Program ochrony gminnych zabytków

16 obiektów w rejestrze i prawie 400 w ewidencji zabytków - to spora historyczna i kulturowa spuścizna gminy Chojnice. Jak o nią dbać? W tym roku powstały dwa kluczowe opracowania na ten temat.

W 2017 roku będzie można oczekiwać remontu jednego z najcenniejszych zabytków gminy Chojnice, kościoła w Ciechocinie.   |  fot. (ro)

Pierwszy z nich to program ochrony zabytków do 2020 roku – na razie jako materiał wyjściowy do dyskusji dla radnych, ale już niebawem wdrażany w życie. - Największe bogactwo posiadamy w południowej części gminy a szczelnie na obszarze Kosznajderii - informuje wójt Zbigniew Szczepański. 

Gwoli ścisłości, w rejestrze zabytków są takie obiekty, jak: kościoły w Ciechocinie, Ostrowitem, Moszczenicy, Ogorzelinach, Swornegaciach, chata podcieniowa w Silnie, zespół pałacowo - parkowy w Szlachetnej, dworki w Zbeninach, Krojantach Czartołomiu, Jarcewie, Lichnowach, cmentarze w Ciechocinie i Lichnowach. Największy kłopot jest z pałacem w Zbeninach, po którym pozostała właściwie tylko kolumnada frontonu.

Wprawdzie obecny właściciel rozpoczął odbudowę ale dobór materiałów zaniepokoił wojewódzkiego konserwatora zabytków. - To swego rodzaju wandalizm, oczekuję stanowczych decyzji ze strony konserwatora – dodaje Szczepański. Kolejne obiekty maja być wpisane do rejestru zabytków m.in.: cmentarz w Angowicach, dom młynarza w Chocińskim Młynie, chata w Powałkach, wyłuszczarnia nasion w Klosnowie, pałac w Nieżychowicach czy wreszcie wykopaliska w Ostrowitem.

Są też dobre wieści w sprawie zabytków. Z funduszy, jakimi dysponuje LGD Sandry Brdy, 200 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na remont kościoła pw. Św. Marcina W Ciechocinie. - Trzeba tam wymienić okna, wzmocnić dach i ściany wyjaśnia Grażyna Malatyńska, prezes LGD Sandry Brdy. - Kilka lat wcześniej z tego samego źródła współfinansowaliśmy remont kościoła w sąsiednim Ostrowitem.

Niezależnie od rejestru zabytków, aktualizacji uległa także ewidencja zabytków. Nowe karty obiektów otrzymały  ewidencja po aktualizacji: cmentarze w Angowicach, Charzykowach, Doręgowicach, Gockowicach (rodowy), Jarcewie (ewangelicki i katolicki), Kopernicy, Krojantach, Lichnowach, Moszczenicy, Ogorzelinach, Ostrowitem, Pawłowie, Powałkach, Sławęcinie, budynki mieszkalne w Zbrzycy, park dworski w Ciechocinie,

Cala ewidencja liczy 385 pozycji. Są to dworki, budynki mieszkalne, gospodarcze, szkoły, cmentarze, obiekty przetwórstwa rolnego (mleczarnie, gorzelnie), kapliczki przydrożne itp. Aktualizacja ewidencji przebiegała w dwóch etapach: w kwietniu i maju 2016 r prace terenowe oględziny wszystkich obiektów ujętych w kartach z 2009 roku, obiektów nie posiadających takiej karty a umieszczonych w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

W drugim półroczu wykonano pełną dokumentację: opisy charakterystykę obiektu ze stanem zachowania wartości zabytkowej obiektu. Kilka obiektów utraciło wartość zabytkową: budynki mieszkalne w Chojniczkach, Kłodawie, Nowej Cerkwi  Nowym Dworze, dwór w Cołdankach, „Poniatówka” w Jeziorkach, krzyż przydrożny w Lotyniu. W opracowaniu są tez wyszczególnione 17 obiekty niezachowane, w większości budynki mieszkalne bądź gospodarcze.

 (ro)