie płatnika.

(red.)

Dostęp pacjentów do lekarzy POZ. Jest porozumienie z NFZ

Aktualizacja: (godz. 13) Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, na wspólnym briefingu prasowym z p.o. prezesa NFZ Filipem Nowakiem, że pacjenci nie stracą dostępu do lekarzy POZ. - Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi, które dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy. To ewenement, że udało się to porozumienie podpisać na tak długo - mówił Niedzielski.

Minister Zdrowia zaznaczył, że w toku dyskusji ujawniono, iż potrzebna jest zmiana fundamentalnych założeń działania POZ. Jak podkreślił, zmiana będzie się opierać na trzech głównych wytycznych: zmianie systemu finansowania, zwiększeniu możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ i wprowadzeniu wskaźników, po przekroczeniu których, jednostki POZ będą dostawały premię.  

- Najważniejsze jest, by poziom dostępności lekarzy POZ był jak największy - mówił Niedzielski. Dodał, że lekarze POZ muszą nie tylko wziąć odpowiedzialność za choroby Polaków, ale także za ich zdrowie. 

Źródło media