Prawdziwe święto dla wszystkich pasjonatów militariów

Już tylko kilka dni dzieli nas od wyjazdu na największą imprezę militarną w tej części Europy - XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" - Borne Sulinowo 2017.

Tradycyjnie - jak co roku - do Bornego Sulinowa wybiera się "militarne" towarzystwo z Chojnic, które z roku na rok stanowi coraz liczniejszą grupę.   |  fot. D. Wałdoch

Na tę imprezę ludzie kochający militarystykę czekają cały rok. Zlot w Bornem Sulinowie to "Mekka" wszystkich pasjonatów tego tematu. Okazja do podsumowania wszystkiego co udało nam się osiągnąć w minionym roku, wymiana doświadczeń, nawiązanie nowych znajomości i dobra zabawa.

Oficjalne Zlot rozpoczyna się w czwartek 17.08. i potrwa do niedzieli 20.08. ale pierwsi zlotowicze meldują się na polu namiotowym już tydzień wcześniej od oficjalnego terminu imprezy. Oprócz niezliczonych pojazdów militarnych różnego typu, oręża i umundurowania prawie wszystkich armii świata, impreza w Bornem Sulinowie zaskakuje widzów inscenizacjami batalistycznymi w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, ogromne zainteresowanie wzbudzają też pokazy kawaleryjskie jazdy konnej.

Jak wynika z zapowiedzi, tegorocznym tematem przewodnim Zlotu mają być wojska powietrzno - desantowe. Odbędzie się m.in. inscenizacja obrazująca skoki spadochronowe z bojowej wysokości na pamiątkę desantu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego pod Arnhem w ramach operacji "Market - Garden". Inscenizacja niezwykle widowiskowa, która przyciągnie tłumy widzów na borneńskie lotnisko polowe. Program - tutaj

Borne Sulinowo jest miastem położonym w południowo-zachodniej części powiatu szczecineckiego 24 km na południowy zachód od Szczecinka. Dojechać do niego można jadąc ze Szczecinka drogą krajową nr 20 w kierunku Stargardu Szczecińskiego i skręcając w drogę lokalną do miejscowości Krągi około 8 km przed miastem. Borne Sulinowo jest miastem o powierzchni 18,15 km2. Aktualnie miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. To tutaj stacjonowały duże garnizony armii hitlerowskiej przed II wojną światową oraz armii radzieckiej po wojnie.

Miasto to wtedy było wyłączone spod władzy cywilnej i stało się wyłącznie garnizonem militarnym. Również na mapach z tego okresu nie ma śladu po Bornem Sulinowie. Na jego miejscu zaznaczone zostały tereny leśne. Miasto było bardzo mocno ufortyfikowane i zostawało pod zwierzchnictwem władz rosyjskich. Działo się tak aż do 12 X 1992 roku. W kwietniu 1993 miejscowość została definitywnie przekazana polskim władzom cywilnym, a 2 X 1993 roku Rada Ministrów RP przyznała Bornemu prawa miejskie i rozpoczęło się jego zasiedlanie.

Borne Sulinowo posiada piękną plażę na brzegu jeziora Pile, a w bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się rezerwat Wrzosowiska Kłomińskie, jedne z największych w Polsce. Według danych z dnia 31.12.2014 Borne Sulinowo posiada 4510 mieszkańców. Warto nadmienić, iż na terenie Bornego Sulinowa zachowało się wiele obiektów, pozostałości po czasach niemieckich i rosyjskich, gdzie z łatwością można przenieść się w czasy stacjonowania w mieście wojsk obydwu tych armii.

W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie oraz Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie zapraszam wszystkich chętnych na XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" - Borne Sulinowo 2017. Do zobaczenia na Zlocie! - zobacz.

Dariusz Wałdoch

Zapisz

 1. 11 sierpnia 2017  15:00   Ja bym to całe kociarstwo i ... (2)   anonim

  Ja bym to całe kociarstwo i szwejostwo przywrócił do porządku na indywidualnej taktyce żołnierza, ale dziś to są miekkie kluchy i padli by w przedbiegach

  0
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 2. 11 sierpnia 2017  14:58   Powiem tak, złom na zlocie i ... (2)   anonim

  Powiem tak, złom na zlocie i nie lepszy w głowach niektórych o czym świadczą komentarze rzekomych zlotowiczów, jak tam poziom jest taki, jak waszych komentarzy to ja dziękuję tam za taki pobyt

  0
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 lipca 2018  15:23   A co mają komentarze ...   ten co tam był

   A co mają komentarze "bekartów robionych w kukurydzy" , którzy tam nigdy nie byli do samego Zlotu ?! Jebnij sie w ten twój pusty łeb !

