Promenada w Swornegaciach inna niż w Charzykowach

Ważne plany dla rozwoju Swornegaci zatwierdzili gminni radni. – Plany te obejmują prawie połowę tej pięknej kaszubskiej wsi – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Wójt Zbigniew Szczepański przyznaje, że w najbliższych latach będą zmiany w Swornegaciach.   |  fot. (olo)

Swornegacie mogą spokojnie konkurować z Charzykowami o palmę pierwszeństwa w sezonie turystycznym, a zdaniem wielu „Swory” są nawet bardziej atrakcyjne. Władze gminy Chojnice również zauważają potencjał tej miejscowości. Od dawna trwają dyskusje o budowie promenady w Swornegaciach. Nie wszystkim ten pomysł się podobał. Udało się jednak znaleźć kompromis.

Niechętnie przez RDOŚ widziana była taka promenada, jak w Charzykowach. My to szanujemy, nie tylko dlatego, że nie mamy wyjścia, ale ten pomysł się nam podoba. Wprowadziliśmy takie zapisy, że na promenadzie w Swornegaciach nie będzie asfaltu, polbruku, betonu, a nawierzchnia przepuszczalna np. szutrowa o wyższym standardzie. Ta nasza pseudo - promenada będzie się nazywała ciąg pieszy z funkcją dydaktyczno - edukacyjną o szerokości 2,5 metra – wyjaśnia wójt Zbigniew Szczepański.

Ścieżka będzie miała długość ok. 1,5 km. Planowane są na niej ławeczki i oznakowanie roślin. Jednak jest zakaz jej… oświetlenia. – Nie wolno tego oświetlić, żeby kaczki i roślinki dobrze się czuły i żeby była zachowana dziewiczość tego miejsca. Jednak w perspektywie dwóch trzech lat za 2,5 mln chcemy zbudować ulicę Podgórną, czyli główną drogę na plażę, i tam będzie oświetlenie – wyjaśnia wójt Szczepański.

Zgodnie z planami jest też zielone światło do zmian przy plaży, chociażby remont lub budowa nowego amfiteatru. – Dopuszcza się też budowę nowych obiektów kubaturowych związanych z obsługą plaży lub amfiteatru. Mam na myśli chociażby tymczasowy posterunek czy też miejsce dla policji, woprówkę czy zaplecze socjalne z toaletami, bo czasy „tojtojów” już się skończyły – mówi Szczepański. - To dla nas wyzwanie na najbliższe lata – dodaje wójt Szczepański.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

  1. 7 grudnia 2017  12:45   A czy Pan "Wierzę w ...   sworak

    A czy Pan "Wierzę w Mateusza" ma w planach poprowadzić promenadę to licytowanej przystani Kusznierewicza?

    14
    1
    Odpowiedz