Posiedzenia składów orzekających wstrzymane

Czytelniczka zgłasza problem braku funkcjonowania składów orzekających o stopniu niepełnosprawności. - Dowiadywałam w PCPR w Chojnicach, że posiedzenia składów orzekających o niepełnosprawności są wstrzymane do odwołania.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Chojnicach zawiesił do odwołania posiedzenia składów orzekających o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.   |  fot. Ilustracyjne

- Za chwilę się zrobi długa kolejka oczekujących na komisję. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobić zaoczną komisję. A co z dziećmi niepełnosprawnymi, którym kończy się orzeczenie niepełnosprawności i ich opiekunami?  Zespół orzekania w Chojnicach zamknięty do odwołania jak i pozostałe urzędy. Co w takiej sytuacji, gdzie szukać pomocy? Nie masz orzeczenia nie otrzymasz świadczenia, a leki trzeba kupić. Nikt się z tym nie liczy.” -  informuje.

Poprosiliśmy dyrektora PCPR w Chojnicach o odniesienie się do podnoszonych kwestii oraz odpowiedzi na pytania: Czy komisje mogą funkcjonować w stosunku do wnioskujących zaocznie? Jakie rozwiązanie dla podobnych spraw przygotował PCPR w Chojnicach?

„Informuję, że w  związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym wirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 na podstawie § 8 ust. 2 w związku z § 8 ust. 1 pkt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433 z późn.zm.) został wydany w dniu 17 marca 2020 r. komunikat o wstrzymaniu do odwołania posiedzeń składów orzekających Powiatowego Zespołu  ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Chojnicach. W świetle obowiązujących przepisów nie ma przesłanek do powszechnego wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w trybie zaocznym. Obecnie w ramach projektu ustawy o tarczy antykryzysowej Rząd przygotował stosowne rozwiązania w tym zakresie, jednakże muszą one przejść procedurę legislacyjną aby mogły powszechnie obowiązywać".

Andrzej Gąsiorowski. Dyrektor PCPR Chojnice

(red)

Zapisz

 1. 23 marca 2020  12:49   W czym problem   anonim

  Panie Gąsiorowski w czym problem przecież macie wniosek, dokumentację medyczną i nie musicie widzieć potencjalnego "wirusa" czyli zainteresowanego. Wydajecie decyzję a ja jako potencjalny "wirus" mam prawo od tej decyzji się odwołać bądź nie ot i wszystko.

  22
  4
  Odpowiedz
 2. 23 marca 2020  12:47   Tylko zwykły "robol"   Cieć dużego zakładu

  nie jest niczym chroniony, tyra w tłumie i ukryty w biurze kapitalista ma to gdzieś. Z całym szacunkiem dla robola, bo to ten niechroniony robol utrzymuje rząd i całą państwową administrację. Kiedy padną robole wtedy tym którzy ich nie szanują otworzą się oczy!

  23
  3
  Odpowiedz
 3. 23 marca 2020  11:38   Co to ma być?   Waldi

  Mało tego, że wszystkie urzędasy odizolowały sie od społeczeństwa, to jeszcze lekarze nie przyjmują bo sie boją. Co do tzw. komisji, niech lekarz siedzi za szybą, i tak nie dotykali niepełnosprawnych, popatrzyli na gościa, przejrzeli papiery i "wyrok", jest grupa inwalidzka, lub nie ma! Ale teraz sobie znaleźli problem i mają niepełnosprawnych z głowy. Przy okazji mam pytanie: czy PFRON dopłaca pracodawcy za pracownika który rok temu osiągnął wiek emerytalny ale nie poszedł na emeryturę /takich ZUS kocha/ i dalej pracuje?

  23
  2
  Odpowiedz