Prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć?

Państwowy system opieki zdrowotnej nie spełnia potrzeb większości z nas. Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty czy trudność w dodzwonieniu się do placówki i umówienia wizyty lekarskiej – to tylko niektóre z problemów.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy często decydują się na korzystanie z prywatnych usług medycznych.   |  fot. nadesł.

Czy znając realia państwowej służby zdrowia, warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne? 

Czym się różni ubezpieczenie prywatne od państwowego?

Każdy pełnoletni, pracujący obywatel, który co miesiąc odprowdza składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ma zagwarantowany dostęp do darmowej opieki medycznej. Dotyczy to zarówno wizyty u lekarza rodzinnego, specjalisty, specjalistycznych badań czy leczenia szpitalnego. Składka ta jest obowiązkowa i nie ma prawnej możliwości, aby zrezygnować z jej opłacania.

Dla odmiany, prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne. W ramach miesięcznie opłacanej składki, ubezpieczony otrzymuje dostęp do określonego pakietu usług. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zastępuje jednak ubezpieczenia państwowego i nie gwarantuje tak szerokiego dostępu do usług medycznych. Stanowi natomiast jego skuteczne uzupełnienie.

Zakres ubezpieczenia prywatnego

To, jaki zakres ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Bez względu jednak na to, ofertę którego z nich wybierzemy, zwróćmy uwagę na kilka jej elementów:

zakres usług – rodzaj świadczeń medycznych, które możemy zrealizować za darmo w okresie obowiązywania ubezpieczenia prywatnego,

dostęp do lekarza specjalisty – informacja do jakich specjalistów mamy darmowy dostęp i ile razy możemy skorzystać z ich usług w ciągu roku (w droższych polisach dostęp może być nielimitowany),

czas oczekiwania na wizytę – maksymalny czas, jaki spędzimy czekając na wizytę lekarską (często są to krótkie terminy), 

liczba i lokalizacja placówek –  możemy sprawdzić, gdzie znajdują się placówki i czy nie są zbyt oddalone od naszego miejsca zamieszkania,

karencja na usługi medyczne – określa, ile należy czekać na możliwość zrealizowania usługi medycznej od momentu wykupienia ubezpieczenia.

Co daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie przydaje się tam, gdzie system państwowy niedomaga. Posiadacze polisy nie doświadczą więc długich kolejek do lekarzy a wizytę do specjalisty można umówić nie mają skierowania. Ubezpieczenie gwarantuje także dużo krótszy czas oczekiwania na specjalistyczne badania, takie jak USG, rezonans czy tomografię.

Prywatne ubezpieczenie ma też inną zaletę – wizyta lekarska umawiana jest na konkretną godzinę, dzięki czemu omijamy kolejki. Możemy też liczyć na dłuższą konsultację z lekarzem, który ma dla nas więcej czasu. Prywatna polisa ułatwia też dostęp do rehabilitacji i badań profilaktycznych, które możemy wykonywać częściej niż według limitów w NFZ.

Na co zwrócić uwagę?

Państwowe ubezpieczenie daje dostęp szerokiego wachlarza usług medycznych. Prywatne natomiast, posiada w tej kwestii konkretne limity. Oznacza to, że dostęp do niektórych usług, może być ograniczony lub dodatkowo płatny, co jest uzależnione od wersji polisy (i zawartych w niej rozszerzeń), którą wykupimy. Najbardziej kompleksowe ubezpieczenia są oczywiście tymi droższymi.

Pamiętajmy też, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia, jeśli nasza choroba jest wynikiem spożycia alkoholu lub zażycia środków odurzających, jest efektem próby samobójczej, powstała w wyniku działań przestępczych lub jest następstwem wad wrodzonych. Informacje na temat tego rodzaju wyłączeń zawsze zapisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Czy warto kupić ubezpieczenie?

Prywatnie kupiona polisa może okazać się dużym wsparciem dla tych osób, które potrzebują dość często korzystać z usług specjalistów. Tam gdzie system państwowy zawodzi, prywatne ubezpieczenie będzie bardzo przydatne i jednocześnie dużo tańsze, niż prywatne wizyty u lekarzy. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie zastąpi ono ubezpieczenia państwowego.

(mat. partnera)