Przedsiębiorstwo spedycyjne - czyli jakie?

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z terminem „spedycja” i nie byłeś pewny co do jego znaczenia? Myślisz, że transport i spedycja to jedno i to samo?

Spedycja jest działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towarów.   |  fot. ilustr.

Rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe usługi związane z przewozem towarów sprawia, że na rynku coraz więcej firm oferuje rozszerzone usługi transportowe, czyli spedycję. Czym dokładnie zajmuje się spedycja? Z jaką firmą spedycyjną warto podjąć współpracę? Przekonajmy się.

Czym jest spedycja?

Spedycja jest to rodzaj działalności polegający na organizowaniu przewozu towarów. Przedsiębiorstwo specjalizujące się w spedycji na co dzień wykonuje szereg czynności związanych z kompleksową organizacją transportu, od dopasowania środka transportu przez rozładunek po doradztwo w zakresie optymalizacji całego procesu. Usługi spedycyjne obejmują między innymi:

● utrzymanie kontaktu z przewoźnikami,

● ubezpieczenie przewożonego towaru,

● doradztw w zakresie doboru środków transportu,

● sfinalizowanie wszystkich formalności związanych z transportem,

● kontrolowani przesyłek,

●  załadunek i rozładunek towarów,

● zorganizowanie odprawy celnej.

By móc zrealizować swoje cele, przedsiębiorstwo spedycyjne zazwyczaj współpracuje z wieloma podmiotami, takimi jak firmy transportowe, porty lotnicze, czy jednostki administracyjne związane z odprawą celna i transportem.

Przedsiębiorstwo transportowe a przedsiębiorstwo spedycyjne

Jak można łatwo zauważyć spedycja oraz transport to dwie branże, które bardzo blisko ze sobą współpracują, z tym że działalność przedsiębiorstwa transportowego ma charakter wykonawczy. Obowiązki i odpowiedzialność przewoźnika ograniczają się najczęściej do bezpiecznego przewozu towarów z miejsca w miejsce, spedycja obejmuje znacznie szerszy zakres usług. Firma spedycyjna w praktyce wyręcza swojego zleceniodawcę we wszystkich czynnościach związanych z procesem przewozu i tylko informuje klienta, na jakim etapie znajduje się transport. Przedsiębiorstwo spedycyjne także nie zawsze posiada własną flotę pojazdów. Zdarza się, że sama korzysta z usług przedsiębiorstwa transportowego jako swojego podwykonawcy. 

Jak znaleźć dobrą firmę spedycyjną?

Kiedy szukasz partnera wśród przedsiębiorstw spedycyjnych dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę na doświadczenie oraz rzetelność świadczonych usług. Jeżeli jesteś zainteresowany spedycją międzynarodową, potrzebujesz kogoś, kto zna branżę od podszewki i posiada opracowane procesy spedycyjne dla kilku krajów, jak na przykład przedsiębiorstwo spedycyjne - emarathon.eu. Warto także zainteresować się przed rozpoczęciem współpracy, na jaki poziom komunikacji możesz liczyć. Szybko i sprawnie reagujący na zmiany spedytor to firma, która zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę. 

Wiesz już teraz, że spedycja to coś więcej niż transport. Jest to kompleksowa usługa zawierająca w sobie przewóz oraz opiekę nad całym procesem administracyjnym związanym z transportem towarów. Posiadając tego rodzaju wiedzę, z pewnością wiesz już czego oczekiwać od firmy spedycyjnej, z którą będziesz współpracował w przyszłości.

(materiał zewnętrzny)