Przemysłowe oświetlenie LED – zastosowanie i zalety

Lampy LED są najprężniej rozwijającą się technologią oświetlenia. Stosowanie lamp LED-owych przynosi wiele korzyści, dlatego zyskały one uznanie również w przemyśle.

Wykorzystanie technologii oświetleniowej LED w przemyśle pozwala nie tylko zredukować koszty zużywanej energii elektrycznej, ale również oświetlić ściśle zdefiniowane obszary w halach fabrycznych.   |  fot. (nad.)

Technologia LED pojawiła się na rynku w latach 60. XX wieku, a za jej wynalazcę uważa się amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka jr. Na wzrost popularności LED-ów obecnie miała wpływ dyrektywa Unii Europejskiej z 2009 roku, która obrała za cel wycofanie z rynku żarówek o klasie energetycznej C.

Lampy LED w przemyśle

Okazało się, że lampy LED-owe doskonale sprawdzają się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w zakładach przemysłowych i miejscach pracy. Technologia LED-owa jest tak skonstruowana, że umożliwia działanie lamp nawet w trudnych warunkach (np. przy niskim, albo niestabilnym napięciu). Zakłady przemysłowe mogą być oświetlane pojedynczymi diodami, albo całymi modułami, w zależności od potrzeb. Moc emisyjna lamp LED jest na tyle duża, że używa się ich w motoryzacji, lampach ulicznych, architekturze, a nawet na billboardach.

Rodzaje przemysłowego oświetlenia LED

Wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia LED dla przemysłu: ogólne (emituje ono światło równomiernie w całym pomieszczeniu), miejscowe (jest ono przeznaczone dodatkowo dla miejsc wymagających dobrej widoczności) i złożone (jest połączeniem oświetlenia ogólnego i miejscowego). Poza lampami oświetlającymi główne pomieszczenie, w zakładzie czy biurze powinny znajdować się pojedyncze źródła światła przeznaczone do rozjaśnienia miejsca pracy każdego zatrudnionego.

Na rynku funkcjonują specjalistyczne firmy, które posiadają w swoim asortymencie lampy LED dla przemysłu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest: gomarplus.pl/sklep/c,16,lampy-przemyslowe-led.html. Jest to polski producent oświetlenia, który działa na rynku już od 2001 roku.

Zalety przemysłowego oświetlenia LED

Główną zaletą przemysłowych lamp LED jest ich energooszczędność. Ponad to emitują one niewielki poziom CO2. Ich żywotność jest niezwykle wysoka i wynosi nawet 50 000 godzin, gdzie dla porównania w przypadku zwykłych żarówek, wartość ta waha się od 1000 do 20 000 godzin. Poza tym, w technologii LED możliwe jest uzyskanie każdej barwy światła. Istnieją dwa rodzaje diod LED: 50-150mW i 1-5W. Ogromną zaletą technologii LED-owej jest możliwość zastosowania jej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Poza tym, oświetlenie tego typu charakteryzuje się niską awaryjnością i niewielką wagą. Dodatkowo, diody LED są przyjazne dla środowiska (nie posiadają rtęci, nie wydzielają również promieniowania IR i UV). Ogólnie rzecz biorąc stosowanie lamp LED-owych wiąże się z ponoszeniem niskich kosztów za eksploatację. Takie oświetlenie jest nie tylko tańsze, ale również bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Używanie diod LED ma zatem wiele zalet, które widocznie wpływają na komfort użytkowania.

(mat. partnera)