Przy Modraku powstanie nowy żłobek. Pomieści on prawie 100 dzieci

- Chcemy by ruszył on na początku września 2022 roku - mówi Adam Kopczyński. Żłobek powstanie przy wsparciu finansowym z programu rządowego „Maluch +”. Dofinansowanie inwestycji wyniesie około 3 mln zł. Całe zadanie szacuje się na ponad 4 ml zł.

Architekci z biura projektowego przestawili włodarzom Chojnic wstępny koncept nowego chojnickiego żłobka. Z wyposażeniem może ono kosztować do 5 mln zł.   |  fot. grafika J-Inwest

Nowy żłobek zlokalizowany będzie za chojnickim Schroniskiem dla Nieletnich w sąsiedztwie boiska Modrak (to też czeka rozbudowa). Wstępny projekt obiektu, który tworzy biuro J-Inwest z Inowrocławia, jest już prawie gotowy. Pełen konspekt poznamy prawdopodobnie do końca tego roku.

„ Maluch + ”

Na ten moment nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będzie kosztowała budowa. Pierwsze szacunki mówią o kwotach rzędu od 4 mln do 4 mln 500 tys. zł. Kolejne 500 tys. zł przeznaczone zostanie na wyposażenie placówki. Wiadomo także, że około 3 mln zł miasto Chojnice otrzyma z programu „Maluch +”, realizowanego przez Ministrostwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Po powstaniu nowego żłobka, pierwsze piętro, które funkcjonuje jako obecny, zostanie sprzedane. Szacujemy, że uzyskamy z tej sprzedaży około 1 mln. Oznacza to de facto, że koszt nowego żłobka z budżetu miasta wyniesie około 1 mln zł - wylicza Adam Kopczyński.

Cztery grupy po 24 dzieci

Obecny miejski żłobek zabezpiecza miejsca dla 48 dzieci. Nowy obiekt ma pomieścić ich aż 96. Oznacza to, że uda się utworzyć cztery 24-osobowe grupy. To z kolei łączy się z zatrudnieniem dodatkowych osób, ponieważ na jedną taką gromadkę dzieci potrzebnych jest czterech opiekunów. - Do tego musimy zatrudniać minimum jedną pielęgniarkę, dwóch pracowników pomocniczych, administrację w postaci dyrektora i księgowej oraz trzy osoby do obsługi, tj. sprzątaczki i konserwatora. Łącznie nie powinniśmy przekroczyć 24, 25 etatów. Obecnie mamy ich 17 - mówi wiceburmistrz.

Katering

Wiadomo już także, że w koncepcie nowego żłobka nie uwzględniono kuchni, głównie ze względu na bardzo wysokie koszta jej powstania w tego typu obiektach. Adam Kopczyński zaznacza, że na terenie Chojnic, przy szkołach, jest „kilka świetnie funkcjonujących kuchni”, i to właśnie one będą zaopatrywały w posiłki, żłobkowe maluchy. - Osoby, które były zatrudnione w kuchni obecnego żłobka, to są trzy osoby, dwie kucharki i jedna intendentka, znajdą oczywiście zatrudnienie w naszych szkołach - deklaruje włodarz.

Z zapowiedzi Adama Kopczyńskiego wynika również, że rodzice oddający swoje pociechy do żłobka, nie powinni ponosić z tego tytułu większych kosztów niż obecnie. A jeśli tak, to nieznacznie. Placówka miała by ruszyć wraz z początkiem września w 2022 roku. Ma być czynna w godzinach od 6.00 do 16.15.

Anna Zajkowska