Powiat super, gmina średnio, miasto słabo

Znamy wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie z programu rozwoju infrastruktury drogowej na 2018 rok. Na pierwszym miejscu znalazł się projekt złożony przez powiat chojnicki na drogę Chojniczki – Charzykowy – droga 212.

Na trasie z Chojniczek do Charzyków na całej długości drogi będzie ścieżka rowerowa.   |  fot. ilustracyjne

Mowa tu o programie „schetynówki”, który dokładnie nazywa się „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej nalata 2016-2019”. W edycji na 2018 rok do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 100 wniosków – 29 dotyczyły dróg powiatowych i 71 dróg gminnych. Powody do radości mają w chojnickim starostwie, a także kierowcy, którzy jeżdżą z Chojniczek do Charzyków i z Charzyków do drogi wojewódzkiej 212.

Ten projekt wraz z budową ścieżki rowerowej znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej wojewody pomorskiego – cieszy się wicestarosta Marek Szczepański. A jest z czego się cieszyć, bo wartość projektu to 6,5 mln zł, z czego 3 mln zł to będzie dofinansowanie. - Partnerem projektu i 50 proc. udziału finansowego we wkładzie własnym jest z gminy Chojnice – dodaje Szczepański. Na całej długości drogi będzie ścieżka, a w Charzykowach skrzyżowanie między szkołą a klubami żeglarskimi zmieni się w rondo.

Powiat złożył też wniosek na remont drogi powiatowej z Lubni do granic powiatu. Wartość tego wniosku to 6 mln zł, a oczekiwane dofinansowanie  to 3 mln zł. Ten projekt został sklasyfikowany na 12 miejscu i nie wiadomo, czy uda się uzyskać wsparcie. Jak wyjaśniają w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, dofinansowaniem objęte zostaną wnioski w kolejności zgodnej z punktacją ostatecznej listy rankingowej aż do wyczerpania środków.

Takich powodów do radości nie mają w chojnickim ratuszu. Wniosek miasta Chojnice znalazł się dopiero na 58 miejscu z 69 wniosków (dwa wnioski z 71 zostały odrzucone z powodu błędów formalnych). Przypomnijmy, miasto chciało pozyskać środki na budowę ulic Czereśniowej i Winogronowej. Projekt na 6,5 mln zł miał być wsparty 3 mln zł dofinansowania.

Inny wniosek, który mógłby zainteresować mieszkańców Chojnic, a mianowicie gminy Człuchów na remont drogi od węzła obwodnicy Nieżywięć do granic z gminą Chojnice (Topole) też wypadł słabo i znalazł się dopiero na 44 miejscu. Natomiast projekt gminy Chojnice na przebudowę drogi gminnej od wiaduktów nad linią kolejową do węzła Pawłowo znalazł się na 22 miejscu rankingu.

(olo)

Zapisz

 1. 14 listopada 2017  12:36   Od obwodnicy do Topoli bo to ...   Król

  Od obwodnicy do Topoli bo to jest tragedia No ale w sumie to jest juz gmina Czluchow tylko te wiesniaki nigdy tego nie zrobia

  6
  0
  Odpowiedz
 2. 14 listopada 2017  12:18   A niby tacy super urzędnicy ... (1)   mieszkaniec grodu Tura

  A niby tacy super urzędnicy są w ratuszu od pozyskiwania funduszy? i co tak słabo? Czyżby zmęczenie materiału?

  6
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz