Przeżyjmy to jeszcze raz. Podsumowaliśmy 2018 rok

Przed nami sylwestrowa noc, w trakcie której będziemy życzyć sobie wszystkiego najlepszego na nowy rok, ale też wspominać to, co wydarzyło się w minionym roku. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podsumowanie roku w wielkim skrócie.

Zbliżający się koniec roku 2018 jest doskonałą okazją do dokonania wszelkiego rodzaju podsumowań. Przypominamy co nas bawiło, ciekawiło, zainteresowało, pasjonowało w minionych 12 miesiącach.   |  fot. red.

Styczeń

Na szczęście najdłuższa noc roku, a więc ta z Sylwestrowymi szaleństwami, w Chojnicach minęła bardzo spokojnie. Służby nie odnotowały żadnych groźnych sytuacji i zdarzeń. W pierwszy dzień 2018 roku na nudę nie narzekali aktywni mieszkańcy. Była więc kąpiel morsów, Bieg Noworoczny oraz mecz piłkarski. Biurowiec Mostostalu sprzedany. Kupiła go firma Regalux, która chce zbudować tam hotel nastawiony na pracowników przyjeżdżających do Chojnic ze wschodu, głównie z Ukrainy.

156 wolontariuszy kwestowało w mieście i gminie Chojnice. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała również w Chojnicach, tym razem dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Podczas 26 finału udało się w Chojnicach pobić rekord i uzbierać 134 263,73 zł!

O wielkim szczęściu może mówić pięciu wędkarzy, którzy dryfowali na krze na jeziorze Karsińskim w okolicach Swornegaci. W akcji ratunkowej wzięło udział pięć zastępów straży pożarnej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Chojnicach, podobnie jak w całym kraju, kobiety protestowały przeciwko odrzuceniu przez Sejm projektu "Ratujmy Kobiety". Organizacje kobiece wzburzone były też losem obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej prawo antyaborcyjne, pod którym podpisało się 400 tysięcy osób.

W jednym z wagonów na bocznicy kolejowej w Chojnicach odnaleziono zwłoki mężczyzny. Policję poinformowali pracownicy kolei, który mieli wyremontować wagon. Zmarł Edward Gabryś, radny rady miejskiej, przewodniczący komisji rewizyjnej i szef osiedla. Edward Gabryś urodził się w 1947 roku. Do Rady Miejskiej wrócił radny Marcin Łęgowski, który wygrał wybory uzupełniające. Błażej Chamier Cieminski został nowym komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach.

Luty

Rozpoczęła się batalia o … nazwy ulic. Ratusz nie zgadzał się z narzuconą przez wojewodę zmianą nazwy z ulicy Stanisława Rolbieckiego na Rotmistrza Pileckiego. Po wielu miesiącach i kilku rozprawach sądowych pozostała nazwa Rolbieckiego. Komendant chojnickiej policji Tomasz Hintz za piracką jazdę po ulicach Chojnic otrzymał mandat 1000 zł. Jego piracką jazdę przez skrzyżowanie ulic Gdańska – Drzymały – Wicka Rogali nagrał jeden z kierowców, sprawę opisał „Dziennik Bałtycki”. 

Firma RCI przestała remontować ChCK. Zastąpiło ją konsorcjum chojnickich firm Urbaniak Inwestycje Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Termowent Andrzej Gorlik i Marburk.

Marzec

Rozpoczęły się uroczystości świętowania jubileuszu 25-lecia nadania chojnickiej farze tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości Preludium rozpoczęło się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Prymasa Polski Ks. abp Wojciecha Polaka.

Wojewoda pomorski wezwał radę powiatu do wygaszenia mandatu dwójki radnych powiatowych – lekarzy Małgorzaty Kaczmarek i Tomasza Pajdaka. Radni tematu nie podjęli. Zdaniem wojewody oboje radni – Małgorzata Kaczmarek i Tomasz Pajdak - naruszyli ustawę o samorządzie, prowadząc działalność na mieniu powiatu. W kwietniu stracili oni swoje mandaty.

Wójt Zbigniew Szczepański chce, by każdy absolwent szkoły podlegającej gminie Chojnice przed jej ukończeniem pojechał do jednego z obozów koncentracyjnych na terenie Polski, by na własne oczy zobaczyć miejsca okrucieństw i by poznać historię oraz przekonać się jaki ludzie ludziom zgotowali los. Gmina sfinansuje bezpośrednie wyjazdy do wybranych przez szkołę obozów koncentracyjnych.

Kulminacyjnym punktem zebrania mieszkańców samorządu nr 3 były wybory nowego szefa. W miejsce zmarłego Edwarda Gabrysia mieszkańcy wybrali Macieja Kasprzaka. Radni Chojnic przyjęli „Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic”, czyli finansowanie in-vitro dla chojniczan. W ratuszu podpisano umowę na dostarczenie pięciu dużych, nowoczesnych i spełniających najwyższe normy spalania autobusów marki MAN.  Wcześniej miasto zamówiło trzy małe autobusy.