   1
   0
  • 11 sierpnia 2017  19:13   nikt ci nie każe jechać - ...   Marta

   nikt ci nie każe jechać - siedź w domu i kręć babola !

   3
   0
 3. 11 sierpnia 2017  06:32   Wśród niektórych ...   chojniczanin

  Wśród niektórych internautów piszących komentarze da się zauważyć totalną frustrację - gdyby dla niektórych było to zbyt trudne słowo do zrozumienia to wyjaśniam,że frustracja to stan przykrego napięcia emocjonalnego wywołany niemożnością zaspokojenia jakiejś potrzeby lub osiągnięcia jakiegoś celu. Wygląda na to,że co niektórzy zazdroszczą innym,że ci drudzy potrafią się dobrze bawić a im pozostał już tylko marazm. Więcej optymizmu drodzy chojniczanie !

  7
  0
  Odpowiedz
 4. 10 sierpnia 2017  21:00   Sądząc po komentarzach już ...   stary zlotowicz

  Sądząc po komentarzach już wrze gorąca Polska krew, radość udania się na zlot nareszcie odnajduje się w komentarzach, tak trzymać dalej, pozdrawiam normalnych i narwańców też.

  9
  0
  Odpowiedz
 5. 10 sierpnia 2017  20:31   5 lat temu spędzaliśmy ...   Dorota z mężem

  5 lat temu spędzaliśmy urlop w tamtych stronach. Za namową sąsiadów letników wybraliśmy się na zlot jako widzowie. Od tego czasu już nie wyobrażamy sobie letniego wypoczynku bez pobytu na zlocie militarnym w Bornem. Niesamowite miejsce z klimatem i wspaniali ludzie przyjeżdżają na ten zlot. Pozdrawiamy wszystkich zlotowiczów (w tym roku także tam wyjeżdżamy !)

  9
  1
  Odpowiedz
 6. 10 sierpnia 2017  18:28   W nocy świeci ruska gwiazda ... (3)   Też gwiazda

  W nocy świeci ruska gwiazda a w dzień młot i sierp chciałeś ch....ju komunizmu no to teraz cierp!

  1
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2017  23:28   do anonima z 20:58   anonim

   Jesteś tylko marnym pomiotem ludzkim,twoja stara spermę ściągnęła z prześcieradła i urodziła takiego bękarta jak ty

   3
   0
  • 10 sierpnia 2017  20:58   do obserwatora   anonim

   ano kmiocie żeś się wysilił, aby od tego wysiłku żyłka pierdząca ci nie pękła, bo śmierdzącym ścierwem zapaskudzisz wszystko wokół ty uboczny elemencie zmutowanej spermy konia z jeżem, spojrz w lustro i podziel się wiadomością, co zobaczyłeś, o ile nie padniesz ze zdziwienia, jaki sens był twojego przyjścia na świat? tego sie nie da odgadnąć

   2
   4
  • 10 sierpnia 2017  19:12   Ja tam za aborcją specjalnie ...   obserwator

   Ja tam za aborcją specjalnie nie jestem ale w twoim wypadku to twoi starzy popełnili wielki błąd - mogła się twoja stara wyskrobać i byłoby jednego idioty mniej.

   5
   1
 7. 10 sierpnia 2017  00:46   Gwiazda piątkowego wieczoru ...   meloman

  Gwiazda piątkowego wieczoru TEN YEARS AFTER !!! Wow ! Legenda brytyjskiego rocka ! Na pewno muszę to zobaczyć ! Impreza biletowana czy wjazd za free ?

  7
  2
  Odpowiedz
 8. 9 sierpnia 2017  21:09   Tak patrzę na te focie to ...   wiarus

  Tak patrzę na te focie to dochodzę do wniosku,że chłopaki jeżdżą lepszym sprzętem niźli żołnierzyki Antka. Ten tylko obiecuje,że kupi wojsku super sprzęt a chłopaki kupują sobie sami !

  11
  0
  Odpowiedz
 9. 9 sierpnia 2017  13:07   Hurra nareszcie szable w ... (10)   stary ułan

  Hurra nareszcie szable w dłoń i Moskala goń goń goń!

  1
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2017  23:31   Dziwię się "stary ...   anonim

   Dziwię się "stary ułanie",że jeszcze wychodzisz z domu (jak ty to robisz?!) Przecież "rogi" masz takie,że haczysz nimi o futrynę - młody ułan ci rznie kobietę a ty patrzysz w telewizor

   5
   0
  • 10 sierpnia 2017  20:53   do anonima z 19:16   stary ułan

   Ile twoja matka musiała zjeść śniegu, aby urodzić takiego bałwana jak ty?

