Problem ze światłami w mieście jest od dawna i wraca jak bumerang

Jak bumerang powraca problem z synchronizacją świateł na głównej arterii miasta. Często zdarza się bowiem, że trzeba stać na wszystkich światłach po kolei. Radni widzą też nowe zagrożenie przy ul. Brzozowej.

Problem z wyjazdem w lewo ze Swarożyca jest od dawna, szczególnie w godzinach szczytu i wielu kierowców jedzie na czerwonym, blokuje ruch lub po prostu długo czeka.   |  fot. (olo)

Temat problemu z sygnalizacją i ogólnie wyjazdem ze skrzyżowania Swarożyca – Wysoka – Sukienników pojawia się często w dyskusjach, wraca też na obrady rady miejskiej za sprawą m.in. Andrzeja Gąsiorowskiego. Ostatnio zwrócił na to uwagę również Bogdan Kuffel. I każdy, kto jeździ po Chojnicach samochodem potwierdzi, że często zdarza się, że trzeba stać na wszystkich lub większości świateł w głównym ciągu komunikacyjnym.  Dodatkowo, szczytem marzeń jest, aby wyjechać ze Swarożyca w lewo w godzinach szczytu bez stania kilku długich zmian świateł.

- Coś się chyba dzieje z tą synchronizacją świateł na naszej głównej arterii, czyli na Gdańskiej. Jeżeli się wyjeżdża z ul. Wysokiej w prawo czy ze Swarożyca w lewo… Tam jest bardzo krótki czas, żeby to zrobić. I są momenty, że ktoś tam ruszy za późno, czy może jest za mało czasu i stoją samochody. Pytanie, co zrobić? Czy wydłużyć tam czas tego przejazdu? Czy zmniejszyć czas wyjazdu z Wysokiej w prawo? No, nie wiem. Są nieraz tam korki. A już zimą, nie mówię, jeżeli ktoś nie zareaguje wcześniej i nie wyłączy, tutaj z miasta, i nie zrobi na pulsacyjne, to duże samochody po prosty mielą kołami i nie ruszą. I wtedy jest zakorkowanie. Coś chyba trzeba poprawić - mówi radny Kuffel.

Na pewno warto się nad tym tematem zastanowić, bo wówczas skróci się czas przejazdu przez miasto, mniej będzie stania w godzinach szczytu w korkach, a przez to mniej spalin „zostanie” w mieście.  Pojawiają się też pytania o możliwe utrudnienia drogowe przy nowym sklepie „Dino”, który powstaje przy ulicy Brzozowej. - Ja nie mam nic do lokalizacji tego sklepu „Dino”, który tam jest. Ale mówię, że będziemy tam mieli korki, ponieważ jak ktoś będzie jechał z góry z Dworcowej i będzie chciał do „Dino” skręcić, a więc wykonać lewoskręt, to będzie stał i będzie blokował przejście. No, nie wiem, ale może się mylę, może taki punkt wymusi spowolnienie ruchu – dodaje Kuffel.

Sytuacja ta przypomina problem z lewoskrętem do „Lidla” przy Bytowskiej czy przy McDonald`s, gdzie czasami tworzą się korki przez brak miejsca na pasy zjazdu. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o mądrym i jak najmniej kłopotliwym rozwiązaniu. „Dino” powstaje przy drodze powiatowej i zarządza tym Zarząd Dróg Powiatowych.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 17 lipca 2018  20:54   mieszkaniec   anonim

  najbardziej jestem zadowolony ,kiedy jest awaria sygnalizacji ,wtedy nie ma żadnego auta na Swarożyca

  3
  0
  Odpowiedz
 2. 17 lipca 2018  20:51   Mieszkaniec   anonim

  bardzo jestem zadowolony kiedy jest awaria sygnalizacji,wtedy nie ma żadnego auta.