Kwiecień

Strażacy wspólnie ze strażnikami miejskimi rozpoczęli akcję montowania darmowych czujek tlenku węgla. Na początek takie urządzenia trafiły do 81 domów. W ratuszu doszło do spotkania właścicielek niepublicznych przedszkoli z burmistrzem Chojnic, dyrektorem oświaty i radnymi komisji edukacji. Przełomu w rozmowach o wyższej kwocie dotacji dla przedszkoli nie było.

Po uchwale zarządu powiatu chojnickiego dyrektor Leszek Bonna będzie zarabiał 17,5 tys. zł brutto miesięcznie. – To więcej niż minister zdrowia – grzmiała na sesji radna Mirosława Dalecka.

Ponad 2 mln zł wyłudziła od emerytów i rencistów Daria Z. z Chojnic. - To wierzchołek góry lodowej - twierdzi Krzysztof Rutkowski z firmy detektywistycznej, który interweniował przy ul. Sępoleńskiej w Chojnicach. Daria Z. już wcześniej miała kontakt z wymiarem sprawiedliwości a policja wobec niej prowadziła postępowanie w 2011, 2016 i 2017 r.

Maj

Chojniczanie stanęli do wspólnego zdjęcia przy stumetrowej fladze Polski. To pomysł lokalnego komitetu PiS-u na uczczenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Bianga przestał być trenerem Red Devils. Były trener reprezentacji Polski po awansie do Futsal Ekstraklasy pożegnał się z drużyną z Chojnic. Ślubowanie złożyli nowi radni Ludmiła Paczkowska oraz Sławomir Rząska (w miejsce Małgorzaty Kaczmarek i Tomasza Pajdaka).

Wójt gminy Chojnice chce podnieść tzw. becikowe za psy w gminie Chojnice do 1000 zł. Kwotę taką (refundacja poniesionych kosztów) otrzyma każdy, kto „adoptuje” psa z terenu gminy. Chojniczanki solidaryzowały się na Rynku w majowym Dniu Matki z dorosłymi niepełnosprawnymi i ich rodzicami okupującymi Sejm w proteście. Najważniejsze kwestie tych osób pozostają nadal nie rozwiązane. Była to akcja ogólnopolska Dzień Supermatki w ramach czarnego protestu feministycznego.

Czerwiec

Ignacy Guenther jako pierwszy w naszym regionie otrzymał odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”. I zachęca innych, by o nią występowali. Przemysław Cecherz został nowym trenerem Chojniczanki, z którą związał się rocznym kontraktem. 45-letni szkoleniowiec zastąpił Krzysztofa Brede, który pożegnał się z Chojniczanką po sezonie. Burmistrz Arseniusz Finster otrzymał absolutorium. Sesja absolutoryjna wbrew oczekiwaniom miała dość spokojny przebieg.

W chojnickim szpitalu trwa przebudowa, rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zakończył się właśnie jeden etap - dobudowany został budynek o powierzchni ok. 200 m2, gdzie teraz będą pod opieką i obserwacją pacjenci. Dzięki rozbudowie zwiększy się liczba łóżek wstępnej intensywnej terapii (z 2 do 3) oraz obserwacyjnych (z 5 do 8). Do dyspozycji lekarzy i pracowników będzie nowy sprzęt, który ułatwi poprawi pracę.

Gmina Chojnice kupiła trzy tysiące flag narodowych i za darmo przekaże je chętnym mieszkańcom. To oczywiście nie pod katem rozpoczynających się mistrzostw świata w piłce nożnej, ale zbliżającego się 100-lecia odzyskania niepodległości. Gmina Chojnice, zresztą podobnie jak i miasto, nie załapała się na rządowy program wsparcia finansowego budowy Otwartych Stref Aktywności dla mieszkańców.

Stare fotki na stulecie. W ratuszu odbyła się promocja albumu „Chojnice na starych fotografiach” w opracowaniu Jacka Klajny. To jedna z niespodzianek na stulecie niepodległości. Rozpoczęły się Dni Chojnic. W 2018 roku zagrali m.in. Big Band, Poparzeni Kawą Trzy i Wilki. Daniel Frymark i Aleksander Knitter ponownie znaleźli się w gronie nagrodzonych i wyróżnionych fotoreporterów z Pomorza w Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto.

Około 150 tysięcy zdjęć wpłynęło na światowy konkurs Olympus Global Open Photo Contest 2017-18. Nagrodzono i wyróżniono kilkudziesięciu fotografów z całego świata, w tym trzech Polaków. Jednym z nich jest chojniczanin, nasz redakcyjny kolega Aleksander Knitter. W ratuszu podpisano trzy umowy na realizację trzech dużych zadań – budowę nowego obiektu przy ul. Dworcowej, przebudowę ulicy Towarowej i budowę kilku ścieżek rowerowych w dzielnicy Dworcowej oraz budowę dworca autobusowego i przebudowę ul. Nad Dworcem.

Lipiec

Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Chojnicach odbył się protest. Dwudziestka mieszkańców protestowała przeciwko łamaniu prawa w kraju, przeciwko demolce Sądu Najwyższego i demokracji. W Chojnicach gościł marszałek Mieczysław Struk, który oprócz wręczenia wyróżnień w konkursie „Pomorskie dla Seniora” spotkał się też samorządowcami, by omówić najważniejsze sprawy i problemy w mieście, gminie i powiecie. W powiecie chojnickim tytuł „Zwyczajny - Niezwyczajny Senior” trafił w ręce Ewy Armady.

Miasto wygrało z wojewodą sprawę o nazwę ulicy. Nie jest to reprezentacyjna ulica Chojnic, nie leży w centrum, ale nazwisko jej patrona jest dla historii miasta bardzo cenne. Za sprawą rządzących i wojewody chciano "wygumkować" ulicę Stanisława Rolbieckiego, ale sąd się na to nie zgodził.

Po ciężkiej chorobie zmarł pierwszy burmistrz Chojnic po przywróceniu samorządu terytorialnego w 1990 roku Leszek Chamier Cieminski. Był burmistrzem dwa lata, od czerwca 1990 do października 1992. Tylko 2 proc. absolwentów II LO w Chojnicach nie zdało matury. To najlepszy wynik w powiecie chojnickim. Nieco gorzej wypadł „stary ogólniak”, a fatalne są wyniki w szkołach niepublicznych.

Sierpień

Gmina Miejska Chojnice uruchomiła już program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic. Skorzystały z tej możliwości pierwsze pary, które zgłosiły się do wyłonionych w konkursie placówek medycznych. Centrum miasta udekorowano flagami, jest to jedna z inicjatyw na stulecie polskiej niepodległości.

Gmina Miejska Chojnice zakupiła 280 flag w tym 140 w barwach Rzeczypospolitej oraz po 70 flag chojnickich i unijnych. Tragicznie zakończyło się przyjęcie weselne w Chojnicach. Zmarł jeden z uczestników biesiady, którego zwłoki zostały znalezione przy jednym z domów weselnych.

Radny Leszek Pepliński chce pozbyć się rowerzystów z centrum miasta, bo jak twierdzi, skarżą się turyści. Burmistrz Arseniusz Finster przyznał, że też o tym myślał, ale zaproponował, by sprawie przyjrzała się komisja. Ta wiadomość oburzyła chojniczan i ostatecznie pomysł upadł.

Wrzesień

Po raz kolejny inscenizacja szarży 18. Pułku Ułanów pod Krojantami przyciągnęła tysiące ludzi z całej Polski. Przed południem oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem poległych żołnierzy z tego pułku. Na sesji Rady Gminy, wójt Zbigniew Szczepański odczytał, list jaki wystosował poseł PiS Aleksander Mrówczyński do głównego sponsora Festiwalu Piosenki Żeglarskiej (ENEA S.A.) w związku, z tym, iż jeden z zespołów w charzykowskim koncercie wystąpił w koszulkach z napisem Konstytucja.

Uczniowie SP nr 5 nie muszą już mieć kompleksów. Co więcej, nowego boiska do piłki oraz drugiego boiska wielofunkcyjnego, bieżni czy oświetlenia mogą im teraz zazdrościć koledzy i koleżanki, którzy skończyli już naukę. Mocnym muzycznym akcentem zakończyło się tegoroczne Święto Powiatu Chojnickiego. Wieczorem w Parku 1000 - lecia wystąpił zespół Kombi, a wcześniej były inne koncerty oraz jarmark rękodzieła.

Przecięto wstęgę, poświęcono i oficjalnie otwarto nowy Ośrodek Zdrowia w Charzykowach. Otwarcie połączono z obchodami 25-lecia powstania Przychodni Wiejskiej w gminie. Na cmentarzu komunalnym pożegnaliśmy Mariana Nowaka, naszego współpracownika, kolegę, towarzysza wielu wydarzeń w mieście. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliższa rodzina, bliscy, znajomi oraz liczna grupa dziennikarzy oraz samorządowców.

Niesamowite widowisko! Nawet jeśli ktoś nie cierpi folkloru, po występie Mazowsza zakocha się w nim na zabój! Zespół Mazowsze wystąpił w Chojnicach na stulecie wolnej Polski. W mieście wybuchła dyskusja o planach prywatnego developera, który chciał zasłonić piękną panoramę miasta, którą można podziwiać idąc czy jadąc ulicą Gdańską czy Sukienników. Na szczęście chojniccy radni po krytycznych opiniach mieszkańców w ostatnim momencie wycofali się z tego pomysłu.

