Powalczą w konkursie Piękna Wieś Pomorska

Sołectwo Zielona Huta oraz zagroda Sylwii i Jana Szczepańskich powalczą o tytuły w konkursie Piękna Wieś Pomorska. Tym razem komisja powiatowa miała do oceny w kategorii zagroda dwie posesje, a o tytuł najpiękniejszej wsi w szranki stanęły trzy sołectwa.

Z kolei o tytuł najpiękniejszej wsi powiatu chojnickiego walczyły trzy sołectwa: Wielkie Chełmy, Zielona Huta i Łąg. Komisja do szczebla wojewódzkiego rekomendowała Zieloną Hutę.   |  fot. St. Powiatowe

Po oględzinach i wizji lokalnej w terenie czteroosobowa komisja postanowiła  wybrać do szczebla wojewódzkiego właśnie Zieloną Hutę w kategorii sołectwo i zagrodę Sylwii i Jana Szczepańskich z Czarnowa w kategorii Zagroda. Państwo Szczepańscy prowadzą 80 hektarowe gospodarstwo. Uprawiają przede wszystkim kukurydzę, mieszanki zbożowe i trawę na sianokiszonkę. Mają też 10 h lasu.

Na części produkcyjnej gospodarstwa są dwie obory, stodoła, garaże na maszyny rolnicze i szklarnia na pomidory. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. Dziennie produkowane jest tam 1750 litrów mleka. Państwo Szczepańscy mieszkają z trójką dzieci oraz rodzicami pana Jana. Siedlisko charakteryzuje wysoki ład i porządek. Budynki są zadbane i estetyczne, a  w centralnej części gospodarstwa stoi prawie 100-letni kasztanowiec.

 Z kolei o tytuł najpiękniejszej wsi powiatu chojnickiego walczyły trzy sołectwa: Wielkie Chełmy, Zielona Huta i Łąg. Komisja do szczebla wojewódzkiego rekomendowała Zieloną Hutę. To wieś położona wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 212.  Jest najmłodsza osadą w gminie Konarzyny. Wieś liczy 230 mieszkańców i znajduje się tam 50 gospodarstw rolnych w tym 9 dużych.

Zielona huta to teren obszaru chronionego Natura 2000 i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam  plac zabaw, a mieszkańcy chętnie angażują się w życie wsi. Wygrali konkurs Aktywne Sołectwo  i otrzymali 10 tys.  zł., które mają zamiar przeznaczyć na budowę wiaty grillowej koło świetlicy.

M. Garstecka. St. Powiatowe