Przed nami Europejska Noc Muzeów. Będzie się działo!

19 maja obchodzona będzie Europejska Noc Muzeów. Przed nami sporo spotkań i wystaw, a także m.in. nocna wędrówka po mieście czy nocne spotkanie na ... cmentarzu.

Już po raz kolejny chojnickie placówki muzealne będą dostępne po zmroku, w ramach Europejskiej Nocy w Muzeum.   |  fot. arch.

Muzeum Historyczno – Etnograficzne zaprasza do Bramy Człuchowskiej m.in. na spotkania: Kim jest konserwator i dlaczego potrzebny jest w każdym muzeum – prezentacja najcenniejszych muzealiów po konserwacji, Życie codzienne mieszkańców Kaszub południowych, o kulturze mieszczańskiej i cechowej od czasów średniowiecza w Chojnicach, nocne rozmowy o Hermanie Hanie – przy obrazie Mistrza na wystawie Signum św. Jana Chrzciciela czy też zabawę w muzealnych detektywów.

W kolekcji historyczno - regionalnej im. A. Makowskiego przy ul. Drzymały będzie można posłuchać muzealnych opowieści o Albinie Makowskim i jego rodzinnej kolekcji urządzonej w duchu gabinetu osobliwości w tradycyjnym mieszczańskim wnętrzu XIX-wiecznej kamienic, będzie też specjalna niespodzianka tegorocznej– prezentacja nowego nabytku muzeum – malarskiej Panoramy Chojnic z 1901 roku.

W muzeum Janusza Trzebiatowskiego przy ul. Sukienników 16 odbędzie się wystawa Andrzeja Lorbieckiego - II wojna światowa w wykopaliskach, będą też spotkania z Zbigniewem Rudnikiem – pracownia witrażu, Łukaszem Trzcińskim – o skarbach w ziemi ukrytych oraz Jarosławem Arkuszyńskim - nie święci garnki lepią.

Od 20.00 zaplanowano rodzinną nocną wędrówkę po Chojnicach. Zbiórka przy fontannie. Trasa wędrówki – z przewodnikiem harcerskim - będzie wiodła ulicami Starego Miasta wraz ze zwiedzaniem podziemi Zespołu Szkół i murów średniowiecznych. Każda grupa będzie wędrować ok. 45 minut i słuchać opowieści o Chojnicach. Ostatnie wyjście grupy o godzinie 22.30.

Również odbędzie się plenerowa wystawa fotografii Daniela Frymarka o chojnickich zabytkach. Będzie też zwiedzanie ratusza (o godz.19, 20, 21).  fosie miejskiej wystąpi o 17.00 Witek Muzyk Ulicy, a o 20.00 zaplanowano piknik kawaleryjski. O 20.00 i 22.00 można będzie zwiedzać bazylikę mniejszą wraz z kryptą z przewodnikiem. W kościele gimnazjalnym o 20.00  koncert Big Bandu, a o 21.00 zwiedzanie.

Oprócz tego będą pokazy Bractwa Rycerskiego wraz z zabawami plebejskimi, gry i zabawy średniowieczne, wystawa Jakuba Orpiszewskiego, wystawa Bogdana Kuffla, spotkanie o przywracaniu świetności zabytkom chojnickim z Jarosławem Urbańskim, pokaz filmu dedykowanego wszystkim polskim muzeom na Noc Muzeów 2018 – Opowieść o historii Łazienek Królewskich oraz zaginionych dziełach z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

A dla fanów ciekawych wydarzeń będzie też nocne spotkanie … na cmentarzu parafialnym („stary” cmentarz). Na 21.00 i 22.00 zaplanowano przemarsz z pochodniami do grobów zasłużonych chojniczan z przewodnikiem. Na wystawy zaprasza też Wszechnica Chojnicka, a pracownia ChCK zaprasza na 19.00 na warsztaty z rysunku i rzeźby.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wszystkie szczegóły – miejsca oraz godziny wydarzeń - tutaj.

Zapisz

  1. 19 maja 2018  15:03   To lepsze niż mecz tej ...   miłosz

    To lepsze niż mecz tej zbieraniny zwanej Chojniczanka a która Chojniczanką nie jest z Chrobrym Głógów.

    1
    0
    Odpowiedz