Promocja wydawnictwa Chojnice na fotografii lotniczej 1991 – 2021

W piątek (14.01.) o godz. 17 w Centrum Edukacyjno – Wdrożeniowym przy ul. Piłsudskiego odbędzie się promocja wydawnictwa J. Klajny „ Chojnice na fotografii lotniczej 1991 - 2021". To kolejna pozycja autora zrealizowana w ramach stypendium burmistrza.

Po promocji będzie można otrzymać publikację bezpłatnie.   |  fot. ilustracyjne

Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały w odstępie 30 lat. W sierpniu 1991 r. na PGR-owskich polach pomiędzy Chojnicami,  a Nieżychowicami urządzono lądowisko dla samolotów. Za opłatą, mieszkańców Chojnic woziły dwa aeroklubowe samoloty: An-2 i Wilga 35. Lot trwał ok. 15 min i obejmował dwa okrążenia Chojnic i jedno kółko nad Jeziorem Charzykowskim. 

Archiwalne zdjęcia wykonał z pokładu Wilgi 35, porucznik Jacek Klajna, oficer 22 batalionu radiotechnicznego w Nieżychowicach, aparatem ZENIT TTL z obiektywem Helios 44M-4. Współczesne zdjęcia wykonała „dronem” chojnicka firma Art-Sky.

Jacek Klajna – ur. 30 lipca 1964 roku w Chojnicach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach - matura 83. Żołnierz zawodowy Wojska Polskiego w latach 1983 – 2010 - obecnie na emeryturze. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu; studia podyplomowe ukończył w Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie i w Toruniu. Rysownik amator, grafik i projektant.

Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-historycznego „Chojniczanin.pl”. Członek kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Chojnickiego”.  W latach 2014-2018 radny Rady Miejskiej w Chojnicach, a od 2018 r. radny Rady Powiatu Chojnickiego i przewodniczący komisji „Edukacji, kultury, sportu i promocji powiatu chojnickiego”.    

Opracował i wydał dwa tomy albumu „Chojnice na starych fotografiach” zawierające fotografie miasta: od najstarszych, XIX wiecznych, do roku 1948. Autor kilku cyklów rysunków: „Dawne Chojnice”, „Chojnickie kamienice”, „Zabytki Chojnic”, „Współczesne Chojnice”, „Dawny Gdańsk”, „Dawna Bydgoszcz” oraz krótszych serii przedstawiających miasta i miejscowości pomorskie (Malbork, Człuchów, Tuchola, Charzykowy).          

(red.)