Październik

W małym przytulnym Kinie Kingsajz grzały się telefony i skrzynka pocztowa. Chojniczanie dopytywali o bilety na „Kler”, ale dzwonili i pisali również... przeciwnicy, którzy ostrzegali, że projekcja tego filmu to... grzech. Tytuł Zasłużonego Obywatela Chojnic odebrał Edmund Hapka. W Chojnicach na Starym Rynku pojawiły się transparenty „Nie dla Acta 2”. Ale przeciwko zagrożeniom dla internetu protestowała garstka chojniczan. Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Chojniczanie poznali nazwiska wszystkich kandydatów na burmistrzów, wójtów, radnych.

Zmarł mistrz piekarstwa Tadeusz Guentzel – właściciel najstarszej piekarni w Chojnicach. Odszedł ostatni z wielkich chojnickich piekarzy, dla którego etos i współpraca z ludźmi liczyły się na równi ze smakiem. Miał 95 lat.

Oddano do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale jak podkreślano, nawet podczas modernizacji cały czas pracował on na wysokich obrotach. Wartość inwestycji wyniosła ponad 5 mln zł. Szpital uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 3,2 mln zł. Chojnicka lecznica z własnych środków dołożyła 1,1 mln zł, ponad 700 tys. zł dołożyły samorządy powiatu chojnickiego (z czego 500 tys. zł da powiat chojnicki).

Przemysław Cecherz nie jest już trenerem Chojniczanki. Zastąpił go Maciej Bartoszek. W 14. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic triumfuje fotoreporter portalu chojnice.com Aleksander Knitter! Za swoje zdjęcie zrobione podczas Chojnickich Dni Fantastyki otrzymał Grand Prix. Poznaliśmy wyniki wyborów. W wyborach na burmistrza Arseniusz Finster otrzymał 10440 głosów, Bartosz Bluma 2842, a Leszek Redzimski 1490. na Mariusza Brunkę zagłosowało 835 mieszkańców, a na Artura Myszkowskiego 329. Wójtem gminy Chojnice został Zbigniew Szczepański.

Dramat na osiedlu w Chojnicach. Mąż w furii zabił żonę a potem próbował popełnić samobójstwo. W mieszkaniu przy ulicy Filomatów na osiedlu 700 - lecia pomiędzy małżonkami doszło do rodzinnej awantury. Stanisław Skaja nie będzie już starostą chojnickim. Zastąpi go dotychczasowy wicestarosta Marek Szczepański. Jego zastępcą będzie natomiast Mariusz Paluch. Skaja zostanie etatowym członkiem zarządu. To efekt zawartej umowy koalicyjnej w powiecie.

Listopad

Adam Kopczyński został nowym wiceburmistrzem Chojnic. Taką decyzję podjął burmistrz Arseniusz Finster. Piotr Stanke nadal będzie zastępcą wójta gminy Chojnice. Chojniczanie świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednym z punktów obchodów był koncert Marcina Wyrostka z zespołem Corazon

Wraz z ostatnią ligową kolejką w 2018 roku swoją pracę w Chojniczance zakończył  Maciej Chrzanowski, który pełnił w naszym klubie funkcję dyrektora sportowego, kierownika zespołu i w pewnych okresach także trenera bramkarzy. Po 1636 dniach od reaktywacji OSP Chojnice do Chojnic prosto z fabryki trafił nowy wóz bojowy GBA. Swoje Volvo FL 280 4x4 z automatyczną skrzynią biegów i dobrej jakości osprzętem strażacy zaprezentowali na Starym Rynku w Chojnicach.

Grudzień

Otwarto lodowisko na Starym Rynku. W gminie Chojnice rozstrzygnięto dwa konkursy na stanowiska sekretarza urzędu oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Sekretarzem została Lucyna Zawiszewska, a dyrektorką GOPS Beata Pryba. Po długiej przerwie spowodowanej remontem otwarto Chojnickie Centrum Kultury.

Chojniccy radni przyjęli budżet na 2019 rok. Radni sprawili też sobie prezent pod choinkę i przegłosowali podwyżkę … własnych diet o ok 230 zł miesięcznie. Wójt Zbigniew Szczepański po raz kolejny przygotował budżet, który zaakceptowali wszyscy radni. Mimo dziesięciomilionowego deficytu wszyscy radni byli dziś za przyjęciem budżetu gminy Chojnice. Na początku grudnia „gruchnęła” wiadomość, że w ratuszu rozważano „zatrudnienie” w szkołach zewnętrznej firmy sprzątającej.

Olek Knitter. Zdjęcia: Olek Knitter, Marian Nowak, archiwum

Zapisz