   2
   5
  • 10 sierpnia 2017  20:38   Zlot militarny w Bornem ...   Yorgas

   Zlot militarny w Bornem Sulinowie jest apolityczny, to dobra zabawa i wypoczynek. Bez sensu jest ten Twój komentarz.

   5
   1
  • 10 sierpnia 2017  19:21   dla ciebie to chyba pępkiem ...   anonim

   dla ciebie to chyba pępkiem świata jest dolny poziom windy we "Frisku" ? co ty - parówa jesteś ?!

   6
   1
  • 10 sierpnia 2017  19:16   Kto płodzi takich bękartów ...   anonim

   Kto płodzi takich bękartów jak "stary ułan" ?!

   6
   1
  • 10 sierpnia 2017  18:23   a gdzieś ty widział ...   stary ułan

   a gdzieś ty widział młodego ułana? na widok twojej lancy to szkapa rechoce, żeby żonę starego ułana zaspokoić, to byś młody musiał sobie boję do jaj przywiązać, żeby ciebie nie wciągnęło, a obrócić, jak dasz radę to możesz ja z boku na bok jak spi, tylko uważaj, żeby bąka nie puściła, bo to może ciebie ogłuszyć, a że rozumu za dużo nie masz to byłbyś nie tylko głupi ale przygłuchawy, wtedy żadna ciebie nie zechce nawet chłpska szkapa!

   1
   5
  • 10 sierpnia 2017  11:44   do "starego ulana"   anonim

   stary ułan sobie przyśpiewuje a młody ułan mu kobietę obraca :-))) czyli żeś stary rogacz !

   7
   0
  • 10 sierpnia 2017  09:01   "stary ułanie" a może gimbusie?   major x

   Lepsza jest taka przyśpiewka: d.... mają jak z mosiądza to ułani są z Grudziądza!

   7
   0
  • 10 sierpnia 2017  07:16   Widzisz ojczulku, stary ...   stary ułan

   Widzisz ojczulku, stary jesteś a głupi, ta przenośnia to nic innego jak żurawiejka, a to krótki, najczęściej dwuwierszowy, żartobliwy kuplet układany dla poszczególnych pułków kawalerii, oceniający z ironią i czarnym humorem ich wojenne losy. Żurawiejki charakterystyczne były dla kawalerii polskiej oraz rosyjskiej.

   1
   7
  • 9 sierpnia 2017  21:10   Coś ci się synku ...   anonim

   Coś ci się synku po*****iło - bierz kredki i ***** do przedszkola !

   8
   1
 10. 9 sierpnia 2017  10:51   po hulankach na polu nic tak ... (2)   anonim

  po hulankach na polu nic tak nie smakuje jak gulasz u Górala w fajnym towarzystwie

  9
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017  13:09   a jaka klima jak stawiasz ...   anonim

   a jaka klima jak stawiasz kloca, ptaszki śpiewają, pachnie żywica a smrodu dupczanego w ogóle nie czuć

   1
   4
  • 9 sierpnia 2017  10:56   Gulasz jak gulasz, żeberka ...   smakosz - uczestnik zlotu

   Gulasz jak gulasz, żeberka też ale do gulaszu "Góral" zawsze coś jeszcze podaje w małych kieliszkach ! Pychotka !!!

   6
   1
 11. 9 sierpnia 2017  10:48   Hej   Brytyjka

  Właśnie się pakuję. Do zabaczenia.

  7
  2
  Odpowiedz
 12. 9 sierpnia 2017  10:28   Nie mogę się już doczekać ...   Karol

  Nie mogę się już doczekać najlepszej imprezy w sezonie letnim ! Zaje...fajna impra :)

  7
  2
  Odpowiedz
 13. 9 sierpnia 2017  09:44   już niedługo   Magda

  Do zobaczenia w środę w Bornem :) Na ten wyjazd czeka się z utęsknieniem!

  7
  2
  Odpowiedz
 14. 9 sierpnia 2017  08:55   nareszcie się doczekaliśmy, ... (1)   Zyga koń Konieczny

  nareszcie się doczekaliśmy, to mekka wszystkich zlotów militarnych, kto nie był niech żałuje!

  8
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 15. 9 sierpnia 2017  07:52   jutro pakowanie sprzętu, na ... (1)   militares

  jutro pakowanie sprzętu, na Bornem jesteśmy w niedzielę 13.08. ! do zobaczenia ! pozdrawiamy !

  9
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017  21:12   Bytovia melduje się w ...   anonim

   Bytovia melduje się w poniedziałek. Szybciej nie dostaniemy wszycy wolnego. Ale "straty" nadrobimy !!!

   4
   2