  3
  0
  Odpowiedz
 3. 15 lipca 2018  15:01   Lewoskręt ze Swarożyca i prawoskręt z Wysokiej NAPRZEMIENNIE   Kierowca

  Proponuję zrobić lewoskręt ze Swarożyca i prawoskręt z Wysokiej naprzemiennie, bezkolizyjnie. Kierowcy wyjeżdżający na prawoskręcie z Wysokiej w Gdańską blokują wyjazd kierowcom wyjeżdżającym w lewo ze Swarożyca w Gdańską. Gdy światła będą zapalać się naprzemiennie i bezkolizyjnie, problem zniknie. Poza tym należy skrócić długość zielonych świateł na tym skrzyżowaniu dla jadących na wprost Gdańską w oba kierunki, bo świecą się za długo.

  3
  0
  Odpowiedz
 4. 11 lipca 2018  05:59   rondo   Chojniczanin

  Prosi sie w Chojnicach rondo na Tucholskiej Gdanska i skrzzowanie Koscierska Mlodziezowa i wyloczenie swiatel kolo Carrefour w dni swiateczne i gdy teraz sa wolne dni od handlu. A ten fachowiec od swiatel w Chojnicach to powinien dostac Nagrode NOBLA za synchronizacje.

  3
  0
  Odpowiedz
 5. 10 lipca 2018  22:16   Haha   anonim

  W GCH jak zwykle problem UM specjalisty

  0
  2
  Odpowiedz
 6. 10 lipca 2018  22:14   Dopiero sie zacznie...   Kleks

  Jak nam WORD-zik otworzą. Cierpliwości:)

  2
  0
  Odpowiedz
 7. 10 lipca 2018  20:10   Proponuję...   maly

  wyłączyć lewoskręt z gdańskiej w okrężną (przy starym szpitalu) jeśli nie stoją samochody na pasie do skrętu w lewo. Kolejny taki przypadek przy carrefour. Bez sensu zapala się zielone światło dla skręcających z gdańskiej w lewo do marketu jeśli nie ma na tym pasie aut. W obu przypadkach traci się po kilkanaście sekund i jednocześnie zmniejsza się płynność przejazdu ulicą gdańską.

  3
  0
  Odpowiedz
 8. 10 lipca 2018  19:29   LUDZIE!!!   qwe

  Dajcie prawoskręt warunkowy ( zieloną strzałkę) po obu stronach i po problemie !!

  1
  0
  Odpowiedz
 9. 10 lipca 2018  15:14   Ostatnio jeździłem wiele po ... (1)   Svenson

  Ostatnio jeździłem wiele po Chojnicach .Daje się zauważyć brak prawo i lewoskrętów.Na Swarożyca wystarczy prawoskręt i przeniesienie przejścia dla pieszych na wysokość schodów do Domu Kultury(odpadną światła na przejściu).Na Wysokiej to samo, prawoskręt i mocno się rozluzni.Dodam,że widze tam możliwość dość taniego wybudowania tych prawoskrętów.Dodam też ,że na Politechnice Szczecińskiej jest wydział "Organizacja Ruchu Miejskiego".Myślę,że za niewielkie pieniądze można zamówić analizę i fachowcy wypowiedzą się co i jak można zrobić ?

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 17 lipca 2018  07:27   Dużo głupszej wypowiedzi ...   Polakson

   Dużo głupszej wypowiedzi dawno nie czytałem. Nawet hejterskie wstawki mają więcej logiki, bo to tylko hejt, a ty twoje wypociny traktujesz serio. Jakiś emigrant, będzie organizował ruch ludziom, którzy tu żyją. Do czego to doszło?

   1
   0
 10. 10 lipca 2018  13:55   Kierowca (1)   Kierowca

  Na Swarożyca to jest jakaś porażka niech wkońcu coś tam zrobią bo są wiecznie korki. A niektórzy kierowcy mają taki zapłon, że tam na zielonym 2 auta przejadą a kolejne 5 stoi dalej. Tragedia

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 13 lipca 2018  22:53   Prawda...   łoś super ktoś

   Jedynka, rura, dwójka rura a nie szuka jedynki, zanim jeszcze zwolni hamulec, kurde jedni to mają jaja zrosłe...

   0
   0